bilek.gen.tr https://www.bilek.gen.tr Bilek, Bilek Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, bilek.gen.tr Thu, 10 Mar 2016 00:00:00 +0000 Tue, 15 Oct 2019 00:00:00 +0000 60 Bilek Kemiği https://www.bilek.gen.tr/bilek-kemigi.html Tue, 13 Nov 2018 16:08:33 +0000 Bilek Kemiği, Vücudumuzda el ile kol arasında ayak ile bacak arasında bulunan bölgelere bilek denir. Bileklerimizi oluşturan temel yapı bilek kemiğidir. Bilekler nihai hareket organları olan el ve ayaklara beynin vermiş olduğu Bilek Kemiği, Vücudumuzda el ile kol arasında ayak ile bacak arasında bulunan bölgelere bilek denir. Bileklerimizi oluşturan temel yapı bilek kemiğidir. Bilekler nihai hareket organları olan el ve ayaklara beynin vermiş olduğu emirlerin yerine getirilmesinde oldukça önemli görevi vardır. Bileklerimiz bu nedenle güç aktarma bölgeleridir. Bileklerimizin görevleri gereği oldukça hareketli ve fonksiyonel yapısı ile her yöne esneyebilme özellikleri bulunmaktadır. Uygulanan gücün şiddetine göre bilekler baskı altında kalır. Bu nedenle yaradılış itibarı ile bilekler sağlam ve esnek bir yapıya sahiptir. Fakat bir o kadar da ağır yüklere maruz kalarak sakatlanmaya müsait olurlar. Vücudumuz da bulanan el ve ayak bilek kemikleri ayrı özelliklere sahiptir.

El Bileği Kemiği Yapısı,

El bileğimiz, Radius ve Ulna isimli iki ana kemiğin el ile eklem yaptığı bölgenin tanımı için kullanılır. Bilek eklemi bileğe dahildir, eklem bölgesinde de dört önde dört arkada olacak şekilde dizili sekiz adet küçük kemik (karpallar) bulunur, bu kemikler birbirlerine tendonlarla sıkı ve sağlam bir şekilde bağlanmıştır. Esnek yapısı sayesinde her yöne hareket edebilirler. Bu kemiklerin özellikleri;

Ön Kol Bilek Kemikleri ve çalışma prensibi;
 • El bileğimizin temel kemik yapısını oluşturan ön kol kemiği Radius el bileği eklem kemiklerine doğrudan bağlanır, temel bilek kemiği olması nedeni ili daha kalındır.  Ulna bilek kemiği ise elimizin hareketi için bir çeşit direksiyon mili görevi görür. Beyinden gelen komutlar ile Ulna kemiği elimizi istenilen yöne çevirir. Ulna bilek kemiği bilek eklemine bir disk aracılığı ile bağlanır,
 • Bilek Kemikleri (ossa carpi); bir diğer adı küçük kemikler olan bu kemikler yapısı itibarı yuvarlak kemiklerdendir. Bu kemiklerden ön kola yakın olan dört kemiğe proksimal, elimize yakın olan dört kemiğe de distal kemikler denir.
Diğer bilek kemikleri;
 • Scaphoideum; Temel bilek kemiği Radius ile eklem yapar, en büyük ön kola yakın kemiktir, bilek zorlandığında en çok kırılan kemiktir.
 • Lunatum; Zorlamalarda en çok çıkabilen kemiktir, Radius ile eklem yapar.
 • Pisiforme; Ön kol ile eklem oluşturmaz, elin en son ihtiyacı olan kemiktir.
 • Tripuetrum; Ulna kemiği ile disk aracılığı ile indirekt eklem yapar.
En sık karşılaşılan El bileği sorunları;

Karpal Tünel Sendromu; El bileğinin sinirlerinin geçtiği parmakları  hareket ettiren tendonların birçoğunun geçtiği tünel zaman zaman sinirleri sıkıştırır bu durum karpal tünel sendromu diye isimlendirilir, ellerde hareket kaybı, parmaklarda uyuşma ve kilitlenme belirtileridir. Tedavi için ortopedik mikro cerrahi yöntemi gerekir.

Bilek Kemiği
Ayak Bileği Kemiği Yapısı,

Ayak ile kaval kemiği arasında kalan bölüm ayak bileğidir. Ayak bilek kemiğini oluşturan temel kemik (Tibia) kaval kemiğidir, kaval kemiğinin ayak ile birleştiği yerde eklem kemikleri ayak bileğine dahildir. Ayak bileğinin arka tarafında bulunan esnek yapısıyla ayağımızın direksiyon mili gibi çalışan fibula kemiği bulunur. Talus kemiği tam olarak ayak bileğine dahil değildir.

Ayak Bileği Kemiklerinin özellikleri;
 • Kaval kemiği ve fibula ayağımıza doğrudan bağlı değildir.
 • Talus kemiği ile ayağa bağlanırlar.
 • Ayak bileği kemiklerinin dış yüzeyleri kıkırdak yapı ile kaplıdır.
 • Ayak bileği kemikleri tendonlar ile sağlam bir şekilde birbirlerine bağlanmışlardır.
En sık karşılaşılan ayak bileği kemikleri sorunları,

Kaval kemiği kırılması ve fibulanın kırılması; sık karşılaşılan kırık çeşitlidir, özellikle ilerleyen yaşlarda oynanan futbol maçları yetişkinler için tam bir kabusa dönüşebilmektedir, çünkü fibulan]]> Bileği Bükmek https://www.bilek.gen.tr/bilegi-bukmek.html Wed, 14 Nov 2018 14:54:30 +0000 Bileği Bükmek, vücutta bulunan kemikler elastik bir yapıya sahiptir. Güç lif yapıları sayesinde birbirlerine bağlıdır. Vücutta bulunan her eklemi bir bütün olarak bir arada tutan bağlar vardır. Bu bağlar kemiklerin hareket i Bileği Bükmek, vücutta bulunan kemikler elastik bir yapıya sahiptir. Güç lif yapıları sayesinde birbirlerine bağlıdır. Vücutta bulunan her eklemi bir bütün olarak bir arada tutan bağlar vardır. Bu bağlar kemiklerin hareket imkanlarını düzenler. Eklemin normal hareket edebilme sınırının üzerinde zorlanması veya herhangi bir kaza sonrası darbe görmesi bükülmelere sebebiyet verir. Bükülme sonucunda bağlarda gerilme yada kopmalar meydana gelir. Ayrıca bazı durumlarda liflerle birlikte bazı küçük damarlarda kopabilir. Bileği bükmek ayak ve el bileklerinde yaşanabilir. Vücuttaki en hareketli bölge olması ve vücudun bütün yükünü taşıması sebebiyle ayak bileği en hassas bükülmeyle karşılaşan en hassas bölgelerden bir tanesidir. Bilek bükülmesi yanlış bir hareket sonucunda aniden olabilir. Ayrıca aynı bölgede sürekli tekrarlanan gerilmeler ve kopmalar sonucu kronikleşerek de ortaya da çıkabilir. 

Belirtileri

Kaslar, tendon ve liflerde meydana gelecek zorlanmalarda bazı belirtilerle birlikte iltihaplanmalar da görülebilir. Bu belirtiler bilekte görülen kızarma, şişme ve yaşanan ağrı ve ateştir. Bileği bükmenin sonucunda meydana gelen hasar belirtilerin şiddetini doğru orantıda artırabilir. Hasar oluşan bölgede kan akışı artmaya başlar. Artan kan akışı da sinir uçlarına baskı yaptığı için ağrılar yaşanır. Bükülme sonucu küçük damarların kopmasıyla deride kızarıklıklar görülebilir. Hasar görmeyen damarlar dokuyu iyileştirici maddelerin ve besinlerini akış hızını artırmak için genişler. Yaşanan bu kan akışı sayesinde yaralı bölgede oluşan zehirli maddeler atılır. Bu olayda o bölgenin şişmesine neden olur. Yaşanan şişmeden kaynaklı morluklar da gözlenebilir. 

Bileği Bükmek

Tedavisi

Bileği bükmenin ciddiyetine göre tedavi yöntemleri uygulanır. Yaşanan bükülme hafif olmuşsa eklem bir süre sabit bir şekilde tutulur. Hareket etmesine izin verilmez. Soğuk kompres en çok işe yarayan yöntemlerden bir tanesidir. Bir bezin içine sarılmış buz parçaları hasara uğrayan bölgeye 15-20 dakikalık aralıklarla uygulanır. Soğuk kompres ile damarların daralması sağlanır. Bu sayede bükülen bölgeye kan akışı yavaşlatılmış olur. Sinir uçlarında biriken fazla miktarda sıvı nedeniyle bilekte acı hissedilebilir. Acının dindirilmesi için hasar gören bölgeye esnek bandaj bantlardan sarılmalıdır. Bandaj sarılırken, bandajın deriye hafif olarak baskı yapabileceği şekilde sarılmasına dikkat edilmelidir. Sarılan bandajın çok sıkı olması deriye baskı sonucu bölgede oluşabilecek kan dolaşımını olumsuz şeklide etkiler. Bükülen bileğin iyileşmesi için biraz zaman ihtiyaç vardır. Oluşan hasar ciddi bir bükülme sonucu meydana gelmişse tedavi süreci bir kaç ay sürebilir. Yaşanan ciddi hasar ayak bileğinde olmuşsa hasta yatağa yatırılır. Ayakta kan birikmesini önlemek için de ayağın altına yastık yerleştirilir. El bileğinde meydana gelmişse kolun bir süre hareketsiz kalmasını sağlamak için özel bir askı ile boyuna asılır. Bilekte yaşanan bükülmenin şiddeti ne olursa olsun uygulanacak yumuşak bir mesaj her zaman olumlu sonuçlar verecektir.

]]>
Ayak Bileği Şişmesi https://www.bilek.gen.tr/ayak-bilegi-sismesi.html Wed, 14 Nov 2018 22:07:54 +0000 Ayak bileği şişmesi, günümüzde herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Bu durum aslında hiçbir zaman önemsenmeyecek kadar basit görülmemelidir. Çünkü ayak bileği şişmesi günümüzde yaşanan potansiyel hastalıkların ön Ayak bileği şişmesi, günümüzde herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Bu durum aslında hiçbir zaman önemsenmeyecek kadar basit görülmemelidir. Çünkü ayak bileği şişmesi günümüzde yaşanan potansiyel hastalıkların önemli bir belirtisi olabilmektedir. Özellikle ayak bileğinin bir eklem olması nedeniyle bu bölgelerde ciddi hastalıklar görülebilmektedir. Ayak bileklerinde meydana gelen şişme sorunları başta kişilerde bulunan sağlık problemleri ve kişilerin kullandıkları tıbbi ilaçlar olmak üzere sorunlara neden olabilmektedir. Ayak bileği şişmesi çocuklarda daha çok yaralanma ya da zorlama nedeniyle meydana gelir. Fakat yetişkinlerde daha çok eklem hastalıklarına bağlı olarak oluşur. Eklem hastalıkları ise insanlarda tedavisi mümkün olmayan sorunları ortaya çıkarır. Ayak bileğinde meydana gelen şişme sorununun şiddeti aslında bu durumun nedenine bağlı olarak değişiklikler gösterir. Daha çok acil durumlar arasında sayılmasa bile bazen çok ciddi ve acilen müdahale edilmesi gereken hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Geçmişten günümüze kadar bu sorunun önemsenmemesi nedeniyle çok daha büyük problemlerle karşılaşarak sorunlar yaşayan birçok örnek insan vardır. Bu nedenle sizlerde ayak bileklerinizde meydana gelen şişmeleri dikkate alarak doktorunuza başvurmalısınız. 

Ayak bileği şişmesi sorununa neden olan birçok tıbbi ilaç bulunmaktadır. Bu ilaçlardan en önemlisi ve en çok soruna neden olanı, insanların düzenli olarak kullandıkları tansiyon ilaçlarıdır. Tansiyon ilaçları uzun süreli ve sürekli olarak kullanılan bir ilaç olduğu için ileri zamanlarda kişilerde başta ayak bilekleri olmak üzere vücudun birçok yerinde şişliklere neden olacaktır. Bu ilaçların yanı sıra insanlarda diyabet ilaçları da çok ciddi ayak bileği şişmesi sorununa neden olur. Son olarak ise hormon tedavisi gören insanlarda bu gibi komplikasyonların görülmesi muhtemel bir durum olarak ele alınmaktadır. Ayak bileğinde oluşan şişlikler, kesinlikle kendiliğinden geçmesi beklenmeyecek bir durumdur. Çünkü bu gibi sorunlar en küçük bir burkulma ya da herhangi bir tanımlanamayan travma nedeniyle bile meydana geldiği zaman, çok kısa bir zamanda hızlıca enfeksiyon artışına neden olabilir. Bunun için doktora giden insanların direk olarak şişliğin tam olarak yerini göstermesi ve şişliğin ne zaman meydana geldiğini tam olarak söylemesi gerekir. Böylece yapılacak olan tedaviler ve teşhisler kişi için daha faydalı olacaktır.

Ayak Bileği ŞişmesiAyak bileği şişmesinin olası nedenleri:
 • Enfeksiyonel hastalıklar: İnsanlarda bileğin burkulmasıyla meydana gelen doku zedelenmelerinde bu bölgelerde enfeksiyonlar meydana gelebilir. Bu enfeksiyonlar ise şişliklere neden olacak kadar artabilir.
 • Günümüzde de çok karşılaşılan ve ilk belirtisi şişlikler olan gut hastalığı meydana geldiği zaman kişinin ayak bileklerinde şişme durumları görülebilir.
 • Eklem iltihabı meydana geldiği zaman direk olarak kişilerde eklemlerde şişme sorunlarına neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda hasta tedavi olmaz ise sorun kendiliğinden iyileşmeyecektir. 
 • Bir diğer neden ise romatizma hastalıklarıdır. Bu hastalıklar bazen gezici olduğu için kişilerde farklı eklemlerde görülür. Ayak bileği şişmesi durumunda eğer son derece şiddetli ağrılar var ise bu durum da romatizma hastalıklarından şüphe etmeniz mümkündür. 
 • Son olarak kişilerde ayak bileğinin aşırı zorlanması, darbe alması yada kas çekmesi gibi durumlarda ani başlayan sancılarla birlikte ayak bileği şişmesi durumları meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda kişinin tedavi sonrasında bol istirahat çok büyük faydalar sağlayacaktır. 
]]>
Ayak Bileği Kırıkları Ameliyatı https://www.bilek.gen.tr/ayak-bilegi-kiriklari-ameliyati.html Thu, 15 Nov 2018 07:17:59 +0000 Ayak bileği kırıkları, oldukça ciddi bir sağlık problemi olup böylesi bir rahatsızlıkla karşı karşıya kalan hasta bu kırık nedeniyle tedavisi tamamlandıktan sonra dahi uzunca bir süre ayağının üstüne tam anlamaya ba Ayak bileği kırıkları, oldukça ciddi bir sağlık problemi olup böylesi bir rahatsızlıkla karşı karşıya kalan hasta bu kırık nedeniyle tedavisi tamamlandıktan sonra dahi uzunca bir süre ayağının üstüne tam anlamaya basamaz, kişisel ihtiyaçlarını karşılarken bile toparlama, hareket halinde ciddi anlamda ciddi anlamda ağrılar oluşturur. Ayak bileği bacak ve ayak arasındaki bağlantıyı sağlayan ve hareket kolaylığı gerçekleştirmekle görevli bir yapıdır. Ayak bileği kırıldığı takdirde bacağın, ayağın üzerine uygulamış olduğu basınç ve hareket işlevi gerçekleşir. Ayak bileği kırıkları genellikle ani hareket, alınan ciddi darbe, yüksekten düşme gibi nedenlerden dolayı bacak ve ayak arasında kalan bölgenin kısmen veya tamamen çatlaması veya kırılması sonucunda yapılacak alçı tedavisi ve ameliyatlar ile sağlanmaktadır. Ayak bacağı kırıklarında yapılacak ameliyatta bileğin tekrardan kaynaması amacıyla bacak ve ayak arasında takılan platin yardımı ile bu problem ortadan kaldırılarak bileğin tekrardan ayak ve bacak arasındaki görevi yapılması sağlanır. 

Ayak Bileği Kırığı ve Alçı Tedavisi,

Kırılan ayak bileği kesinlikle uzman bir ortopedi uzmanı tarafından yapılan tedaviler ile gerçekleştirilir. Bilinçsiz olarak halk arasında kırıkçı olarak adlandırılan kişilerin uygulamış olduğu tedavi yöntemleri ayağın işlevini yitirmesine neden olabilir. Uzman ortopedi uzmanı yapmış olduğu teşhis ve araştırmalara ışığında çekilen film ve grafiler yardımı ile ayak bileğindeki kırık düzeyi ve yapısı tespit edilir. Eğer kırık küçük düzeyde ise duruma bağlı olarak ameliyat işlevini uygulamaz. Çünkü ayak bileğinin kısmen kırıldığı nokta hareketsizlik halinde alçı yardımı ile tekrardan kaynama olasılığı yüksektir. Bu nedenle hasta ayak bileğindeki kığın bölgesel etkisinin tam anlamıyla tespiti amacıyla ilk 2 gün yarı açık alçı yapılır. 2 günün sonunda ayak bileğinde kırık bölge şişerek, morarır böylelikle kırık bölge uzman ortopedi uzmanı ile kırık bölge yerine oturtulur. Çekilen film yardımı ile tam anlamıyla kırık bölgenin oturduğu anlaşıldığı takdir de ayak ve bacak bölgesi diz kapağına kadar alçıyla sarılarak yaklaşık olarak 30 gün kadar alçıda kaldıktan sonra hareketsizlik ile ayak bileğinin kaynamış olduğu görülecektir. 

Ayak Bileği Kırıkları AmeliyatıAyak Bileği Kırığı Ameliyatının Yapılması, 

Ortopedi uzmanı tarafından yapılan tetkikler ve film grafileri  incelemeleri sonucunda eğer ayak bileği kırığı ciddi durumda ise ayak bileğinin düzelmesi amacı ile kırk bölgesi yapılan ameliyat işlemi ile deri bölgesi ve kemiğe bağlantılı olan et kısmı açılır. Açılmanın akabinde kırık bölgesinin ayak ve diz ile sabitlemesi sağlanmak amacıyla bölgeye özel vidalar ile kemiğe platin yapısı monta edilir. Platin yapısının bileği sabit tutmamasını sağladıktan sonra ameliyatın yapıldığı bölge tekrardan kapatılarak dikiş atılarak bölgenin tekrardan eski sağlıklı yapısına kavuşması için yaklaşık 1 ay kadar ayak bileğinden diz kapağının üstüne kadar alçı işlemi gerçekleştirilir. Alçı 1 ay sonunda çıkarıldıktan sonra hasta yavaş yavaş koltuk değnekleri yardımı ile üzerine basmaya başlar. 6 ayın sonunda hasta rahatlıkla ayağının üstüne basarak hareketini sağlayacaktır. Bundan sonra kaynayan ayak bileğinden bulunan platin sökülmesi amacıyla tekrardan daha önce açılan ameliyat bölgesi uzman hekimlerce açılan deri ve et bölgesinden kemiğe vidalanan platin sökülür. Bundan sonra ameliyat yapılan bölge kapatıldıktan sonra yaklaşık 3 hafta kadar yatak da dinlenerek acil ihtiyaçlar dışında ayağının üzerine basmaz ve zamanla kapanan ameliyat bölgesi ve kemiğin kaynamasından kaynaklı olarak iyileşerek hasta normal yaşantısına geri döner.

Ayak Bileği Ameliyatı Sonraki Yapılan Tedaviler,

Ayak bileği ameliyatından sonra kemik den çıkartılan platin y]]> Ayak Bileği Ağrısı https://www.bilek.gen.tr/ayak-bilegi-agrisi.html Thu, 15 Nov 2018 14:23:54 +0000 Ayak Bileği Ağrısı, Ayak bileği ağrısı pek çok nedene dayanan, son derece yaygın olan bir şikayettir. Uygun tedavi görebilmek için, belirtilerin neden kaynaklandığının, tam olarak teşhis edilmesi oldukça önemlidir. Ayak Bileği Ağrısı, Ayak bileği ağrısı pek çok nedene dayanan, son derece yaygın olan bir şikayettir. Uygun tedavi görebilmek için, belirtilerin neden kaynaklandığının, tam olarak teşhis edilmesi oldukça önemlidir.

Ayak Bileği Ağrısı Nedenleri

Artrit; Eklemlerde vücut tarafından üretilen, enfeksiyon ve iltihapların meydana gelmesidir. Artrit ayak bileği kıkırdağının yıpranmasına sebep olur ve bu genel olarak çok acı vericidir. Ayak bileği artriti, romatoid artrit hastalarında ve ya ayak bileği ekleminde, daha önce incinme yaşayan hastalarda yaygındır.

Ayak Bileği Burkulmaları; Burkulmalar, ayak bileğinin etrafında bulunan bağ dokuların zarar görmesine sebep olur. Şişmenin ve eklemin yıpranması gibi bir hissin yanında, ciddi bir ayak bileği sancısına neden olur.

Tendon İltihabı; Tendon iltihabı, eklem etrafında yer alan herhangi bir tendon etrafında ortaya çıkabilir ve ayak bileği ağrısına sebep olur. Tendon iltihabı tendonların, kasların ve kemiğe olan bağlantıların, tahrip olması ve iltihaplanmasıyla oluşur.

Ayak Bileği AğrısıÇatlaklar; Ayak bileği çatlaklarına sık sık rastlanır. Bir çok ayak kemiği çatlağı çeşidi vardır ve bunların her biri farklı şekillerde tedavi edilmelidir. Bazı ayak bileği kırıkları, burkulmalar yöntemi ile tedavi edilebilirken, bazıları ise ameliyat gerektirir.

Kıkırdak Hasarı; Eğer ayak bileği burkulması, kırılması ya da başka bir travmatik sakatlık geçirilmişse, ayak bileği eklemi kıkırdağı, sakatlığa yatkın durumdadır. Kıkırdak sakatlanmaları belirli hasarlarla başlayarak, çok daha geniş kapsamlı ayak bileği artritine sebep olabilir.

Gut; Gut hastalığının ayak bileği ağrısına sebebiyet vermesi, alışılmamış bir durumdur. Buna rağmen, gut hastalarında, yeni bir ayak bileği ağrısının nedeni olarak ciddiye alınmalıdır.

Ayak Bileği Ağrısı Tedavisi

Tedavi şekli tamamen rahatsızlığın nedenine bağlıdır. Bu yüzden, tedaviye başlamadan önce semptomların sebebini teşhis etmek önemlidir. Eğer teşhisden ya da rahatsızlığın şiddetinden emin bir durum yoksa, tedavi planına başlamadan önce bir doktor tavsiyesi almak önemlidir. Ayak bileği ağrısına kesin çözüm olmasa da, bazı hafifletici öneriler bulunmaktadır.

Dinlenme ; Ayak bileği ağrısına sebep olan en yaygın sorunların ilk tedavisi, eklemi bolca dinlendirmek ve şiddetli iltihabın çekilmesine müsade etmektir. Genel olarak ayak bileği ağrısını hafifletmek için, sadece bu adım gereklidir. Eğer semptomlar şiddetli şekilde ise, koltuk değneği desteği alınabilir.

Buz ve Isı Uygulaması; Buz ve sıcak pedler, ayak bileği ağrısı için kullanılan en yaygın tedavi şekillerindendir. Buzu ince bir havluya sararak, ağrıyan yerin üzerinde bekletmek oldukça faydalıdır.

Esnetme; Eklemi çevrelemiş olan kas, tendon ve bağ dokuların esnek hale getirilmesi, bazı ayak bileği ağrısı rahatsızlıklarında yardımcı olabilir. Rutin haline getirilmelidir.

Fizik Tedavi; Fizik tedavi, hemen hemen bütün ortopedik rahatsızlıkların tedavisinde önemli bir faktördür. Fizik tedaviciler; hastaların gücü arttırmak, hareketliliği tekrar kazandırmak ve sakatlık öncesi esneklik düzeyine geri döndürmek için hastalara çeşitli yöntemler uygularlar.]]>
Ayak Bileğinde Ödem https://www.bilek.gen.tr/ayak-bileginde-odem.html Thu, 15 Nov 2018 15:29:38 +0000 Ayak bileğinde ödem, aslında vücudun birçok yerinde oluşan ödemleriyle aynı nedenlere bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Günümüzde de özellikle yetişkin insanlarda görülen ödem problemlerinde ayak bilekleri etkilenmektedir Ayak bileğinde ödem, aslında vücudun birçok yerinde oluşan ödemleriyle aynı nedenlere bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Günümüzde de özellikle yetişkin insanlarda görülen ödem problemlerinde ayak bilekleri etkilenmektedir. Ödem, insan vücudunda normal olmayan durumlar nedeni ile sıvı birikmeleri nedeni ile oluşan şişme sorunlarıdır. Bu şişme sorunları daha çok kişilerin belden alt bölgelerinde meydana gelir. Çünkü vücut içerisinde oluşan sıvılar, insanların sürekli olarak ayakta olmaları nedeni ile vücutta alt kısımlarda birikir. Bu kısımlardan biri de ayak bilekleridir. Ayak bileğinde ödem olarak adlandırılan şişikler, basite alınacak bir durum değildir. Çünkü bu gibi sorunlara müdahale edilmediğinde ödem daha da büyüyerek hem sağlık sorunlarına hem de estetik problemlere neden olabilmektedir. Ayak bileğinde ödem oluşan insanlarda derhal müdahaleler gerekmektedir. Yapılacak olan müdahalelerin kişi tarafından da dikkat edilmesi gereken durumlar ile desteklenmesi gerekir. Özellikle kişi yeme düzenine ve yediği yiyeceklere çok dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü sağlıksız beslenme, ödem oluşumuna neden olan önemli unsurlardan biridir. Bunun yanı sıra daha birçok nedene bağlı olarak ayak bileğinde ödem oluşabilir. 

Ayak bileğinde oluşan ödemin olası nedenleri,
 • Aşırı hareketsizlik nedeniyle insanlarda ödem oluşumu meydana gelebilir. Bunun için gün içerisinde sürekli olarak egzersizlerinizi yapmalısınız. Aksi durumlarda bu gibi sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.
 • Daha önceden herhangi bir bölgesinden ve özellikle de ayak bileğine yakın yerlerinden ameliyat olmuş insanlarda ödem oluşabilir. 
 • Ayak bileğinde ödem, özellikle yaz aylarında hava sıcaklığına bağlı olarak oluşan bir durumdur. Bu durum sıcaklığa maruz kalan ayaklarda ve bileklerde çok daha fazla karşılaşılır. 
 • Aşırı tuz kullanımı, vücutta sadece ayak bileğinde ödem sorununa değil aynı zamanda insanlarda tüm vücutta ödem riskini arttırmaktadır. 
 • Damar genişletici ilaçlar, hormon ilaçları, kolesterol ve tansiyon ilaçları aya bileğinde ödem oluşumuna neden olan bir diğer unsurlardır. Bu durumlarda doktorunuz ile iletişime geçerek sorunu çözebilirsiniz. 
 • Başta böbrek hastalıkları, kalp hastalıkları, akciğer ve karaciğer hastalıkları, alerjiler, troid hastalıkları gibi farklı hastalıkların meydana gelmesi durumunda ayak bileğinde ödem problemi karşınıza çıkabilir. Bu gibi durumlar bir belirti olarak ayak bileği de dahil vücudun tüm bölgesinde ödem riskini arttırır.
Ayak bileğinde ödem sorunu olan insanlarda bu durum çalışma hayatında yaptığı iş nedeniyle meydana gelebilmektedir. Özellikle sürekli olarak ayakta çalışan insanlarda ödem oluşumu çok sık karşılaşılan durumlardandır. Bunun yanı sıra bazen insanlarda burkulma ve incinme sorunları da ileri dönemlerde ödem oluşumuna neden olabilmektedir. Genellikle günümüzde ödem hastalıklarında insanların önlem almaları sağlanmaktadır. Bu bölgelerde sürekli olarak yumuşak havlularla tamponlar uygulanması önerilmektedir. Ayak bileğinde ödem sorununda da ayağınızı sıkıca sarabilirsiniz. Bunun yanında sürekli olarak bacak üst üste atmaktan kaçınmak gibi öneriler yapılmaktadır. 

Ayak Bileğinde ÖdemAyak bileğinde ödeme karşı yapılacaklar.
 • Kişilerin kesinlikle gün içerisinde hafif egzersizler yapması gerekmektedir. Böylece hareketsiz kalmamış olacaksınız.
 • Tuz tüketimi sıfır olacak kadar azaltılmalıdır. 
 • Eğer doktorunuz tıbbi ilaç vermiş ise düzenli bir şekilde kullanın. Tıbbi ilaçların kullanımı sonrasında sizlerde isterseniz bitkisel çaylardan tüketerek vücudunuzdaki ödemi atabilirsiniz. 
 • Bol bol maydanoz tüketmeye özen gösterin. Çünkü tükettiğiniz maydanozlar vücuttaki ödemin tamamen atılmasında etkili olacaktır. 
 • Son olarak bol bol C vitamini tüketerek ayak bileğinde ödem sorununu ortadan daha hızlı kal]]> Bilek Ameliyatı https://www.bilek.gen.tr/bilek-ameliyati.html Thu, 15 Nov 2018 22:19:17 +0000 Bilek Ameliyatı, Bilek ameliyatları çoğunlukla bilekte aşırı ağrı, bilek de gözlenen fıtık ve kırıklardan kaynaklı olarak ameliyatlar ayak bileği ve el bileğinde gerçekleşen olaylardır. Bir kısım hastalarda bilekte gör Bilek Ameliyatı, Bilek ameliyatları çoğunlukla bilekte aşırı ağrı, bilek de gözlenen fıtık ve kırıklardan kaynaklı olarak ameliyatlar ayak bileği ve el bileğinde gerçekleşen olaylardır. Bir kısım hastalarda bilekte görülen ağırların nedenleri ağır kaldırma ve darbelerden kaynaklı ezilmeler, bilek üzerinde görülen şişkinlik ve fıtıksı yapı bilek üzerinde oluşan kırılmalardan kaynaklı rahatsızlıklardan dolayı uzman hekimlerin kim durumlarda ağırların giderilmesi amacıyla yapılan bir kısım bilek ameliyatı ile ağrılar sonlandırılır. Bilek ameliyatındaki temel amaç hastanın rahatsızlığının giderilmesi amacıyla ağır materyallerin kaldırılması, ayak üzerinde rahat durabilme ve ani hareketlerden kaynaklı rahatsızlıklar bu ameliyatlar yardımı ile giderilebilir

  Bilek Ameliyatı Gerektiren Komplikasyonlar

  Bilek ameliyatının gerektiren durumlar ani ağır kaldırma, ters hareket ve bilek kırılmasından kaynaklı olarak doktorun uygun gördüğü zaman aralığında yapılan ameliyatlara denilir. Uzman hekimlerin yapmış olduğu gözlemlerde el bileği kırıkları acil servislerde en fazla görülen kırık türlerinden biridir. El bileği kırıkları distan ulna (ulna alt ucu) ve distal radius (radius alt ucu) bilek kırılmalıdır. Bunun yanı sıra el bileği gerektiren navikuler ya da skafoiid olarak adlandırılan bilek kemiği kırıklarıdır. El bileği kırıkları çoğunlukla, yüksekten düşme, yolda ayağın kayması veya bisiklet çarpmasından kaynaklı olarak oluşur. Burada distal radius kırıkları büyük kısmı el bileği sırtı doğrultusunda açılma göstererek Colles kırıkları olarak ifade edilir. Eğer el bileği aşağı doğru bükülerek veya bilek üzerine doğru düşmede gerçekleşiyor ise distal radius kırığından kaynaklı avuç içi yönünde açılma göstererek Smith ya da tip kırıkları oluşturmaktadır. El bileği kırıklarında ağrıyla birlikte bilek üzerinde şişkinlik, el bileğini oynatmama ve diğer elle kırık bölgenin bileği sabitleme ihtiyacı ve bilek üzerinde şekil bozukluğu gözlemlenmektedir. Bu komplikasyonlar ayak bileğinde de aynı şekilde komplikasyonlar görülerek bilek ameliyatları gözlemlenmiştir. El ve ayak bileği kırığında tanı fizik muayenesi ve çekilen filmler ve bilgisayarlı tomografisi ile belirlenerek tedavi işlemine başlanılır. 

  Bilek AmeliyatıBilek Ameliyatının Yapılması ve Tedavi Yöntemleri

  bilek üzerindeki dizilimi bozulmamış, distal radius-ulna ve kırık uçlarda ayrışma ve değişme olmayan durumlarda bilek alçı ile tedavi edilmektedir. Bu alçı yaklaşık olarak 6 hafta boyunca hastanın rahatsızlığının giderilmesi için kol ve ayak üzerinde bekletilir ancak bazı durumlarda bilek üzerindeki kırık uçlarda kayma, açık yaraya bağıl açık kırık gibi durumlarda kırık uçların dizilmesi ve düzelmesi açısında tedavi başlatılır. Yapılacak bu işlem ameliyat ile gerçekleştirilir. Bilek ameliyatı yapılacak hastaya bölgesel, lokal ve genel anestezi uygulanarak ameliyat başlatılır. Açılan bilek bölgesi 2 ince çivi yardımı ile teller ile kırık uçlar tutturularak sabitlenir bundan sonra sabitlenen kırık yapı kapatılır. Akabinde ameliyat bölgesi komple alçı ile kapatılır. Eğer el bileğinde kırık var ise dirseğe kadar bilek hareketini engellemek amacıyla alçı işlemi yapılır. Şayet yapılan ameliyat ayak bileğinde ise bu alçılama işlemi diz üstüne kadar yapılır. Buradaki temel amaç dirsek ve diz oynatımından kaynaklı hareketleri engellemek amacıyla yapılır. Yaklaşık olarak 1,5 ay kadar alçı içerisinde kalan bilek bölgesi alçıdan çıkartılır. Bundan sonraki 2 ay çok önemlidir. Hasta kesinlikle ani hareket etmemeli ve ağır kaldırmamalıdır. Bu süreci dikkatli geçiren hasta üzerinde kemiklerdeki kaynamadan dolayı rahatlıkla kaynama işlemi görülerek hasta sağlığına kavuşur. Bu dönemde bir kısım ufak ağrılar ve şişkinlikler normal olup zamanla geçecektir. Eğer ağrı durumu gittikçe artıyor ve şişmeler azalmamış ise konu uzman bir ortopedi uzmanına veya ameliyatı gerçekleşt]]> Bilek Burkulması https://www.bilek.gen.tr/bilek-burkulmasi.html Fri, 16 Nov 2018 17:29:41 +0000 Bilek burkulması, en fazla ayak bileğini etkileyen bir sorundur. Çünkü ayak bileği oldukça hareketlidir ve vücudun ağırlığını taşımaktadır. Bacak ve ayağı bağlayan eklem olan bilekte burkulma en fazla görülen travmadır. Bilek burkulması, en fazla ayak bileğini etkileyen bir sorundur. Çünkü ayak bileği oldukça hareketlidir ve vücudun ağırlığını taşımaktadır. Bacak ve ayağı bağlayan eklem olan bilekte burkulma en fazla görülen travmadır. İnsanların çoğu yaşamında bu tür etkisi olan travmalara maruz kalır. Hafif derecedeki bilek burkulması iz kalmadan iyileşebilir. Birkaç günde ayağın üzerine basacak kadar iyileşme sağlanır. Şiddetli derecedeki bilek burkulmasında, bilek iç kısma doğru döner, dıştaki bağlarda yaralanma oluşur. Ayrıca topuktan tabana kadar yayılan şişme ve morarma etkili olur. Bu burkulmanın iyileşmesi haftalarca devam edebilir. Burkulma genellikle zeminin düz olmadığı yerlerde ya da koşarken koşarken meydana gelir.

  Bilek burkulmasında belirtiler nedir

  Bilek burkulmasından sonra oluşan kanamayla beraber bölgede ödem oluşur. Bu yüzden bilek çevresinde şişme ve ağrı oluşur. Bu aşamadan sonra yapılan hareketler oldukça acı vericidir. Fakat hafif derecedeki burkulmada ayağın üzerine basmada sorun yaşanmaz. Eğer bilekte kanama oluşursa, çok kısa sürede eklemde morarma meydana gelir.

  Bilek burkulması tedavisi nasıl yapılır

  Burkulmada ilk tedavi kişinin kendisi tarafından yapılabilir. Öncelikle hedef ağrının azaltılmasıdır. Bunun yapılması hem ödemin, hem de şişliğin daha kolay giderilmesini sağlar. Bu nedenle bilek burkulmasının olduğu alana buz uygulaması yapılmalıdır. Ancak buzu bir havlunun arasında koyarak, sadece 20 dakika süreyle uygulamalısınız. Direkt olarak buz tatbik edilirse, cilt yanığına neden olabilir. Bunu yarım saatte bir tekrarlayarak ağrının etkisi azaltabilirsiniz. Bundan sonra en önemli etken istirahat etmek ve bileği dinlendirmektir. Bilek çok sıkı olmayan bandajla sarılmalı ve 2-3 gün süreyle yak yüksekte tutulmalıdır. Bu bilekteki şişliğin inmesine yardımcı olur. Bu arada ağrı oluyorsa, uygun bir ağrı kesici ilaç alınabilir. Ayak bileklerinde kullanılan bileklerin bu süreçte kullanılması, burkulmanın tekrarına engel olur ve hareketlerinizi daha kolay yapmanızı sağlar.

  Bilek burkulmasında ne zaman doktora gidilmelidir
  • Bilek burkulmasında ağrı kontrol altına alınamıyorsa
  • Bilekte şişliğe eşlik eden deformitenin olması halinde
  • Bileğin iç ve dış kısımlarında fazla derecede hassasiyet olması
  • Ayağın üzerine basmakta zorluk olması
  • Bileğin arka tarafına ve bacağa yayılmış şişliğin olması halinde, kırık ve bağlarda yırtık gibi ciddi sorunlar olabilir. Bu etkiler görülüyorsa, bilek burkulmasında acilen doktora gidilmelidir.
  Bilek BurkulmasıBilek burkulması iyileşme süreci

  Burkulmadan sonra yakınmaların geçmesi 2 haftayı bulur. Daha uzun süren şikayetlerde mutlaka ortopedi uzmanına gidilmelidir. Bilekte kısıtlılık olmaması bakımında hareketlere başlanması iyi olur. Uygun olursa fizik tedavi yapılmalıdır. Bilek burkulması % 80-90 oranında sorunsuzca iyileşme gösterir. Bağlardaki sorunlar 4-6 haftalık bir iyileşme süreci gerektirir. Ancak bilekte tamamen iyileşme olmadan, bileği zorlayan hareketlerden kaçınılmalıdır. Tekrarlayan burkulmalar bölgede kas zayıflamasından kaynaklı kas dengesinin bozulmasından oluşur. Bu durumda kronik ağrılar meydana gelir. Bilek burkulmasından sonra 2 ayda geçmeyen sorunlarda kıkırdak hasarı, yumuşak doku sorunu olabileceğinden, doktora gitmeyi ihmal etmemek gerekir.

  Bilek burkulmasından nasıl korunulur

  Yapılacak egzersizlerden önce ısınma hareketleri yapılmalıdır. Ayağa uygun ayakkabılar giyilmeli, tekrarlayan burkulma sorunu bulunanlar bilekleri koruyucu bileklikler kullanmalıdır. Spor yapılan, yürünen zeminlerde dikkatli olunmalıdır. Özellikle ıslak zeminlerde dikkatli hareket edilmelidir. Bilek çevresindeki kasların güçlenmesini sağlayacak hareketlerin yapılması çok faydalı]]> Bilekte Kist https://www.bilek.gen.tr/bilekte-kist.html Fri, 16 Nov 2018 19:58:02 +0000 Bilekte kist, birçok kişide karşılaşılan bir problemdir. Genellikle bek üzerinde eklemlerden kaynaklanarak oluşum gösteren bu kistler, dışarıdan da belli olacak şekilde büyüme gösterir. Bilekte kist, kasları kemiğe bağlayan Bilekte kist, birçok kişide karşılaşılan bir problemdir. Genellikle bek üzerinde eklemlerden kaynaklanarak oluşum gösteren bu kistler, dışarıdan da belli olacak şekilde büyüme gösterir. Bilekte kist, kasları kemiğe bağlayan doku üzerinde büyüme göstermektedir. Genel olarak bakıldığında bir tümör olarak değerlendirilen şişlik, zamanla büyüme göstereceği için mutlaka müdahale edilmesi gerekmektedir. Çünkü bilekte oluşan kist bazen kötü huylu olabilir. B durumda sorun eklemlerinize bile zarar verebilir. Fakat bilekte görülen kistler, birçok zaman iyi huylu kistlerdir. Vücudun başka yerlerine geçmeden bilek ekleminde büyüme gösterir. Bilekte kist, insanlarda el bileğinde oluşmaktadır. Bu nedenle ayak bileğinde böyle bir kist oluşumundan söz edemeyiz. Bilek üzerinde oluşan kist, sanki içerisinde sıvı varmış gibi bir yapıdadır. Kist içerisinde ise koyu ve yağışan bir madde bulunur. Oluşmuş olan şişlik kesinlikle patlatılmamalı ya da sıkılmamalıdır. İçerisinde bulunan şeffaf madde kistin büyüklüğüne bağlı olarak katı ya da süngerimsi bir yapı haline gelebilir. Fakat her ne şekilde olursa olsun bu kistler için doktor muayenesi ve bununla birlikte tedavi şarttır. İnsan sağlığı üzerinde zararlı bir kist olmayan bilek kistinin tıptaki adı "ganglion kisti" olarak bilinmektedir. Kadınlarda erkeklere nazaran yüzde yetmiş oranında daha fazla görülen bu kist daha çok yirmi ile kırk yaşları arasında, yani, kişilerin tam yetişkinlik dönemlerinde oluşum göstermektedir. Fakat bazen bu yaşların dışındaki insanlarda da bilekte kist sorunu meydana gelebilir. Bunun için net bir şey söylenemez.

  Bilekte KistBilekte kist belirtileri,
  • Bu kistin herhangi bir ağrıya neden olmaması, aslında insanların doktora gitmelerini sağlamamaktadır. Bu nedenle kistin ilk belirtisinde sadece bilekte küçük bir şişlik görülerek başlar. Bunun yanı sıra bilekte şişen bölge oldukça yumuşak ve yaklaşık 3 cm çapında olur.
  • Kistin tendona bağlı olduğu zamanlarda kişilerde parmak hareketlerinin zayıflaması gibi durumlar meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda kişilerde tedirginlikler başladığı için daha çok bu safhada doktora giderler. Bu iki belirtinin haricinde insanlarda çok büyük belirtiler gözlenmemektedir. 
  Yapılan araştırmalara göre insanlarda oluşan bilekte kist sorununun tam olarak nedeni bilinememektedir. Fakat yapılan araştırmalara göre bazı tahminler öne sürülmüştür. bu tahminlerden en önemlisi ise insanlarda meydana gelen bilek darbeleri ve zorlamaları nedeniyle oluşan doku bozukluklarıdır. Bunun yanı sıra bilekte kist sorununun tedavisinden bahsedecek olursak, doktorunuz bu kistin fiziksel muayenesini yaparak teşhisini koyabilir. Fakat kistin iyi huylu ya da kötü huylu olduğunu yapılacak olan ultrason, MR ya da röntgen gibi tıbbi görüntüleme cihazları ile kontroller yapılır. Eğer sorun çözülebilecek gibiyse direk olarak kişilerde ameliyatlar gerçekleştirilir ve bu kist bilekten alınır. Bunun yanı sıra sizlerde bileğinizde oluşmuş olan kistle evlerinizde oynamamalısınız ya da bandaj gibi malzemeler ile sarmamalısınız. Bilekte kist sorununuz için direk olarak doktorunuza başvurarak sorunların giderilmesini sağlayabilirsiniz.
  ]]>
  Ayak Bileğinde Çatlak https://www.bilek.gen.tr/ayak-bileginde-catlak.html Fri, 16 Nov 2018 22:22:06 +0000 Ayak Bileğinde Çatlak; Ayak bileği çatlakları, burkulma, düşme, çarpma, darp yada spor yaparken incinme şeklindeki olaylar neticesinde meydana gelir. Çatlak meydana gelmesi olayı kırıktan değişik olarak kemiğin birbirinden Ayak Bileğinde Çatlak; Ayak bileği çatlakları, burkulma, düşme, çarpma, darp yada spor yaparken incinme şeklindeki olaylar neticesinde meydana gelir. Çatlak meydana gelmesi olayı kırıktan değişik olarak kemiğin birbirinden ayrılmamış olmasıdır. Kırıkta ise kemik tamamen ayrılır. Yani çatlak olması olayı kemiğin kırktan önceki olan şeklidir. Çatlak ciddiye alınması gereken bir olaydır. Hele ki ayak bileği çatlağı oldukça önemlidir. Çünkü ayaklar bütün vücudun ağırlığını taşıyan organlardır.

  Ayak bileği çatlamasının belirtileri;
  • Hızlı bir şekilde gelişen hiddetli bir ağrı ve ağrının giderek artması.
  • Morarma meydana gelmesi.
  • Şişme meydana gelmesi.
  • Dokunmak ile yada üstüne basmak ile hassasiyet.
  • Üstüne basamama.
  Ayak Bileğinde ÇatlakAyak şişmesinin nedeni;

  Ayak bileğinin çatlaması olayında şişme olması normal bir durumdur. Şişme bazı insanlarda olmadığı gibi bazı insanlarda da gözükebilir. Ayak şişmesi olayı hastanın uzun zaman ayakta durup durmamasına, gebelik yada metabolik bir hastalığın bulunup bulunmamasına, diyabet durumuna, dolaşım sisteminin yeterli bulunup bulunmamasına, ayakların uzun zaman sarkık kalıp hareketsiz bir şekilde kalmasın, burkulma ve incinme olup olmamasına ve aşırı tuz tüketime göre farklılık gösterir. Ayakta uyuşma, şişme, karıncalanma meydana geldiği zaman en kısa zamanda doktora başvurulmalıdır.

  Ayak bileği çatlağının tedavisi;

  Çatlak meydana gelmesi durumunda ilk önce bir ortopedi uzmanına başvurulmalıdır. Çoğu kişinin hatası kırıkçı/çıkıkçıya gitmektir. Alanında uzman olmayan insanlar geri dönüşü bulunmayan zararlar verebilirler. Bu sebeple alanında uzman olan kişilere gidilmelidir. Çatlak, doktor tarafından film çekilerek tespit edilir. Çatlak tedavisi iki cinstir. Birinci olanı, alçı yada atel vasıtası ile kırılan yada çatlayan kemikleriklerin sabit tutulması ve çatlak olan bölgelerin kaynaşması sağlanır. İkincisi ise, ameliyatla kırık yada çatlak uçları birbirine tel yada platin çiviler ile tutturmaktır. İkinci olan yöntem çatlak tedavisinde fazla tercih edilmez. İlk yöntem ile sağlıklı olan neticeler alınır. Doktorun tavsiye ettiği zaman boyunca çatlak olan kemik alçıda durur.

  Ayak bileği çatlağında dikkat edilmesi gereken noktalar;

  • Alçılı bileği olabildiği kadar yüksekte tutulması gerekir. Şişmeyi önler.
  • Parmaklar şişmesi yada uyuşmaması için sık sık hareket ettirilmelidir.
  • Alçının aşınmasını ve kayıp düşmesinin önüne geçmek maksatı ile alçının altı eski usül yün çorap yada ayakkabı altlığı ile bağlanabilir.
  • Alçı su ile temas etmemelidir. Çünkü alçı su ile temas ederse kaşındırır.
  ]]>
  Ayak Bileği Çıkması https://www.bilek.gen.tr/ayak-bilegi-cikmasi.html Sat, 17 Nov 2018 12:10:22 +0000 Ayak bileği çıkması, ayak bileği vücudumuzun yükünü taşıyan, dengeli bir şekilde yürümemizi sağlayan ayakların rahat bir şekilde hareket etmesini sağlayan, eğilip bükülmesine yardımcı olan ayağı dizlere bağlayan bir Ayak bileği çıkması, ayak bileği vücudumuzun yükünü taşıyan, dengeli bir şekilde yürümemizi sağlayan ayakların rahat bir şekilde hareket etmesini sağlayan, eğilip bükülmesine yardımcı olan ayağı dizlere bağlayan bir kemiktir. Ayak kemikleri ayak bileğinin etrafında oturmuş bir vaziyette bağlıdırlar. Bu durum sayesinde ayağımızın rahatlıkla hareket etmesine aşağı ve yukarı hareketlerinin rahat bir şekilde yapılmasına yardımcı olan bir köprü durumundadır. Kemiklerimiz genel olarak güçlü lif bağları ile elastik bir yapıya sahiptir. Bu bağlar güçlü bir şekilde olmasına rağmen yinede tüm hareketleri yapamaz ve bu durumda kemiklerin bazı hareket imkanını sınırlı bir hale getirir. Bu hareketlerin sınırı aşıldığı zaman yani kemiklerin hareketini zorlayacak bir harekette ayak bileğinde çıkma meydana gelir. Bu durum bir hareket sonucu için değilde herhangi ters bir darbe durumunda da çıkma meydana gelmektedir. Bu sebeplerde meydana gelen bu duruma ayak bileği çıkması denilmektedir. 

  Ayak Bileği ÇıkmasıAyak bileği kaval kemiği, kamış kemiği ve aşık kemiği olmak üzere üç ayrı kemikten meydana gelmiştir. Ayak bileği ekleminde iç ve dış yan bağlar mevcuttur. Bu bağlar tam bağlanma noktasında bulunduğu için birçok zorlanmalara maruz kalmaktadırlar. Ayak bileğimiz bu sebepten dolayı çok fazla esnek bir yapıya sahip değildir ve zorlanmalara karşı oldukça hassas bir yapıya sahip olmaktadır. Bu hassasiyet sonucunda ayak bileği zorlandığı bir durum sonucunda çıkma meydana gelmektedir. Bu ayak bileği çıkması eğer önemseyip herhangi bir önlemi alınmazsa ona rağmen ayakta zorlamalar yapılır ise bu durum çok kötü sonuçlar getirebilir ve kalıcı olarak hasarlar bırakabilir. Ayak bileği herhangi bir durumdan dolayı çıkmış ise bazı belirtiler sonucunda kendini gösterebilir. Bu belirtileri şimdi beraber inceleyerek öğrenelim;
  • Ayak bileğinde ve ayak çevresinde birden oluşan şiddetli bir ağrı olması,
  • Ayak bileğinde ve ayak topuğu ve ayak üzerinde meydana gelen şişme olması,
  • Ayak bileğinde meydana gelen morarmalar, bu tür morarma ayak üstü ve çevresinde de meydana gelmektedir,
  • Ayak bileğinin çıktığı yere ve ayak üstü ve çevresine dokunulduğu zaman bir hassasiyet oluşması,
  • Ayağın üzerine basamama ve basıldığı yada hareket edildiği zaman ağrı olması.
  Görüldüğü üzere yukarıda saymış olduğumuz maddeler ayak bileğinde bir çıkma meydana geldi ise kendini bu şekilde göstermektedirler. En önemli ve kendini etkin bir şekilde gösteren belirti ayak bileği ve çevresinde meydana gelen şiddetli bir ağrı oluşmasıdır. Ayakta gelen bu ağrı zaten genel olarak ayak bileğinde kendini göstermektedir çünkü ayak bileği vücuttaki en hareketli bir bölge konumundadır ve vücudun ağırlığının büyük bir kısmını taşımaktadır. Bu sebepten dolayı en hassas bölge olmasının yanı sıra yürümemiz ve ayağımızı hareket ettirmemizde en önemli bölge olma konumundadır. Bu sebepten dolayı ayak bileği çıkmasını önemsemeyip bir tedavi uygulamazsak ise bu çok kötü sonuçlar ile karşılaşmamızda önemli bir rol oynayacaktır. Eğer ayak bileği çıkığı oldu ise ve bunun sonucunda bir tedavi olunmadı ise ayaklar yürüme işlevini yavaş yavaş önce zorlanarak yaparlar daha sonrada tamamen kaybedebilirler. Ayrıca önlem alınmadığı takdirde ayak bileğinde ki çıkma zamanla kırık haline gelerek tedavi aşamasını iyice zorlaştırır. Bu sebepten dolayı ayak bileği herhangi bir zorlanma ile karşılaşmış ise ve yukarıda saymış olduğumuz belirtiler kendini göstermeye başladı ise hiç vakit kaybetmeden hemen bir doktora başvurulmalıdır. Ayak bileğinin önce röntgen filmi çekilerek durumunun ciddiyetine göre bir tedavi şekli uygulanmalıdır. Ayak bileği çıktıktan sonra bileğin üzerine soğuk tedavi uygulanmalıdır. Bir buz torbasını bileğin üzerine koyarak bekleterek bunu yapabilirsiniz. Daha sonra yapılan tetkikler sonucunda çıkmanın yaşandığı bilek sargıya alınarak belli bir süre hareket ettirilmemelidir. Ayak bil]]> Ayak Bileği Kemik Ödemi https://www.bilek.gen.tr/ayak-bilegi-kemik-odemi.html Sat, 17 Nov 2018 12:32:59 +0000 Ayak Bileğinde Kemik Ödemi; Vücutta normal olmayan biçimde sıvı birikmesi sebebiyle değişik yerlerde şişmeler oluşur. Bu çevrelerin içerisinde şişmeye en çok ayak bileği maruz kalır. Ödem şeklinde isimlendiril Ayak Bileğinde Kemik Ödemi; Vücutta normal olmayan biçimde sıvı birikmesi sebebiyle değişik yerlerde şişmeler oluşur. Bu çevrelerin içerisinde şişmeye en çok ayak bileği maruz kalır. Ödem şeklinde isimlendirilen şişlikler, alınacak olan basit önlemler ile giderilebilir. Vücutta değişik nedenlerden dolayı sıvı birikimi meydana gelebilir. Sıvı birikimini azaltmak ve önlemek maksadıyla hayat tarzında ve beslenme şeklinde farklılık yapılmalıdır. Ayrıca vücutta yer alan kalp ve damar hastalığı, hormonal dengesizlikler, karaciğer hastalıkları, alerjiler şeklindeki rahatsızlıklar da kemik ödemi şikayetlerine neden olabilir. Bu sebeple hastaların bir doktor muayenesinden geçmesi önerilir. 

  Ayak bileğinde kemik ödemi iyileşme zamanının değişmesi;

  • Uzun zaman ayakta durup durulmamasına göre farklılaşır.
  • Kan dolaşım sisteminde problem olup olmamasına göre farklılaşır.
  • Diyabet, gebelik veya metabolik hastalığınızın bulunup bulunmamasına göre farklılaşır.
  • Ayakların uzun zaman hareketsiz sarkık bir biçimde bırakıp bırakılmamasına göre farklılaşır.
  • Ödemle beraber burkulma, incinme şeklindeki problemlerin bulunup bulunmamasına göre farklılaşır.
  • Tuz tüketimine bağlı olarak farklılaşır.

  Ayak bileğinde kemik ödeminin iyileştirilmesi;

  Ayak bileğinde bulunan kemik ödemi bir rahatsızlık neticesinde oluşmadı ise, insan kendisi bazı önlemler alarak ödemi giderebilir. Ödemin iyileşebilmesi için ayaklara ve ayak tabanına dikkat edilmesi gerekir. Ayakların her gün orta sertlikte sıvı sabun ve ılık suyla yıkanmalıdır. Ayakların ıslak biçimde tutulmamalıdır. Yumuşak olan bir havlu ile, hafif tampon yaparak parmak araları ile beraber kurutulmalıdır. Ayak cilt için nemlendirici olan bir losyon kullanılmalıdır. 

  Bu parmak aralarında kullanılmamalıdır. Ayak parmaklarının tırnaklarının köşeleri kesilmemelidir. Tırnak batması şeklindeki problemlere dikkat edilmelidir. Ayaklar fazla ısıdan korunmalıdır. Ayakların ılık tutacak olan çoraplar tercih edilmelidir. Sigara içmekten ve bacak bacak üstüne atmaktan kaçınılmalıdır. Bunlar kan dolaşımını bozacağından dolayı, ayaklara giden kanı azaltır. Bu da ayak bileğinde meydana gelen ödemin iyileşmesini geciktirir. 

  Ayakkabılar özenle seçilmeli, yalın ayak yürümekten kaçınılmalıdır. Yüksek topuklu ve sivri burunlu ayakkabılar giymemeye dikkat edilmelidir. Her gün aynı olan ayakkabıyı giymemeye, yeni ayakkabıları ilk önceleri 1-2 saat giymeye çalışılmalıdır. Çorapların temiz ve kuru olmalıdır. Kırışık olan çoraplar giymekten sakınılmalıdır. Pamuklu ve ter emen çoraplar tercih edilmelidir. Bunların haricinde uzun zaman ayakta durmamaya ve uzun zaman oturmamaya çalışılmalıdır. Çok tuz tüketmemeli, düzenli bir şekilde hafif egzersizler yapılmalıdır. Flavonoid ve C vitamini bakımından zengin olan brokoli, turunçgiller şeklindeki besinleri tüketmeye özen gösterilmelidir. Ayrıca bitki çayları içerek, ödemin çabuk bir şekilde dağılması sağlayabilir. Defne yaprağı, mısır püskülü, ada çayı, yeşil çay, tarçın, maydanoz sapı şeklindeki bitki çayları ödem atmaya yardım eder.  

  ]]>
  Ayak Bileği Kireçlenmesi https://www.bilek.gen.tr/ayak-bilegi-kireclenmesi.html Sun, 18 Nov 2018 04:46:41 +0000 Ayak bileği kireçlenmesi, İnsanoğlunun ayağında yaklaşık yirmi sekiz adet kemik ve otuzdan fazla eklem bulunmaktadır. Kemikleri birbirine bağlayan kaslar ve bağlar bulunmaktadır. Ayakta ve ayak bileğinde kireçlenmeye neden olan Ayak bileği kireçlenmesi, İnsanoğlunun ayağında yaklaşık yirmi sekiz adet kemik ve otuzdan fazla eklem bulunmaktadır. Kemikleri birbirine bağlayan kaslar ve bağlar bulunmaktadır. Ayakta ve ayak bileğinde kireçlenmeye neden olan bazı sebepler vardır. Eklemin bozulması, kemiklerin birbirine sürtmesi ile oluşan şişlik, sertleşme ve ağrı, aşırı kilolu insanların bedensel yükü yıllar içerisinde kireçlenmeyi oluşturan nedenlerdir. Romatizmal hastalıklar, kırıklar veya yaralanmalar sonrasında zamanla kireçlenme sıkıntısı ile karşılaşılabilir. 

  Ameliyat dışı ayak bileği kireçlenmesi  tedavisi,
  • Şişliği ve ağrıyı azaltmak için ilaç tedavisi önerilir.
  • Kilo kontrolü ve besin takviyeleri yapılır.
  • Vücudun yükünü azaltmak için baston yada koltuk değneği kullanılır.
  • Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulaması yapılır.
  Eğer hasta bu yöntemlerle tedaviye cevap vermezse cerrahi müdahale denenir.

  Ayak Bileği KireçlenmesiAyak bileği kireçlenmesi cerrahi tedavi,

  Eklem içerisindeki kireçlenmiş dokular temizlenir ve eklem tamamıyla dondurulur. Bu sayede hareketi ortadan kaldırılır. Vida veya plak kullanılır. Böylece bileğin hareket etmesi kolaylaşır. Ağrılar diner, şişlik ortadan kalkar. Cerrahi müdahalede en çok tercih edilen yöntemdir.
  Halk arasında yaygın olarak kullanılan bir tedavi şeklide kaplıcalardır. Kaplıcaların vücuttaki şişmelere, romatizmal hastalıklara ve kireçlenmeye iyi geldiği bilinmektedir. Fakat sıcak yöntem her hastalığa iyi gelmeyebilir. Bu durumda mutlaka hekime başvurmak gerekir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon kireçlenmenin ilk evresinde uygulanırsa çok faydalı olur. Kireçlenme sadece ayak bileğinde görülmez. Vücudumuzun bazı bölgelerinde kireçlenme sıkça karşılaşılan durumdur. Boyun bölgesinde kireçlenme, diz kapağında kireçlenme, el bileğinde ve parmaklarında kireçlenme gibi yaşam kalitemizi etkileyen bu sağlık problemleri ile karşılaşabiliriz. Spor yapmanında ileri dönemlerde bu sıkıntılarla karşılaşmamızı aza indiren faydaları vardır. Erkeklere oranla kadınlarda bu tip kireçlenme çok daha fazla karşılaşılan bir problemdir. Ayak bileği kireçlenmesini önlemek için bol bol yürüyüş yapmak faydalıdır. Evde uygulanan bitkisel yöntemlerle de ayak bileği kireçlenmesini önleyebiliriz. Bitkisel yağlar kullanarak tedaviyi destekleyebiliriz. Buğday yağı, menekşe yağı, susam yağı, çörek otu yağı ve biberiye yağını karıştırarak sorunlu bölgeye masaj işlemi yaparak sürebiliriz. Bu sayede ağrıyı en aza indirerek kireçlenen bölgeyi rahatlatmış oluruz. Düzenli kullanımda zamanla iyileşme gözlemlenir.

  ]]>
  Ayak Bileği Kırığı https://www.bilek.gen.tr/ayak-bilegi-kirigi.html Mon, 19 Nov 2018 04:45:50 +0000 Ayak bileği kırığı, ayak bileği eklemi baldırdaki ana kemiğin yani tibianın alt ucu, ince kemiği fibulanın alt ucu ile ayak kemiklerinden olan talus ile oluşan bir eklemdir. Tibianın alt kısmı ayak bileğinin yük taşıyan üst Ayak bileği kırığı, ayak bileği eklemi baldırdaki ana kemiğin yani tibianın alt ucu, ince kemiği fibulanın alt ucu ile ayak kemiklerinden olan talus ile oluşan bir eklemdir. Tibianın alt kısmı ayak bileğinin yük taşıyan üstünü, iç ve arka kısmını, fibianın alt ucu da ayak bileğinin dış bölümünü oluşturur. Ayak bileği kırığı, bileğin şiddetli şekilde burkulmasında, trafik kazası, yüksekten düşme, ayağa alınan darbe gibi etkenlerden oluşabilir. Buna eşlik eden bağ yaralanmaları da olabileceğinden, bağ ve kemik yapılarına uygun tedavi planı yapılmalıdır. Toplumda sık karşılaşılan bu sorunda tedavi kırığın şiddetine ve yerine göre değişir. Kırığın kemik içinde kalması gibi kırığın cildi yırtıp dışarıya çıktığı oldukça ciddi kırıklarda vardır. Buna göre hareket edilmelidir.

  Ayak bileği kırığı belirtileri

  Ayak bileği kırığında en önemli belirti travmadan itibaren oluşan ağrı, yere basamama, şişme, kırık parçasının kayması halinde belirgin şekil bozukluğu ortaya çıkar. Kırığın açık olması halinde, kanamayla birlikte parçaların dış ortamla temas ettiği de gözlenir. Ağrının özelliği hareketle artan, dinlenmeyle azalan tarzdadır. Bölgede aşırı bir hassasiyet oluşur.

  Ayak bileği kırığı tanısı

  Genellikle ayak bileğinin iki yönlü ya da üç yönlü radyografi çekilmesiyle tanı yapılabilir. Eğer gerekli olursa bilgisayarlı tomografi, MR gibi tetkiklerde yapılabilir. Ayak bileği kırığı dışarıdan görünür bile olsa tanı yöntemleri tedavinin nasıl yapılacağı konusunda yardımcı olur. Kırığın yerini ve durumunu, çevre dokuların durumunu değerlendirmeyi sağlar. Ancak kırıklar dışarıdan bile kendini gösterebilir. Özellikle cildi yırtan kırıklarda teşhis gözlemle rahatlıkla konulabilir.

  Ayak bileği komplikasyonları

  Artrit: Kemik kırığının eklem içine ilerlemesi halinde ileri aşamada artrit nedeni olabilir. Bu yüzden kırığın üzerinde uzun süre sonra ağrı olması durumunda hemen doktora gidilmelidir.

  Kompartman sendromu: Bu sorun bacaklarda şişmeye, etkilenen kaslarda ağrı ve sakatlık oluşumuna neden olabilir. Bu genellikle trafik kazası, motorsiklet kazası gibi şiddetli darbelerin ardından gelişebilir.

  Sinir, kan damarlarında hasar olması: Ayak bileğindeki hasar bitişik kan damarlarında, sinirlerde zarara neden olabilir. Eğer uyuşma, dolaşım sorunu gibi belirtilerin olması halinde, hemen sağlık yardımı alınmalıdır. Kırıklar damarlarda daralmayla birlikte kan dolaşımının engellenmesine neden olabilir.

  Ayak bileği kırığı tedavisi

  Kırık tedavisinde uygulanacak yöntem kırılan kemiğin türü ve olayın şiddetine bağlı olarak değişir. Bilekte şiddetli bir ağrı oluşacağından, öncelikle ibrufen ya da asetaminofen içeren ağrı kesiciler kullanılmaya başlanır. Bunlar yeterli olmazsa hydrocodone ya da oksikodon etken maddeli ilaçlarda alınabilir. Kırığın yerine gelmesi için bazen yeniden bir araya getirilmesi ve hizalanması gerekir. Redüksiyon denilen bu uygulama çıkan eklemin yerine getirilmesi, yerinden oynayan kırığın düzeltilmesiyle yapılır. Bu işlem sırasında çok ağrı olacaksa hastaya genel anestezi altında uygulanabilir.

  Ayak bileği kırığının iyileşmesi amacıyla belirli bir süre hareket ettirilmemesi, sabitlenmesi gerekir. Bunun için genellikle alçı kullanılmaktadır. Küçük kırıklar içinde sert tabanlı ayakkabı, kuşak gibi uygulamalar yapılabilir. Kırıkların bir bölümünde iyileşmenin tam olması amacıyla ve kemiklerin doğru konuma getirilmesi için platin, vida gibi uygulamalar yapılır. Bu cerrahi girişimle uygulanır. Ayak bileği kırığının kaynaşmasının ardından bu cihazlar yerinden çıkarılabilir. Tedavide hedef ayak bileğindeki anatomik yapının yeniden eski haline getirilmesini sağlamaktır.

  Ayak Bileği Kırığı Ayak Bileği Burkulması https://www.bilek.gen.tr/ayak-bilegi-burkulmasi.html Mon, 19 Nov 2018 07:19:01 +0000 Ayak Bileği Burkulması: Kişinin ayak bileği ekleminin çevresinde bulunan bağ dokusunun hasara uğraması sonucu meydana gelen ayak bileği burkulması burkulmanın şiddetine göre üç dereceye ayrılmaktadır. 1. De Ayak Bileği Burkulması: Kişinin ayak bileği ekleminin çevresinde bulunan bağ dokusunun hasara uğraması sonucu meydana gelen ayak bileği burkulması burkulmanın şiddetine göre üç dereceye ayrılmaktadır.

  1. Derece Ayak Bileği Burkulması:  bilekte bulunan bağın normalden daha fazla gerilmesi ile oluşan burkulmalar birinci derece burkulmalardır ve hafif olarak nitelendirilmektedir. Bu tür burkulmalarda ayak çevresinde az miktarda şişme görülmektedir. Ayrıca ayak çevresinde morarma olması ve kişinin ağrı hissetmesi de normaldir. Ayrıca, bu türe burkulmalarda çok az da olsa ayağın üzerine basılması söz konusu olmaktadır.

  2. Derece Ayak Burkulması: Orta derece burkulmalar olan bu tür burkulmaların sebebi bağın geriliminin fazla olmasıdır ve kısmen de olsa yırtılmanın söz konusu olmasıdır. 2. Derece burkulma söz konusu olduğu zaman ayak bileğinin çevresinde orta şiddette şişme görülmektedir ve morluk ile ağrı da görülebilmektedir. Ayrıca 2. Derece ayak burkması olan kişi ayak üzerine basarken zorlanabilmektedir.

  3. derece Ayak Burkulması: Bağın tamamen yırtılması sonucunda meydana gelen bu tür burkulmalar ciddidir ve bu tür burkulmalarda görülen ayak bileğinin çevresinde şişme, morluk ile ağrılar genel olarak ciddi boyutlarda olabilmektedir.  Ayrıca, 3. Derece ayak burkulmalarında çok aşırı derecede acı hissi olmadan ayağın üzerine basmak imkânsızdır.

  Ayak Bileği Burkulmasının Belirtileri ve Teşhisi

  Burkulma belirtileri burkulmanın hangi derecede olduğuna bağlıdır. Bu belirtilerden bir kısmı ise şunlardır;

  • Ayak bileğinde ağrı
  • Ayak bileğinde şişme ve morarma
  • Hareket etmede ve ayağın üzerine basmada zorlanma
  • Kaza sırasında ayak bileğinde patlama ya da yırtılma sesinin gelmesi

  Ayak bileği burkulmalarına ortopedi bölümü bakmaktadır. Yukarıdaki şikâyetlerden biri ya da bir kaçı görülen kişinin ortopedi uzmanına görünmesi gerekmektedir. Doktor teşhis koyabilmek için muayenenin yanı sıra, hastadan kaza anının nasıl olduğunu ayrıntılarıyla anlatmasını da istemektedir. Hastanın ayağının üzerine rahat basamaması veya doktorun ayakta kırık olduğunu düşünmesi ile burkulmanın ciddi olduğunu düşünmesi halinde röntgen filmine gerek duyabilmektedir.

  Ayak Bileği BurkulmasıAyak Bileği Burkulması Tedavi Yöntemleri

  Ayak bileği burkulması vakalarında erken teşhis ile tedavinin hemen yapılması hastanın daha çabuk iyileşmesinde etki etmektedir. Ayak burkulmasının ardında ilk 72 saat içinde hastanın ayak bileğinin tekrar zarar görmemesi için ayak bileği bandı ya da sabitleyici destek gibi koruyucu ile bileğini korumalıdır. Birkaç gün dinlenen ayak kaslarının kaybettiği gücü yerine getirmek amacıyla ayak tekrar hareket ettirilmelidir. Burkulan yere hem şişi indirmesi hem de morlukların giderilmesi amacı ile buz tedavisi uygulanmalıdır. Ancak buzun buz torbası, herhangi bir poşet ya da havluya sarılı olması, direkt deriye temas etmemesi gerekir. Ayrıca, hastanın burkulan bileğine destek olması ve şişmesini önlemek için ayak bileğini sargı bezi ile sıkıştırması gerekir. Hasta akşam yatmadan önce bu sargıyı çıkarmalıdır. Ayak bileği burkulmasında bileğin şişlik inene kadar hastanın kalp hizasının üstünde tutulması gerekmektedir. Bunların yanı sıra ayak bileği burkulmalarında hastanın kesinlikle ayağına masaj yapılmamalı, hasarlı ayak bileği sıcak su ile temas ettirilmemeli ve alkol tüketmesine izin verilmemelidir.

  Hastanın ağrısını azaltmak amacıyla doktor tavsiyesindeki ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Hastanın aşırı şiddette ağrı hissetmesi durumunda, hasta hafif egzersiz hareketleri yapabilir. Ayak burkulmasının ciddi olması halinde hastaya doktor tavsiyesi ile diz altı alçı ya da sabitleyici kullanılabilmekte ve burkulmanın daha ciddi olması durumunda fizik tedaviye gidebilmekt]]> Ayak Bileği Bağ Kopması https://www.bilek.gen.tr/ayak-bilegi-bag-kopmasi.html Mon, 19 Nov 2018 20:07:47 +0000 Ayak Bileği Bağ Kopması; Ayaklar yürüme, koşma, atlama ve dengeyi sağlayan çok fazla bağ bulundurmasına rağmen, günlük hayatta sık sık denge kaybı yaşayabilir. Bunun neticesinde, en basitiyle burkulmalar meydana gelebilir. B Ayak Bileği Bağ Kopması; Ayaklar yürüme, koşma, atlama ve dengeyi sağlayan çok fazla bağ bulundurmasına rağmen, günlük hayatta sık sık denge kaybı yaşayabilir. Bunun neticesinde, en basitiyle burkulmalar meydana gelebilir. Burkulmalar yalnızca spor veya mesleki sebeplerden değil, normal kişilerin başına da gelebilecek bir durumdur. En çok görülen yaralanma, dış yan bağ yırtılmaları ve kopmasıdır.

  Bağ kopması ile birlikte ayak bileğinde; hızlı bir şekilde ağrı ve şişlik ortaya çıkar. Bu esnada damar yırtılması varsa, şişlik inanılmaz biçimde yayılır ve dokunmaya dahi şiddetli tepki gösterir. Kızarıklık, zaman geçtikçe morarmaya dönüşür. Ayak bileği yaralanmalarında ayrıntılı olarak, sorgu ve muayene sonucu düz röntgen filmi, kemiklerde oluşan çatlak ve kırıkları kolaylıkla gösterecektir. Yumuşak dokuya ait şüpheler varsa, MR gerekebilir.

  Ayak Bileği Bağ KopmasıAyak Bileği Bağ Travmalarında Tedavi

  Ayak bağı kopma ve travmalarında genel olarak akut devrede, ayağın bir süre kesinlikle istirahat ettirilmesi, ayak çevresine 2-3 gün süreyle buz uygulanması gerekir. Sorun giderek artış gösteriyorsa, doktora başvurulmalıdır .Bu esnada ağrı kesici ve ödem oluşmasını önleyici ilaçlar kullanılmalıdır.

  Hafif burkulmalar dışında, genel olarak ayak bileğini hareketsiz bırakan, ortalama 10 gün ile 3 hafta arasında süren, bir alçı uygulaması gerekir. Fakat bu tespit yapılmazsa, ayak bağlarında tam olarak bir iyileşme olmaz ve burkulmalar sıklıkla tekrarlar. Bu da zamanla ayak bileğinde kireçlenmelere sebep olur. Daha hafif burkulmalarda ya da sık sık tekrarlayan burkulma durumlarında, ayak bileğine sürekli bandajlar uygulanmaktadır. Bunlar uzun süre kullanılmalıdır. Özellikle sporcu insanlarda, ayak bileklerinin sıklıkla burkulma olayında, yine benzer bandajlar kullanılmalıdır. Ayaktaki bağların kopması ya da ayak bileği  yan çıkıntısının kırılmasında, ameliyat düşünülmektedir. Fakat dış yan kırıklarında, alçı tedavisi çoğu zaman yeterli olabilir.

  Ayak bağı sorunlarında akut dönemin ardından, ayağa fizik tedavi uygulamalarına başlanmalıdır. Manyetik alan ve özel bir soğuk uygulama tedavisi olan kriyoterapi, bu tip travmatik ayak rahatsızlıklarında, çok başarılı sonuçlar veren fizik tedavi yöntemlerinden birisidir.

  ]]> Bilek Dönmesi https://www.bilek.gen.tr/bilek-donmesi.html Tue, 20 Nov 2018 01:59:03 +0000 Bilek dönmesi, meydana geldiği zaman insanlara çok şiddetli ağrılara neden olan ve bilekte şişme sorunlarına neden olan bir durumdur. Genelikle ayak bileklerinde dönme olsa bile bazen insanların yaptıkları yanlış hareketler ya d Bilek dönmesi, meydana geldiği zaman insanlara çok şiddetli ağrılara neden olan ve bilekte şişme sorunlarına neden olan bir durumdur. Genelikle ayak bileklerinde dönme olsa bile bazen insanların yaptıkları yanlış hareketler ya da yanlış egzersizler nedeniyle el bileğinde de dönme problemi meydana gelmektedir. Aslında bilek dönmesi problemine bilek burkulmasıda diyebiliriz. Bilek dönmesi problemi meydana geldiği zaman ilk başta kişi çok büyük arılar hissetmeyecektir. Vücudun ısısının yüksek olması nedeniyle meydana gelen ağrı oldukça hafif olacaktır. Fakat vücut ısısı bir süre sonra düştükten sonra kişinin bileğin oynatamayacağı kadar şiddetli ağrılar meydana gelir. Bu problemi yaşayan insanların birçoğunda bilekteki bağlar ve dokular zarar gördüğü için sorun uzun süreli tedaviler gerektirir. Bu gibi bir sorunun meydana gelmesi durumunda insanlarda ağrı sorunu, şişme sorunu, morarma sorunu ve rahat hareket edememe sorunları meydana gelir. Bu nedenle birçok insan iş hayatında ya da eğitim hayatında problemler yaşar. Özellikle el bileği burkulmalarında bu iki durumdan çok olumsuz bir şekilde etkilenebilirsiniz. Bilek dönmesi aslında üç farkı derecede meydana gelmektedir. Bu durum tıbbi olarak bu derecelere göre sınıflandırılmıştır.

  Birinci Derece Bilek Dönmesi:

  Birinci dereceden olan bilek dönmelerinde genellikle sorun oldukça hafif bir şekilde meydana gelmiştir ve bilek içerisindeki bağlar aşırı bir şekilde zarar görmemiştir. Bu derecedeki dönmelerde çok az bir şişme durumu görülür. Bazı insanlarda hafif morarmalar ve ağrılar da meydana gelebilir. Aslında her ne kadar az sorun olsa bile doktora gitmelisiniz. 

  İkinci Derece Bilek Dönmesi: 

  Bu derecedeki dönmelerde orta dereceli bilek dönmeleridir. İnsanlarda bu dönme sorununun meydana gelmesi durumunda bağların yarısı zedelenmiş oluğu için sorunlar biraz daha belirginleşecektir. Bu durumlarda meydana gelen şişmeler ve ağrılar kesin bir şekilde kişide rahatsızlıklara neden olacaktır. Orta dereceli bilek dönmesi durumlarında morluk, kişiden kişiye değişiklik gösterir. Yani herkeste morarma olacak diye bir durum söz konusu değildir.

  Bilek DönmesiÜçüncü Derece Bilek Dönmesi:

  En ağır bilek dönmesi sorunudur ve insanlarda çok şiddetli ağrılarla birlikte uzun süren sakatlıklara neden olabilmektedir. Bilekteki şişme çok açık bir şekilde belirgin olmaktadır. Meydana gelen şişlikle birlikte gelen morarma, kişilerde tedirginliğe neden olur. Eğer kişi tedavi edilmez ise ağrıların derecesi artarak kişinin uyumasını bile engelleyebilir. Bu durumlar, genellikle ciddi bir seviyede olduğu için acil tedaviler gerekebilir. 

  Ayak bileği dönmesi nasıl teşhis ve tedavi edilir

  Genellikle ilk olarak doktorlar, hastalarda fiziki muayene yaparak çeşitli eklem yerlerine baskı uygularlar. Baskıyla birlikte kişilerde herhangi bir ağrının meydana gelip gelmediğini sorduktan sonra kesinlikle herhangi bir kırık ya da çatlağın olup olmadığını öğrenmek için röntgenle film çekerler. Bu durumda sizlerde doktorunuza bileğinizin nasıl döndüğünü anlatarak teşhisi kolaylaştırabilirsiniz. Eğer kişi bileğini oynatamıyorsa ya da doktorun herhangi bir kırıktan şüphe etmesi durumunda bilek dönmesi sorununun tam teşhisi için röntgen kesinlikle yapılmalıdır. Genel olarak doktorlar hastaları için ağrı kesici kremler ve ilaçlar vermektedir. Bu şekilde bol bol istirahat ile sorunun kısa zamanda çözümünü sağlayacaksınız. Bunun yanında sizinde evde yapmanız gereken birçok şey vardır. Özellikle dinlenme ve korunma çok önemlidir. Bileğinizi tekrar zarar görmesini engelleyerek sorunun daha hızlı bir şekilde iyileşebilirsiniz. Ayrıca boş zamanlarınızda şişlikleri azaltabilmek için ayağınıza buz tedavisi uygulayabilirsiniz. 
  ]]>
  Kırık Bilek https://www.bilek.gen.tr/kirik-bilek.html Wed, 21 Nov 2018 01:30:15 +0000 Kırık Bilek, El bilek kemiği her yöne rahatlıkla hareket edebilir ve bu hareketi 360 derece sağlayabilir. Bu şekilde el bileğinin en üst düzeyde kullanılması işlemini gerçekleştirir. El bileğinin kullanışı ve yeteneği artt Kırık Bilek, El bilek kemiği her yöne rahatlıkla hareket edebilir ve bu hareketi 360 derece sağlayabilir. Bu şekilde el bileğinin en üst düzeyde kullanılması işlemini gerçekleştirir. El bileğinin kullanışı ve yeteneği arttıkça daha karmaşık bir yapı durumuna oluşur. Kırık bilek kemiği buna verilebilecek örnekler arasında yer alır. El bileğinde oluşan 8 küçük kemik, basit hareketi sırasında kendi arasında birçok ayarlama ve pozisyon değiştirme özelliğine sahiptir. Bu hareket ve pozisyon değişikliklerinde skafoid kemiği üzerinde meydana gelir. Oluşan herhangi bir sebepten dolayı bilek kırılması kırık sonrası ortaya çıkan ağrı ve kırığın boyutlarına bağlı olarak kendini gösterir. Kırık oluşturulduktan sonra hikaye ve fizik muayenenin ardından o bölgenin filminin çekilmesi ile tedavi edilmesi sağlanır. Bilek kemiği kırılma sebeplerinin ilk sırasında düşme sonucu kırılma görülebilir.

  Travma sonucu kırık bilek,

  Burada olan kırık bilek sendromu genellikle düşme sonrasında meydana gelir. Herhangi bir sebep dolayısıyla düşmeye başladığında temel refleksler devreye girerek; başımızı koymak amacıyla kolumuzu ön tarafa doğru uzatma işlemi sırasında vücudun ağırlığının bilek kısmına toplanması ile bu bölgede hasar oluşabilir. Kırık bilek oluşumu ile düşmelerde kemiklerden herhangi birinde kırık oluşumuna sebebiyet verebilir. Bu kırık el bileği hareketini sağlamak amacıyla heran değişik şekillerde bulunduğu için düşmelerde genellikle en kötü pozisyonda yakalandığı için o bölgede büyük hasarlar yaratır. Kırık bilekte başparmak tarafında aşırı ağrı ile kırık kendini belli edebilir. Ağrı bileğin hareket etmesi halinde şiddetlenebilir. Ayrıca kırık bölgesinde şişlikler ve kramp şeklinde ağrılar gözlenebilir. Bu düşme sonrasında meydana gelen kırık sebebiyle oluşan ağrılarda vakit kaybedilmeden doktor kontrolü gerekir. Öncelikli olarak röntgen çekilerek kırığın bulunduğu bölge gözlemlenir. Bilgisayarlı tomografi yöntemi ile gerekli uygulamalar yapılır ve erken dönemde başvurmak önemlidir. Atel yardımı kırık olan bölge sabit tutulmalıdır. Ayrıca kalp seviyesinin üzerinde tutulması ve kola yapılacak soğuk uygulama ile ağrının azaltılması sağlanabilir. Bu bölge hareketsiz tutularak zaman kazanılmış olur. El bileğinde kırık bilek oluşması durumunda değişik pozisyonlar alınmaktadır. Kırık sonrasında alçı, atel gibi yöntemler ile hareketsiz tutularak; bu bölgenin yanlış kaynamasına engel olunur. Genellikle vücut tarafından yanlış anlaşılan bu kırık bilek olayı yalancı kıkırdak dokusu oluşumunu yani yalancı kaynama ile sonuçlanabilir. Yapılan uygulama  içinde kalan kırık olmaması ve kırığın hareketi engellememesi önemli bir etkendir. Kırık sonrasında oluşabilen parçaların büyüklüğü de kırık üzerinde önemli etkiler yaratır. Bu bölgede kemik ölümü olması olasılığı olduğundan dolayı komşu yerlerde de kırık olup olmadığı kontrol edilir. Kırık bilek alçı yardımı bölgenin sabit kalması sağlanır. Bu sürede günlük yaşam kalitesi ve hijyen kurallarına dikkat edilerek; kırığın kaynaması sağlanır. Ayrıca cerrahi yöntemler ile kırık öncesi haline getirilerek; bu bölgede hasarın düzeltilmesi sağlanır.

  Kırık BilekKırık bilekde geç kalınması durumu,

  Kırık bileğin eklem hareketleri esnasında kırık sonrasında bütünlüğünün bozulması el bileğinde olumsuz yönde etkilemektedir. Kemikler içerisinde kendiliğinden yer değiştirme meydana gelebilir ve bunun sonucunda kırık bilek bölümünde çökmeler meydana gelir. Ayrıca kırık bilek durumlarında genellikle kireçleme olarak adlandırılan olaylarda görülmektedir. Bu durumlarda cerrahi tedaviler ile bu bölüm tedavi edilir. El bileği hareketinin kaybının ne oranda olacağı kesin olarak belirlenemez ve bilek kırılma geç kalınması durumunda yanlış kaynama sonucu kemik ölümü ve aşınma gibi bulgular meydana gelebilir. Ayrıca bu kırılma olduğu yerdeki komşularda ve kemik çıkartılarak bu bölgenin ağrılarının azaltılması]]> El Bileği Ağrısı https://www.bilek.gen.tr/el-bilegi-agrisi.html Wed, 21 Nov 2018 18:11:13 +0000 El bileği ağrısı, El bileği insan anatomisinde kol ile eli bir birine bağlayan kısa kemiklerle kaslarla oluşan oval ve oynak eklem dir. El bileğinde oluşan kemikler çift sıra karpallar ile birbirinin üstüne sarılıp şekil El bileği ağrısı, El bileği insan anatomisinde kol ile eli bir birine bağlayan kısa kemiklerle kaslarla oluşan oval ve oynak eklem dir. El bileğinde oluşan kemikler çift sıra karpallar ile birbirinin üstüne sarılıp şekil veren menteşe görevi yaparak eli bileğe bağlar. Günümüzde el ile kullanılan elektronik eşyalar bilgisayar bilek ağrısının en başlı şikayetini meydana getirir. El bilek yapısı çok karmaşık oluşu nedeniyle bilek incinmeleri, ezilmeler, burkulmaları tedavi etmek zordur.

  El Bileği AğrısıEl bilek ağrısı nedenleri,

  Bilek ağrısı özellikle bayanlarda daha çok görülmektedir. Ev işlerinde zorlanmalar el işi yapmak örgü, dantel gibi bilek zorlayan şişe kapakları açmak ağır eşya kaldırmak bileklerde bükülme veya sinir zedelenmeleri ile ağrılar olur. Yaşı ilerlemiş bayanlarda kalsiyum eksikliği nedeniyle kemik kırılması daha kolay olur, kemikleri güçlendirici kalsiyumla almakta fayda vardır.

  Bilek ağrısı günümüzün yaygın bir hastalığı haline gelmiştir özellikle bilgisayar başı işi yapanlarda bileklerin boşlukta kalması bilek ağrısına, sinirlerde sıkışmaya neden olur, bunu önlemek için maus kullanılan elin altına bileği destekleyen maus altlığı koymak bilekleri korumak gereklidir. Arada mola verilmeli kolu dinlendirilmelidir.

  Bilek ağrısında tanı konması,

  Pek çok faktör bilek ağrısına, burkulmasına zedelenmesine neden olduğu için bir sağlık kuruluşuna gidip ortopedi uzmanına gidip şikayetleri anlatıp tedavi olunmalıdır.

   Bileğin hareketi, ellerin çalışma hareketi, ağırlık kaldırabilme ölçümleri yapılır. Film çekilir, sinir testleri yapılır. Kemik taraması, ışınlarla iki boyutlu görüntüyle izleme, sinir testleri yapılarak rahatsızlığın sebebi öğrenilir.  Uzun süren ağrıda geç kalınan tedavinin tanı konması zorlaşır ve tedavi süreci uzayabilir. Tedavide olmaktan geç kalınmışsa el bilek hareketleri kısıtlanır iyileşme süreci uzar ve sakatlık meydana gelir, el kullanma yeteneğini kaybedebilir.

  Bilek ağrısında tedavi,

  Bilek burkulması ezilmesi gibi vak'alarda ilk bileğe buz uygulaması yapılır buz hasar gören bileğin şişmesini ve ağrıyı dindirmek amaçlı uygulan ılır. Bilek ağrısında kesin tanı konduktan sonra doktor tarafında en uygun tedavi yöntemi uygulanır.

  Doktor tedavisinde ilk yapılacak yöntem bileği dinlendirmektir. Özel yapılmış ortopedik bileklik ile bilek desteğe alınır. Takılan bileklik ile kol hareketi sabitleştirilir ve dinlendirilmiş olur. Kas gevşetici, enfeksiyon önleyici, ağrı kesici ilaçlar verilir.

  Bazı bilek sakatlıklarında cerrahi işlemler gerekebilir, tanı konduktan sonra kırık ve ya ezilmiş bilekler ameliyatla gerekirse metal parçalar (platin)  konulabilir ve kırılmış kemikler bu metal parçalarla birleştirilir.

   İyi günler.

  ]]>
  Rüyada Bilek Kesilmesi https://www.bilek.gen.tr/ruyada-bilek-kesilmesi.html Wed, 21 Nov 2018 23:37:54 +0000 Rüyada bilek kesilmesi: Birbirinden farklı iki yoruma sahiptir. Bazı rüya yorumu yapan kişilere göre hayra yorulurken bazılarına göre de pek hayırlı sayılmamaktadır. Kişi yaşantısından ve yaşadıklarından yola çıkarak rüy Rüyada bilek kesilmesi: Birbirinden farklı iki yoruma sahiptir. Bazı rüya yorumu yapan kişilere göre hayra yorulurken bazılarına göre de pek hayırlı sayılmamaktadır. Kişi yaşantısından ve yaşadıklarından yola çıkarak rüyasını hayra veya şerre yorabilir. Bir çoğumuzun bildiği gibi rüyalar bilin altına yerleşmiş bir takım olayların uykuda dışa vurmasıdır. Bu nedenle rüyaları o yün yaşadığımız üzücü veya sevindirici bir olayla bağdaştırabiliriz. Örneğin rüyada bilek kesilmesi yakın zamanda ayrıldığınız kişilerle ilişkili yorumlanabilir. Bazı rüya tabir yapan kişilere göre ise hayırlı işlerle yorumlanır. Örneğin iş hayatında başarıya cemiyet hayatında saygınlığa sağlığa ve iyi habere işaret ettiği belirtilir.

  Rüyada bilek kesilmesi kişinin kendisinin veya bir başkasının kesmesi ile veya bir kaza sonucu kesilmesi ile yorumlar değişmektedir. Kişinin kendi bileğini kesmesi bir takım sıkıntılarının olduğuna, etrafında fesat kimselerin sayısının çok olduğuna, yanlış kararlar aldığına, iş ve aşk hayatında zorluklar yaşadığına işarettir. Bir başkası tarafından bileğinin kesilmesi kişinin düşmanına mağlup olduğuna ve para kaybettiğine işarettir. Kaza sonucu bileğin kesilmesi ise hayra yorumlanır kişinin aşk ve iş hayatında başarıya, hayalini kurduğu hayata, bol kazanca, etrafında saygınlık kazanmaya işaret edilmektedir.

  Rüyada Bilek KesilmesiRüyada bilek kesilmesi bir çok kişi tarafından hayırlara yorulsa da kişi rüyasında sol bileğinin kesildiğini görmesi geçim sıkıntısı çektiğine, etrafındaki kişilerin gözünde hoş olmayan bir duruma düşmeye, işle ilgili üzüntüye işarettir. Ayrıca etrafında fesat bir kimse olduğuna, aşk hayatında kötü bir dönemden geçmeye, fesat kişilere, korkuya ve endişeye işarettir. Kişi rüyasında sol bileğinin kesildiğini görmesi kişin hayatında çok değer verdiği kişilerden ayrılacağına veya o kişilerin gözünden düşmeye işarettir. Kişi rüyasında sağ bileğinin kesilmiş olduğunu görmesi o kişin hayallerini kurduğu hayata, sevince, neşeye, zorluklara göğüs gererek elde edilmiş başarıya işaret etmektedir. Aynı zamanda iş hayatında mertebesinin yükselmesine, aşk hayatında huzur ve mutluluğa, bonkör bir arkadaşa, sağlığa, bol kazançlı bir geleceğe, umutların yeşermesine ve hayali kurulan malın mutluluğun elde edilmesine işarettir. Not:  Rüyalar yorumlanırken kişinin psikolojik durumu gözetilmelidir ve rüyalar gelecek habercisi olarak algılanmamalıdır. 
  ]]>
  Bilek Ağrısına Ne İyi Gelir https://www.bilek.gen.tr/bilek-agrisina-ne-iyi-gelir.html Thu, 22 Nov 2018 21:29:42 +0000 Bilek Ağrısına Ne İyi Gelir bu soruya cevap vermeden önce bilek ağrısından kısaca bahsedelim. Bilek ağrısı günümüzde sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın bir çok nedeni vardır. Bu ağrıya doğru tedav Bilek Ağrısına Ne İyi Gelir bu soruya cevap vermeden önce bilek ağrısından kısaca bahsedelim. Bilek ağrısı günümüzde sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın bir çok nedeni vardır. Bu ağrıya doğru tedavinin uygulanması çok önemlidir. Bilek ağrısının nedenleri tendinit, burkulma, karpal tünel sendromu, artrit yani eklem iltihabı, ganglion kisti ve kırılmalardır. 

  Bilek ağrısının tedavisi tamamen rahatsızlığa göre belirlenir. Bileğiniz ağrıyor ve neden olduğunu bilmiyorsanız doktora gitmelisiniz. Bilek ağrısına iyi gelen şeyler ağrıyan bileği dinlendirmelisiniz. Dinlendirmek sürekli hareketsiz bırakmak anlamına gelmiyor. Sürekli hareketsiz kalırsa bilekteki eklemler sertleşir ve ağrınız giderek artar. Bunun için bir  kaç tane egzersiz yapabilirsiniz. Bu egzersizler bileğinizi yumruk yaparak sağa ve sola döndürmek ve parmakları açıp tamamen esnetmek. Bu hareketleri günde üç sefer yapmanız bileğinize iyi gelecektir. Bileğinize elastik bandaj takabilirsiniz. Hareket ettirmenizi kolaylaştırır. Bununla birlikte ağrı kesici kas gevşetici ilaçlar kullanabilirsiniz. Ağrıyan bileğinize veya şişen bileğinize buz koyabilirsiniz. Şişkinlik geçtikten sonra bileğinize ılık ısı uygulamalısınız. Fakat buz koymanın da kuralları vardır. Sakatlıklarda kırk sekiz saat içinde buz koyulmalıdır. İltihap sökücü ilaçlar içilebilir. Doktor tavsiyesiyle içilmelidir. Yaptığınız bu tedaviler bilek ağrınızı geçirmediyse cerrahi müdahale ile ağrıdan kurtulabilirsiniz.Bilek Ağrısına Ne İyi Gelir

  Bunlar dışında masaj yapmakta el ve ayak bilek ağrılarına çok iyi gelir. Sıcak suyun içine biberiye,limon, papatya, badem yağı ve tuz koyarak hareket ettirmek bilek ağrınıza çok iyi gelir.Bu malzemeleri koymadan da yaparsanız bileğinize iyi gelebilir. Mayasız hamurun ağrıyan bileklere sarılması közlenmiş soğanı püre getirip ve tülbentin içine konulup bileğe sarılması da ağrılarınız hafifletir. 
  ]]>
  Bilek Kalınlaştırma https://www.bilek.gen.tr/bilek-kalinlastirma.html Fri, 23 Nov 2018 21:09:40 +0000 Bilek Kalınlaştırma; İnce bilek bir çok insanın dert ettiği bir konudur. Özellikle erkeklerde bu durum daha çok kafaya takılan bir durum olmaktadır. Kısa kollu giysi yada gömlek giydikleri zaman bu durum rahatsızlık verici olmak Bilek Kalınlaştırma; İnce bilek bir çok insanın dert ettiği bir konudur. Özellikle erkeklerde bu durum daha çok kafaya takılan bir durum olmaktadır. Kısa kollu giysi yada gömlek giydikleri zaman bu durum rahatsızlık verici olmakta ve çok can sıkıcı olmaktadır. Bu durumdan sizde şikayetçi iseniz uygulayabileceğiniz bir çok yöntem bulunmaktadır. İlk olarak şunu bilmenizde fayda var bilek bölgeniz yani saat taktığınız bölge kalınlaştırılamaz. Bu bölge ince ise hep öyle kalacaktır ve bölge için herhangi bir kalınlaştırma yapılamamaktadır. Ancak ergenlik döneminde bu durum bir nebze de olsa değişebilir. İşin daha vahim olan kısmı ise bilek bölgesindeki kasların çok az olması ve buna bağlı olarak da egzersiz yapılsa bile geliştirilemez olmasıdır. Fakat yine de imkansız değil. Bilekten dirseğe kadar olan kas grubuna ön kol kas grubu denilmektedir. Bu bölgeyi güçlendirmek demek daha kalın ön kol anlamına gelmektedir. Bu kısımda yapılan kas egzersizleri bilekte de bir nebze olsun kalınlaşmaya yardımcı olacaktır. Yani bileğinizin hemen üstünden dirseğinize kadar olan kısım kaslı ve daha kalın olacaktır. Bunun için yapılması gereken ilk iş bir spor merkezine yazılmak olabilir. Fakat buna zamanınız yoksa evde uygulayacağınız bir kaç hareketle egzersizlere başlayabilirsiniz. 

  Bilek KalınlaştırmaŞimdi bunun için ihtiyacımız olan malzemelere beraber bir göz atalım;
  • 2 adet dumbbell gücümüze ve sakatlanma riskimizi en az indiren ağırlığa göre seçilmeli. Dumbbell'da kilo seçimi tamamen bize bağlıdır. Bilekler kolay sakatlık yaşayabileceğimiz bölgeler olduğundan dolayı başlarda aşırı zorlama yapmamamız da fayda vardır.
  • Bar dediğimiz iki yanına ağırlık takılan metal sopa şeklindeki araçları kullanabiliriz. Bu barlardan alacak durumda değilseniz evde yapabileceğiniz imkanları kullanarak da kendinize ağırlık yapabilirsiniz. Durumuma ve güce göre bayanlar evde 1,5 lt su şişelerini kullanabilirler.
  • Egzersizleri 2'ye bölerek 10-15 arası tekrar sayısıyla 3’er set yapabilirsiniz. Her set bitiminde diğer sete geçmeden önce 1 dk dinlenmeniz önemlidir. 
  • Hareketleri yavaş ve dikkatli bir şekilde yapın ve o bölgenin kasıldığını hissedin.
  • Egzersiz yaptığınız dönemlerde beslenmenize dikkat etmeli mutlaka protein ağırlıklı besinler tüketmelisiniz. 
  ]]>
  Bilekte Kemik Çıkıntısı https://www.bilek.gen.tr/bilekte-kemik-cikintisi.html Sat, 24 Nov 2018 11:18:04 +0000 Bilekte Kemik Çıkıntısı, El bileklerinde çoğunlukla zorlanma sebebi ile bileğin eklem yerinde içi sıvı dolu bir çıkıntı oluşmaya başlar. Bu sıvı zamanla jel kıvamı, daha ileri zaman da ise kemikleşmeye başlar. Bu çık Bilekte Kemik Çıkıntısı, El bileklerinde çoğunlukla zorlanma sebebi ile bileğin eklem yerinde içi sıvı dolu bir çıkıntı oluşmaya başlar. Bu sıvı zamanla jel kıvamı, daha ileri zaman da ise kemikleşmeye başlar. Bu çıkıntı tümör değildir. İnsana ölümcül bir etkisi veya hayatını etkileyecek şekilde bir ağrı sızı sebebi değildir ama görüntü olarak hiç hoş değildir. Tıp dilinde Ganglion kisti olarak adlandırılır.

  Ganglion Kistinin Oluşma Sebebi Nedir

  Bu kistlerin tam olarak neden oluştuğu bilinmemektedir. Fakat en fazla görüldüğü kimseler jimnastikçiler, ev hanımları, sürekli klavye başında bulunan yazılımcılar, el örgüsü yapanlar ve müzisyenlerdir. Buda bize ellere gücünün üzerinde iş yapmak, yani zorlamanın neden olduğunu düşündürmektedir. Öyle ki, kişi ellerini fazla kullanmadığında kist küçülür, yorulduğunda ise, dahada belirginleşir.

  Bilekte Kemik ÇıkıntısıEl Bileğinde Bulunan Ganglion Kisti Nasıl Tedavi Edilir

  Eğer elde bulunan bu kist ağrı yapıyor ise, doktorun tavsiye edeceği bazı ilaçlar kistin ağrısının giderilmesinde ve bir miktar küçülmesinde yardımcı olabilir. Fakat ilaç tedavisi bu tür kistler için kesin tedavi yolu değildir. Bazı kimselerde bu tür kistler kendiliğinden geçmektedir. Geçmediği durumlarda ise cerrahi müdahale uygulanabilir. Bazen bu kistler, düşme sonucu yada üzerine gelen bir darbe sonucu patlayarak yok olabilirler. Böyle bir durum yaşandığında kistin oluştuğu bölge bir süre sıkı bir şekilde sarılı tutulursa kistin yeniden oluşması önlenebilir. 

  Eski zamanlarda bu tür kistler tıpkı çıkık da olduğu gibi bilek çekilerek tedavi edilmekteydi. Oldukça da başarılı bir tedavi oluyordu. Eğer çıkıkçı işinin ehli ise, kist kemikleşmiş dahi olsa bilek çekilir çekilmez kist yok oluyordu. Daha sonra kistin olduğu bölge sıkıca sarılır, bir süre yeniden oluşmasının önüne geçmek için bir süre elini zorlayacak bir işlerden hastanın uzak durması sağlanırdı. Yaklaşık iki hafta gibi bir sürede hasta tamamen eski sağlığına kavuşuyordu. Şu anki modern tıpta bu yöntem kesinlikle yoktur. En iyi ortopedi uzmanına dahi gitseniz bu uygulamayı yapmaz. Büyük şehirlerde bulamazsınız ama kırsal kesimde hale çıkıkçı bulmak mümkün olabilir. Eğer eski usul bir tedaviyi göze alırsanız en iyi yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

  Cerrahi müdahale uygulandığında eklem bölgesinde olduğu için iyileşmek biraz zaman alır ve bir miktarda ağrı yapabilir. Bu nedenle cerrahi müdahale olmasını istemezseniz şırınga ile sıvıyı çektirebilirsiniz. Fakat şırınga yöntemi bazen kesin sonuç olmayabilir. Kistin tekrarlama ihtimali diğer yöntemlere göre daha fazladır.

  Bilekte Kemik Çıkıntısı Ameliyatla Tedavisi Nasıl Yapılır

  Bu tür kistler öyle bir bölgede belirmektedir ki, cerrahi operasyon çok da kolay olmaz. O bölgeden geçen damarlar, sinirler işi çok zorlaştırır. 
  El bileğinden kisti alınan hasta aynı gün hastaneden çıkabilir. Lokal anestezi ile yapıldığı için hasta gözetim altında tutulmaz. Cerrahide kistin tenton ya da eklemden kaynaklandığı yer bulunur ve kist çıkarılır. Hastaya bir süre elini zorlamaması önerilir.
  ]]>
  El Bileği Burkulması https://www.bilek.gen.tr/el-bilegi-burkulmasi.html Sun, 25 Nov 2018 07:05:29 +0000 El Bileği Burkulması; Kemikler elastik bir yapıda olan, güçlü lif bağlarıyla bağlı bulunmaktadırlar. Bağlar bu güçlü yapısından dolayı, kemiklerin hareket imkanını biraz sınırlar. Vücudumuzda bulunan ayrı ayrı her ekl El Bileği Burkulması; Kemikler elastik bir yapıda olan, güçlü lif bağlarıyla bağlı bulunmaktadırlar. Bağlar bu güçlü yapısından dolayı, kemiklerin hareket imkanını biraz sınırlar. Vücudumuzda bulunan ayrı ayrı her eklemi, bir bütün olarak tutan bir çok bağ bulunmaktadır. Eklemin normal hareket sınırının üzerinde bükülmesi neticesinde, bu bağlarda meydana gelebilecek gerilme ya da kopmadan dolayı oluşan sakatlığa, burkulma adı verilir.

  Burkulma yanlış bir hareket sonucu aniden olabilir. Buna akut burkulma denilmektedir. Yapılan işten ötürü, devamlı tekrarlanan hareketler sonucunda, o bölgede zaman içerisinde meydana gelecek olan gerilmelerden dolayı ortaya çıkmış, ise kronik burkulma denir.

  Bağdaki lifler elastik bir şekildedir. Eklemde meydana gelebilecek anormal zorlamalar ya da herhangi bir kaza anında, bağların normal esnekliğinin üzerinde olan gerilmeler sonucu, meydana gelecek hasarlar burkulmaya sebep olur. Bu gibi durumlarda liflerle beraber bazı küçük damarlarda kopar. Eklemlerde şişme, ağrı, yanma ve morluk meydana gelir. Burkulmalar, ayak ve el bileklerinde daha sık görülür. El burkulmaları bazı belirtiler göstermektedir. 

  El Bileği BurkulmasıEl bileği burkulması belirtileri;

  Yumuşak dokularda oluşan yaralanmalarla birlikte, iltihaplanma süreci başlar ve bazı belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler kızarma, ağrı, bölgede ateş ve şişmedir. Bu belirtilerin hepsi, iyileşme süreci içerisinde önemli bir yere sahiptir. Burkulma sonucu ortaya çıkan hasarın büyüklüğüne göre, belirtilerin şiddeti değişiklik gösterir. Sakatlanan bölgede sinir liflerindeki tahrip ne kadar büyükse, ağrı o kadar çok olur. Hasara uğrayan dokudan zehirli maddeler ortaya çıkar. Bu zehirli maddeler, sinirlerin zarar görmesine sebep olur. Hasarlı bölgede kan akışı fazlalaşmaya başlar. Artan kan akışı sinir uçlarına baskı yaptığından ötürü, ağrılar meydana gelir.

  Küçük damarların kopmasından dolayı, deride kızarıklıklar meydana gelir. Bu bölgedeki damarlar, yaralı olan dokuyu iyileştirici maddelerin akışını hızlandırmak için, esneme gösterir. Kan akışından dolayı, yaralı bölgede oluşan zehirli maddeler atılır. Bu olay o bölgenin şişmesine sebebiyet verir.

  El bileği burkulması tedavisi;

  Burkulmanın ciddiyetine göre bir tedavi şekli uygulanır. Eğer burkulma hafifse, eklemin bir süre hareketsiz bırakılıp, sabit bir şekilde kalmasına itina göstermek gerekir. En çok işe yarayan yöntemlerden biri de, hasara uğrayan bölgeye buz tedavisi uygulamaktır. Buzu bir beze sararak uygulamak daha doğrudur. Soğuk uygulama sayesinde, damarların daralması gerçekleşir ve o bölgeye olan kan akışı daha aza indirgenmiş olur. Bu uygulama 15-20 dakikalık aralıklarla uygulanmalıdır.

  Sinir uçlarında fazla miktarda sıvı birikmesinden dolayı, acı hissedilebilir. Bunun için burkulan bölge esnek bir bandajla sarılmalıdır. Uygulanacak bandaj işlemi, deriye hafif bir şekilde basınç yapacak seviyede az sıkı olmalıdır. Kan dolaşımını engelleyecek kadar fazla sıkı sarılmamalıdır.

  Burkulan el bileğinin iyileşmesi için zamana ihtiyaç vardır. Örneğin ciddi bir el bileği burkulmasının tedavi süresi, bir ya da bir kaç ay devam edebilir. Burkulmadan bir süre sonra hasarlı bölge ısıtılıp, iyileşme sürecini hızlandırmak için yumuşak masaj yapılması iyi gelebilir. Çok şiddetli durumlarda ise, hastaneye başvurmak gerekir. Zarar gören dokunun tedavisi için, bazen cerrahi müdahale gerekebilir.

  ]]>
  Ayak Bileği Çatlaması https://www.bilek.gen.tr/ayak-bilegi-catlamasi.html Mon, 26 Nov 2018 03:00:24 +0000 Ayak Bileği Çatlaması, burkulma, düşme, yaralanma veya spor yaparken ortaya çıkabilecek bir durumdur. Çatlağın kırıktan farkı, kemiğin birbirinden ayrılmamış olmasıdır. Fakat, her ikisinde de ağrı yaşanmaktadır. Ayak Bileği Çatlaması, burkulma, düşme, yaralanma veya spor yaparken ortaya çıkabilecek bir durumdur. Çatlağın kırıktan farkı, kemiğin birbirinden ayrılmamış olmasıdır. Fakat, her ikisinde de ağrı yaşanmaktadır. Ayak, vücudumuzu taşıyan uzuv olması sebebiyle, ayak bileği çatlaması daha fazla önem kazanmaktadır. 
  Morarma, çabuk oluşan bir ağrı ve ağrının gittikçe çoğalması, şişme, üzerine basamama ve dokunmakta duyarlılık ayak bileği çatlağının bazı belirtilerindendir. 

  Ayak Bileği ÇatlamasıAyak bileğinin çatlaması sonucunda, ayakta şişme oluşması, gayet normal bir durumdur. Her ayak  bileği çatlamasın da, ayak şişmesi oluşmaz. Bazı çatlaklarda şişme olurken,bazı çatlaklarda ise şişme oluşmamaktadır. Ayak bileğinin çatlaması sonucu oluşan ayak şişmeleri, kişinin uzun süre ayakta durması, diyabet durumu, dolaşım sisteminin yeterli olup olmaması, ayakların uzun süre hareketsiz yada sarkık kalması ve fazla tuz tüketimine bağlı olarak, farklılıklar gösterebilir. Ayakta şişme, uyuşma yada karıncalanma oluşuyorsa, vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalıdır. Ayak bileğinin çatlaması halinde ilk olarak, bir ortopedi uzmanına başvurmak gerekmektedir. Halk arasında çok fazla rastlanan bir hata ise, kırık/çıkıkçıya gitmektir. Oluşan çatlağa uzman olmayan kişiler tarafından müdahale edilmesi halinde, kalıcı ve dönüşü olmayan zararlar verilebilir. Bu sebeple, uzman olan bir kişiye gidilmelidir. Ayak bileğinde oluşan çatlak, doktora başvurulduğunda film çekilerek teşhis edilir. 2 türlü çatlak tedavisi vardır. İlki atel veya alçıyla çatlayan kemiğin sabit tutulup, çatlak olan kısmın kaynaması sağlanır. İkincisi ise, ameliyatla çatlak uçların, platin çivi veya telle birbirine tutturulmasıdır. İkinci seçenek, ayak bileği çatlamasın da çok fazla tercih edilmez. İlk yolla, güzel ve sağlıklı sonuçlar elde edilebilmektedir. Doktorun uygun gördüğü süre kadar, çatlak olan kemik alçıda kalmaktadır. Alçının ne kadar duracağı, doktor muayenesi ve çekilecek olan filmler sonucunda belli olur. 
  Ayak bileği çatlak sonucunda alçıya alınıyorsa, alçılı olan ayak mümkün olduğu kadar yüksekte tutulmalıdır. Bu, ayakta şişme oluşmasını engellemektedir. Ayrıca, alçının suyla temasından kaçınılmalıdır. Aksi halde kaşıntı oluşabilir. 
  Zayıf adale yapısı, artrit, kötü tabanla koşmak yada yürümek çatlak riskini arttırmaktadır.Elastik bir bandajla, ayak bileği korunabilir. Fiziksel aktivite yapmadan önce, yeterli miktarda ısınılmalıdır. Ayrıca, kötü tabanla antrenman yapmaktan kaçınılmalıdır. 
  ]]>
  Ayak Bileği Güçlendirme https://www.bilek.gen.tr/ayak-bilegi-guclendirme.html Mon, 26 Nov 2018 09:42:39 +0000 Ayak Bileği Güçlendirme, Ayak bileğinin sakatlanması veya incinmesi halinde, ayak bileği eklemlerini güçlendirilmesi için uygulanan egzersiz programıdır. Yapılan bilimsel araştırmalar ışığında spor sakatlanmalarının yakl Ayak Bileği Güçlendirme, Ayak bileğinin sakatlanması veya incinmesi halinde, ayak bileği eklemlerini güçlendirilmesi için uygulanan egzersiz programıdır. Yapılan bilimsel araştırmalar ışığında spor sakatlanmalarının yaklaşık % 20 gibi bir oranın ayak bileği sakatlıklarından kaynaklı olarak geliştiği bilinmektedir. Ayak bölgesi bölümünde burkulma ve incinmelere bağlı olarak bağlarda ile kapsülde çoğu zaman zedelenmeler oluşur. Ayak bileğinde oluşan rahatsızlığı gidermek amacıyla bir kısım egzersiz programı uygulanır. Uygulanacak güçlendirme programının temel amacı eklem fonksiyonlarını iyileştirmeyi sağlayarak kasları güçlendirmek ve kaslar ile sinirler arasındaki hassas uyum dengesini sağlamaktır. 

  Ayak Bileği Güçlendirme Egzersiz Programı

  Ayak bileğinde oluşan ezilme ve burkulmalardan kaynaklı olarak bir kısım egzersiz programları uygulanmaktadır. Uygulanan bu egzersiz programı içerisinde bir kısım gerilme, hareketlilik ve güçlendirme hareketleri ile gerçekleştirilir. Bu hareketler yardımı ile kişinin bilek sağlığında oluşan rahatsızlıkların önüne geçilerek rahatsızlık giderilir. 

  Ayak Bileğinde Gerilme Egzersizleri

  Gerilme hareketleri bölgesel olarak yapılar fizyoterapistin önerdiği doğrultuda yapılır. Bu gerilme hareketleri 3-5 defa yapılan 20-30 saniyelik kısa süre ile yapılan hareketler olmayıp. Uzman fizyoterapistin vermiş olduğu hareketler ile gerçekleştirilir. 

  • Ayak ve ayak parmaklarında yapılan bu hareketler için yere oturulur ve ayak parmakları bir pençe gibi bükük tarz da tutulur. Ayak sırtının gerilme hissi duyana kadar ayak aşağı yukarı kıvrılarak bu hareket gerçekleştirilir.  
  • Baldır kaslarının gerilmesi ile yapılanegzersiz de ise İki elle duvara yaslanılarak adım atar pozisyonda durulur. Topuk ile yere basarken diz bükülmez. Böylelikle baldır ve diz bölgesi arasında basınç olana kadar kalçanın üst kısım bölgesine doğru yaslanılması sağlanır. 

  Ayak Bileğinde Hareketlilik

  Bu hareketi gerçekleştiren kişi önce bir sandalyeye oturur. Ayak tabanı ve topuklar yere basılır. Bu aşamada dizinizi öne doğru itilerek diğer harekete geçirilerek diz, gövde ile birlikte ayak baş parmağının üzerinde ön kısma doğru çıkarılır. Bir sandalyede oturularak ayağın iç ve dış yanları yukarıya çekilir. Bu hareket yapılırken her iki diz arasındaki açıklık aynı olmalıdır. Yere bacaklar uzatılarak oturulur. Akabinde dizlerin alt bölgesine destek koyularak ayağın ön tarafı bir havlu ile kavranır. Her iki elimizi kullanarak havlu yardımıyla ayağın dış kenarını yukarı çekilmeksizin dize doğru çekilir.

  Ayak Bileği Güçlendirme Yöntemleri

  • Baldır kaslarına kısmi olarak yüklenme: Kişi sırt üstü yatarak bacaklarını bitiştirilir. Kalçanın ayak uçlarından destek alınarak yerden kaldırılıp tekrardan aşağıya indirilir. Duvara dayanılarak oturulur. Diz ve kalça arasında dik açıl oluşturularak oturulur. Eller gevşek olarak bacaklarınıza koyulur. Bundan sonra ayak uçlarınızın üzerinde yukarıya doğru kalkarak tekrardan aşağıya doğru indirilir. Tek dizin üzerinde durularak, ellerin bütün ağırlığınızı dizlere doğru verilir. Topuk ile ayak ucuna yukarıya doğru kalkılır. 
  • Baldır kaslarına tam yüklenme yukarıda işlemler gerçekleşince ısınma tamamlandıktan sonra ayak uçlarının üstünde durulur ve iki bacak ile ya da tek bacak ile yapılır. 
  • Yukarıdaki işlemler yapıldıktan sonra yukarıya doğru beden yükseltilir ayağın ön kısmının alt bölgesine bir havlu koyularak ayak uçlarınızın üzerinde topuklar yukarıya doğru kaldırılır. 
  • Deuser bandı çalışması ayak bileğinin güçlendirmede son harekettir. Bu çalışma da ise eski bir bisiklet lastiği ile yapılabilir. Bu hareket dış bağlar için ehemmiyetlidir. Her iki ayak dış kenarından yukarıya doğru çekilir. Bacaklar hafifçe açarak bu yapılır. Ayaklarda bu aşamada lastik takılı olmalıdır. Ayak ve parmaklar kendimize doğru çekilerek diz hafifçe çekilir. Böylelikle bu hareketler yardımı ile ayak bileği güçlendirilmesi sağlanabilinir. 
  Ayak bileği güçlendirme işlemi bir k]]> Ayak Bileği Ameliyatı https://www.bilek.gen.tr/ayak-bilegi-ameliyati.html Mon, 26 Nov 2018 16:02:31 +0000 Ayak Bileği Ameliyatı, Ayak bileği rahatsızlıkları bağ hasarları ve kıkırdak hasarlarından kaynaklanmaktadır. Bu konuda en çok sıkıntı yaşayanlar ise aşırı kilolu olan insanlardır. Bunun yanı sıra burkulmalar, enfeksiyo Ayak Bileği Ameliyatı, Ayak bileği rahatsızlıkları bağ hasarları ve kıkırdak hasarlarından kaynaklanmaktadır. Bu konuda en çok sıkıntı yaşayanlar ise aşırı kilolu olan insanlardır. Bunun yanı sıra burkulmalar, enfeksiyon hastalıkları gibi bazı nedenlerden dolayı da ayak bileği ameliyatı uygulanabilir. Kilodan kaynaklı ayağa aşırı yüklemeler zamanla kireçlenmeye ve kıkırdaklarda hasarlar oluşturmaya başlar. Sık sık burkmalar oluşmaya başlar. Günümüzde obezite hastalığı giderek çoğaldığı için artık bilinen ve tanınan bir hastalık olmuştur. Ayak bileği kapalı ameliyat şekliyle de uygulanmaktadır. Bu ameliyatın uygulanma amacı yumuşak doku ve kemik rahatsızlıkları, ayak bileği iltihaplanmasını gidermek amacı ile yapılır.Ayak Bileği Ameliyatı 

  Ayak bileği ameliyatında bölgesel yada genel anestezi uygulanmaktadır. Ayak bileğinin önünden yada arkasından yaklaşık bir iki santimetrelik kesikler atılarak ayak bileğinin içine kamera yerleştirilir. Cerrahi malzemelerle bu işlem gerçekleştirilir. Bu ameliyat diğer ameliyatlara göre daha avantajlı bir ameliyattır.  Diğer ameliyatlara kıyasla daha az sürede hastaneden taburcu olunur. Enfeksiyon kapma riski daha azdır. Ayak bileği ameliyatında hemen hemen hiç iz kalmaz. Kişi iş hayatına yada spor hayatına dönmeyi çok daha kısa sürede gerçekleştirir. Ayak bileği ameliyatından sonra fizik tedavi işlemi uygulanır. Bu işlemin amacı tembelleşen ayak kaslarını çalıştırmaktır. Aynı zamanda oluşabilecek enfeksiyonu gidermektir. Duruş bozukluklarının önlenmesi yada düzeltilmesi için de bu tedavi şekli uygulanmaktadır. Fizik tedavi uygulamaları genellikle ağrısızdır. Fakat germe egzersizleri yapılırken hafif çaplı ağrılar olabilir. Bu tedavi ayak bileği ameliyatı sonrasında uygun görülürse uygulanabilir.
  ]]>
  Ayak Bileği İnceltme https://www.bilek.gen.tr/ayak-bilegi-inceltme.html Tue, 27 Nov 2018 07:35:23 +0000 Ayak bileği inceltme, pek çok kadın kalın ayak bileğine sahip olmaktan şikayetçidir. Görüntü açısından birçok kadın bundan rahatsız olduğu için etek giyemiyor veya kışın diz altı botlarını kullanamıyor. Ayak bileği Ayak bileği inceltme, pek çok kadın kalın ayak bileğine sahip olmaktan şikayetçidir. Görüntü açısından birçok kadın bundan rahatsız olduğu için etek giyemiyor veya kışın diz altı botlarını kullanamıyor. Ayak bileği inceltme operasyonları ve ayak bileği inceltme egzersizleri ile zarif ve güzel bir ayak bileğine sahip olabilirsiniz.

  Ayak bileği inceltme operasyonları

  Her ne kadar diğer ameliyatlar gibi popüler olmasada aslında dünyadaki kadınlar tarafından oldukça çok arzu edilen bir ameliyat yöntemidir. Günümüzde gelişen teknoloji ile bilek bölgesinde inceltme, istenilen boyuta gelmiştir. 
  Eskiden tek tedavi yöntemi liposuction ameliyatıydı. Daha sonra radyofrekans, lazer ve ultrason bu konuda çığır açmıştır. Kalın ayak bileğine sahip olan kadınlarda en fazla sonuç veren ve en çok kullanılan tedavi lazer lipoliz işlemidir. Bunun yanı sıra 3 DEEP RF radyofrekans işlemi ve ultrason teknolojisinin kullanıldığı ultrashape yöntemi de ayak bileği inceltme operasyonları arasında yer alır.

  Lazer lipoliz operasyonları

  Bu işlem herhangi bir klinikte yapılabilir. Yaklaşık bir iki saat süren bu ameliyat sonrası hastanede yatmaya gerek yoktur. Lokal anestezi ve sedasyon ile bu ameliyat gerçekleştirilebilir.
  Lazer lipoliz işlemi yapılmadan önce bilek ve bacak incelenir ve en uygun çizimler yapılır. Ayrıca hastanın hareketsiz kalmaması ve hafif yürüyüşler yapması tavsiye edilir. Ayrıca ayakta fazla hareketsiz kalmak ayak şişliğine sebep olabilir. Bunun yanı sıra cerrahi müdahaleden 3 hafta sonra varis gibi baskılı çoraplar giymek gerekir.
  Genellikle 25-30 yaş civarı kadınların daha fazla tercih ettiği yöntemlerdendir. Ve bu bayanlar daha çok topuklu ayakkabı giymeyi tercih eden kadınlarından oluşmaktadır. Özellikle mesleği hosteslik, mankenlik ve modellik olan kadınlar tarafından sıkça kullanılmakta olan ayak bileği inceltme operasyonları, birçok şarkıcı ve tiyatrocu tarafından da kullanılmıştır. Lazer lipoliz yöntemi oldukça risksiz ve pratik bir yöntem olarak bilinir. Hastanın isteğine göre ne kadar yağ alınacağı belirlenir.

  Ayak Bileği İnceltme3 DEEP RF operasyonları

  Radyofrekans yöntemi olup ayak bileği orta derecede olan kadınlar için kullanılmaktadır. Anesteziye başvurmadan 20 dakika cilt üzerinde yapılabilir. Yaklaşık 5-6 seans sürmektedir. Etkilerini ilk seanstan sonra hissedebilirsiniz. 6 hafta sonra ayak bileği inceltme işlemi tam olarak sonuç verir. Operasyon sonrasında hasta sosyal yaşamına devam edebilir.

  Ultrashape operasyonları

  Bu işlemin amacı ses dalgaları ile yağ hücrelerinin parçalanmasını sağlamaktır. Anesteziye ihtiyaç duyulmadan 3-4 seans uygulanmaktadır. 15 gün sonunda ilk etkileri görülür. Bu operasyon ağrısız olması sebebiyle çok ilgi görmektedir.

  Ayak bileği inceltme egzersizleri

  Ayak bileği inceltme egzersizleri ile de zarif bileklere sahip olmanız mümkündür. Bunlar; makas egzersizi, ileri geri çekme egzersizi ve esneme egzersizidir. Şimdi  aşağıda bu egzersizleri size kısaca açıklayacağız.

  İleri geri çekme egzersizi

  Yere oturun ve bacaklarınızı dik olacak şekilde uzatın. Daha sonra ayaklarınızı dizlerden kırarak vücudunuza doğru çekin. 2-3 dakika kadar devam edin.

  Makas egzersizi

  Yukarıdaki egzersizde belirttiğimiz gibi yere oturup ayaklarınızı dik bir şekilde uzatın. Tıpkı bir balerin gibi parmak uçlarınızı yere doğru degdirmeye çalışın. İçinizden ona kadar sayın ve bırakın.

  Esneme egzersizi

  Ayak bil]]> İnce Bilek https://www.bilek.gen.tr/ince-bilek.html Tue, 27 Nov 2018 22:32:04 +0000 İnce bilek bölgesi tam olarak saat takılan bölge kalınlaştırılamaz. İnce bilekliyseniz, ince bileklisiniz ve ince bilekli kalacaksınız. Eğer ergenlik cağı yada öncesindeyseniz bu bölgenin kalınlığı bir nebze değişeb İnce bilek bölgesi tam olarak saat takılan bölge kalınlaştırılamaz. İnce bilekliyseniz, ince bileklisiniz ve ince bilekli kalacaksınız. Eğer ergenlik cağı yada öncesindeyseniz bu bölgenin kalınlığı bir nebze değişebilir. Fakat ergenliğinizi tamamladıysanız bileğinizde bir kalınlaşma beklemeyin. Fakat ağırlık çalışarak az olsa da geliştirebilirsiniz. Fakat herşeye rağmen bu sorunun üstesinden gelmeniz yinede mümkün. Size bunu şu şekilde açıklayayım.

  Bileğinizde dirseğinize kadar olan bölgedeki bu kaslar grubuna, ön kol kas grubu denir. Bu bölgedeki kas gruplarının hacimlendirilmesi demek, daha kalın ön kol anlamına geliyor. Ayrıca bilek bölgesinde de çok çok az miktarda bir kalınlaşma olacaktır. Yani bileğinizin hemen üstünden başlayan ve dirseğinize kadar olan bölgenin daha kalın ve kasalı olduğunu düşünün. Ama içinizde bunun bileğimle ne ilgisi var diyenler varsa, onu da şu şekilde açıklayayım. Bilekten dirseğe doğru kalınlaşan üçgen şekline benzer bir kol, çok estetik durur. İnsanlar bileğinizin inceliğine değil, bileğinizin ve ön kol bölgenizin birlikte nekadar estetik olduğuna bakarlar. Bilek egzersizlerini bir süre düzenli olarak yaptıktan sonra emin olun, o bölgeyi saklamak yerine, özellikle o kısmı gösteren giysiler tercih edeceksiniz.İnce Bilek

  Aslında herşeyden önce bir spor salonuna gitmek daha iyi oluyor. Ama zamanınız yoksa ya da bir bir spor salonuna gidemiyorsanız evde egzersiz yapabilirsiniz. Evde düzenli bir şekilde bilek hareketleri yaparak değişime başlayabilirsiniz. Bu bilek hareketleri aynı zamanda bayanların bileklerini güçlendiriyor ve isterlerse ağırlıklarla egzersiz yapabilirler. Bayanlar için kollarınız kalınlaşacak diye bir durum yoktur. Sadece ağırlıkları kullanmanız o bölgeyi kalınlaşmadan sıkılaşmanıza ve güçlenmenize yetecektir. Bu hareketlerin yararlarını muhakkak göreceksiniz şüpeniz olmasın.
  ]]>
  El Bileği Kemikleri https://www.bilek.gen.tr/el-bilegi-kemikleri.html Wed, 28 Nov 2018 05:41:25 +0000 El bileği kemikleri, sekiz kemikten oluşan el bileğinde dört kemik ön kola yakın yerde, kalanları da parmaklara yakın dizilidir. Anatomik yapıda el bileği ön kol ve el arasında kalan esnek bir yapıya sahip, elden dar bir bağdır. El bileği kemikleri, sekiz kemikten oluşan el bileğinde dört kemik ön kola yakın yerde, kalanları da parmaklara yakın dizilidir. Anatomik yapıda el bileği ön kol ve el arasında kalan esnek bir yapıya sahip, elden dar bir bağdır. El bileğinde karpallar denen, birbirine sarılarak menteşe oluşturmuş çift sıra kısa kemikler vardır.Oynak bir yapısı olduğundan, bileğin hareketleri her zaman bağların ve kemiklerin zarar görmesine yol açabilir. Yapısı itibarıyla el bileğinde meydana gelen incinme ya da fonksiyon bozukluğu sorunlarının tedavisi de çok zordur. Elin fazla kullanılması, sürekli aynı pozisyonda hareket ettirilmesi gibi etkenler el bileğinde çeşitli sorunların ortaya çıkmasına yol açar. Özellikle bilgisayarın yoğun şekilde kullanımı el bileğindeki sorunların ortaya çıkmasına yol açar. 

  El bileği eklemi yapı itibarıyla oval eklemdir. Kapsülle çevrelenmiş olan eklem, ligamentler tarafından güçlendirilmiştir. Ligamentlerin derin yüzeyini sinovyal zar kaplamaktadır. Bunun zarın alanı radiusun distal uç kenarından ve eklem diskinden karpal kemiklerdeki eklem yüzey kenarına kadar gider. Zarın yapısı gevşek olup, serbest durur. Daha çok arka tarafta olmak üzere sayısız kıvrım yapmaktadır. El bileği eklemi bükme, germe, orta hata yakınlaştırma, orta hattan uzaklaştırma hareketlerine izin verir. Hareketler birleşmiş olan karpal kemiklerle yapılır.

  El Bileği KemikleriEl bileği kemikleri nelerdir

  El bileğini oluşturan 8 kemik bulunmaktadır. Bunlar yerleşim yeri olarak, ön kola yakın ve parmaklara yakın şekilde sınıflandırılabilir. Bu kemiklerin dıştan içe doğru yerleşmiş olarak isimleri ise;

  Ön kola yakın el bileği kemikleri
  • Skafoideum kemiği
  • Lunatum kemiği
  • Trikuetrum kemiği
  • Pisiform kemiği
  Parmaklara yakın el bileği kemikleri
  • Trapezium kemiği
  • Trapezoideum kemiği
  • Kapitatum kemiği
  • Hamatunı kemiği
  Bilek kemikleri hem birbiriyle, hem de döner kemik ve el tırnağı kemikleriyle eklemleşmiş durumdadır. El bileği eklemi vücudumuzda bulunan en karmaşık yapıya sahip olan eklemdir. Hareket yeteneği 3 boyutlu düzlemde bile oldukça rahattır. Ancak bu hareket kabiliyeti el bileği kemikleri açısından kırıklara, çatlaklara elverişli bir ortam oluşturur. Bunların tedavisinde özellikle parmak hareketlerinin bozulmadan iyileştirilme sağlanması çok önemlidir. Bu yüzden kırıklarda el bileği kemikleri ve parmakların rehabilitasyonuna dikkat edilmelidir.
  ]]>
  El Bilek Burkulması https://www.bilek.gen.tr/el-bilek-burkulmasi.html Wed, 28 Nov 2018 16:56:21 +0000 El Bilek Burkulması, bilek burkulması kişi açısından oldukça can sıkıcı ve zor bir durumdur. Özellikle el bileğinin burkulması durumunda kişi hiç bir şey kavrayamaz ve eline alamaz. Çoğunlukla el bileği burkulması durumund El Bilek Burkulması, bilek burkulması kişi açısından oldukça can sıkıcı ve zor bir durumdur. Özellikle el bileğinin burkulması durumunda kişi hiç bir şey kavrayamaz ve eline alamaz. Çoğunlukla el bileği burkulması durumunda kişi doktora başvurmayı tercih etmez. Ancak bu durum ciddi olabilir ve kalıcı bir hasar durumuna sebep olabilir. El bileği burkulması yaşayan kişide büyük ihtimalle dokularda hasar meydana gelmektedir. Özellikle el bileğinde kızarıklık, şişlik ve ağrılar ortaya çıkmaktadır. Eliniz ile istediğiniz bir şeyi kavrayamaz, alamazsınız, hatta karşınızdaki kişi ile tokalaşamayacak derecede ağrılar meydana gelmektedir. Ayrıca burkulmuş olan el bileğinde kısmi olarak fonksiyon kayıpları da mevcut olurken, aynı zamanda burkulmadan kaynaklı olarak sertlik konusu da söz konusu olabilir. Eğer el bileğiniz burkulmadan sonra meydana gelen şişlik hızlı bir şekilde gelişiyor ise, hatta dayanılmaz derecede ağrılar ortaya çıkmış ve azalma söz konusu değil ise, burkulan bölgede hem kızarıklık hem de renk değişimi varsa ve eklem hareketlerinde kısıtlama ile fonksiyon kayıpları mevcut ise, zaman kaybetmeden hemen doktora başvurulmalıdır. Çünkü bazı durumlarda çok ciddi dereceli olarak doku yırtılması meydana gelmiş olabilir.

  El Bilek BurkulmasıEl Bileğinin Burkulmasından Sonra Ağrının Oluşması, 

  Çoğunlukla burkulan bölgede kan akışında artışlar söz konusu olmaktadır. Hatta hasarlı olan bölgedeki dokulardan sinirlere doğru zarar verebilecek salgılarda açığa çıkabilmektedir. Bu iki durumdan kaynaklı olarak sinirlerin uyarılması ile hasarlı olan bölgeye ağrı sinyalleri göndermektedir. Genellikle burkulmadan dolayı bölgedeki hızlı kan akışının sebebi ise, hasarlı olan bölgedeki dokuların hızlı olarak iyileştirilmesi hatta zararlı olabilecek her türlü maddenin bu bölgeden uzaklaştırılması içindir. Bu nedenle burkulma sonrasında el bileğinizde şişlik meydana gelebilir. Pek çok el bileği sakatlığı oldukça basit burkulmalar ve bir kaç gün içerisinde meydana gelen ağrılar ve şişlikler sebebi ile yaşanmaktadır. Fakat burkulma sonrasında kişinin el bileğindeki ağrı sürekli olarak devam ediyor ise ya da şişlik ortaya çıkmışsa bunlara bağlı olarak meydana gelen yaralanmalarda hiç zaman kaybedilmeden uzman bir doktora başvurulmalıdır.

  El Bileğinin Burkulmasının Belirtileri, 

  Yumuşak dokularda çoğunlukla (tendonlar, kaslar, lifler) ortaya çıkabilecek yaralanmalardan dolayı kızarıklık, şişlik, ateş, ağrı ve bazı durumlarda iltihaplanma şeklinde belirtiler meydana gelmektedir. Meydana gelen bu belirtiler özellikle el bileğinde burkulma sonrasında ortaya çıkan hasarın ve iyileşme sürecinde önemli rol oynamaktadır. Ayrıca burkulma sonucunda ortaya çıkan hasarın özellikle yeri ve büyüklüğüne göre meydana gelen belirtiler şiddetine öre farklılık göstermektedir. Çoğunlukla burkulan bölgede sinir liflerinde büyük ölçüde hasar görmesinden dolayı kayıpların büyüklüğüne göre ağrı şiddeti de farklılık göstermektedir. Ayrıca burkulmadan dolayı hasara uğramış olan bölgeden zehirli maddeler çıkmaktadır. Hatta bu rotaya çıkan zehirli maddelerden dolayı sinirler zarar görebilmektedir. Eğer el bileğinizde sert bir şekilde burkulma meydana gelmiş ise, küçük damarlarda kopmalar sebebi ile kızarıklıklar oluşabilmektedir.

  El Bileğinin Burkulması Tedavisinde, 

  Kişide meydana gelen el bileği burkulması ciddiyetine oranla tedavisi farklılık göstermektedir. Çünkü el bileğinde hafif dereceli bir burkulma söz konusu ise, eklem kısa bir süre hareket ettirilmeden sabit olarak kalmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca hafif burkulma durumlarında en etkili olan tedavi yöntemi burkulan bölgeye soğuk tedavi uygulanmasıdır. Mesela bezin arasına bir kaç adet buzu koyarak elinize sarabilirsiniz. Uyguladığınız soğuk kompres burkulan bölgedeki damarların daralmasında yardımcı olur ve kan akımın]]> Sol Bilek Ağrısı https://www.bilek.gen.tr/sol-bilek-agrisi.html Thu, 29 Nov 2018 07:09:29 +0000 Sol bilek ağrısı, toplumda çok sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır ve farklı nedenlerden dolayı oluşum gösterebilir. Sol bilek ağrısını tedavi edebilmek için, ağrıya neyin sebep olduğunu bulmak ve o yönde Sol bilek ağrısı, toplumda çok sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır ve farklı nedenlerden dolayı oluşum gösterebilir. Sol bilek ağrısını tedavi edebilmek için, ağrıya neyin sebep olduğunu bulmak ve o yönde tedavi yapmak gerekir.

  Sol bilek ağrısı nedenleri

  Tendinit: El bileğinde meydana gelen ağrının en önemli nedenlerinden biri tendinittir. Tendon kılıfında yaşanan iltihaplanma nedeniyle oluşur ve tedavide cerrahiye gerek duyulmaz.

  Bilek burkulması: Bileğin etrafınında bulunan ligamentlerde gerçekleşen incinme nedeniyle meydana gelir. Bilekte oluşan burkulma elde geçici hareket kısıtlanmasına yol açar.

  Karpal tünel sendromu: Bilekte bulunan sinirlerden her hangi birinde yaşanan fonksiyon bozukluğu nedeniyle ortaya çıkar. Kol orta sinirinin bileğe uzanan eklemden geçtiği bölgede sıkışma meydana gelerek bilekte ağrı hissi oluşur.

  Eklem iltihabı: Eklem iltihabı sol bilekte ağrıya yol açan ve elin aktivitelerini güçleştiren bir rahatsızlıktır. Eklem iltihabı farklı sebeplerden dolayı oluşabildiği için tedavi şekilleri de nedene yönelik yapılır.

  Ganglion kisti: Ganglion kisti bilekte şişme ile kendini gösteren bir kist türüdür. Ganglion kisti iyi huylu içi sıvı dolu oluşumlardır. Kanserojen bir kist değildir ve boyut olarak büyüseler de başka alanlara yayılım göstermezler.

  Kırılmalar: Bilekte meydana gelen kırık oldukça yaygın görülen bir sakatlıktır. Bilek kırıklarında kırık gerçekleşen yer ortopedi uzmanlarınca yerine getirilerek alçıya alınır. Alçı ile kırık oturtulamazsa cerrahi ile tedavi edilebilir.

  Sol Bilek AğrısıSol bilek ağrısında ne zaman doktora başvurulmalıdır

  Sol bilekte ağrı yaşanıyor ve sebebi tam olarak bilinemiyorsa doktora başvurulmalıdır. Bilek ağrısı tedavisi için ilk olarak ağrıya neden olan faktör tespit edilmeli ve tedavisine başlanmalıdır. Doktora başvurulması gereken durumlar şu şekilde sıralanabilir;

  • El ile nesneleri taşımakta güçlük çekme
  • Kolu kullanamama
  • Bilek ekleminde deformasyona yol açabilen sakatlanmalar
  • Devamlılığını koruyan ağrılar
  • Bileği bükmekte ya da doğrultmakta yaşanan güçlükler
  • Bilekte şişme, morarma
  • Ateş, kızarıklık, ısınma gibi enfeksiyonu gösteren belirtilerin varlığında doktora başvurulmalıdır.

  Sol bilek ağrısı tedavisi

  Ağrı tamamen rahatsızlığın nedenine bağlı olarak gerçekleştirilir. Dolayısı ile tedaviye başlamadan önce detaylı bir araştırma ile ağrının nedeni tespite dilmelidir. Evde kişi kendi teşhis koyamıyorsa mutlaka bir doktordan yardım almalıdır. Sol bilek ağrısı nedenine göre şu şekillerde tedavi edilir;

  Dinlenme: Bilek ağrısına neden olabilecek birçok aktivite vardır. Bir aktivite sonucu ortaya çıkan bilek ağrısı için dinlenmek ve bu süreçte enflamasyonu gidermek en doğru yaklaşımdır. Fakat eklemi dinlendirirken dikkat edilmesi gerekir. Çünkü bazen hareketsizlikte eklemde sertleşmeye yol açabilir. Bilek ağrısını şiddetlendirmemek ve eklemin hasar görmesini önlemek için dinlenme aşamasına çok dikkat edilmelidir.

  Sıcak ve soğuk kompres: Bilekte yaşanan ağrı için sıcak-soğuk kompres faydalı olabilir. Ancak sıcak-soğuk kompresin ne zaman kullanılacağı çok önemlidir. Soğuk kompres genelde 2 gün içinde görülen sakatlanmalarda görülen şişlikler için faydalı olur. Bilek burkulması nedeniyle görülen ağrıyı gidermek için kullanılır. Sıcak kompres ise dokuyu gevşetme ve bölgede kan akışını sağlamak amacıyla kullanılır. Sıcak kompres bileğin aşırı kullanımı sonucu oluşan sakatlıklar için faydalıdır. Akut yaralanma ya da aktivite sonrası sıcak kompres uygulanmalıdır.

  Bilek desteği: Bileği desteklemek amacıyla destek atelleri kullanılabilir. Bilek incinmesi alışkanlık haline gelen kişiler de oldukça faydalıdır.]]> Bilek Güçlendirme https://www.bilek.gen.tr/bilek-guclendirme.html Thu, 29 Nov 2018 08:26:32 +0000 Bilek güçlendirme: Birçok kişi bileklerindeki incelik nedeni ile güçsüz bileklere sahip olduğunu düşünmektedir. Özellikle de erkeklerin bir çoğu ince bilekli olmalarından dolayı kısa kollu giysilerden kaçınmaktadırlar. Bil Bilek güçlendirme: Birçok kişi bileklerindeki incelik nedeni ile güçsüz bileklere sahip olduğunu düşünmektedir. Özellikle de erkeklerin bir çoğu ince bilekli olmalarından dolayı kısa kollu giysilerden kaçınmaktadırlar. Bilek güçlendirmekten kastımız bileklerin kalınlaşacağı demek değildir. Ergenlik döneminde veya ergenlik döneminden önceki dönemde iseniz bileklerinizi kalınlaştırma şansınız olabilir. Fakat ergenlik dönemini yani gelişim yaşınızı çoktan geçmiş iseniz bileklerinizi kalınlaştırmak pek mümkün olmayacaktır. Fakat ince bilek zayıf bilek anlamına gelmemektedir. İnce bileklere sahip olup aynı anda güçlü bileklere de sahip olabilirsiniz. Bunun yolu da kollarda bulunan ön kol kaslarını geliştirmekten geçiyor. Bilek güçlendirmek için çeşitli egzersizler yapabilirsiniz. Birçok kişi Çeşitli spor salonlarına yazılıp hocalar eşliğinde bilek güçlendirme egzersizleri yapıyor. Fakat birçok kişide zaman yetersizliğinden veya çeşitli imkansızlıklardan dolayı spor salonlarına gidemiyor. Sizlerde zayıf ve güçsüz bileklere sahip olanlardan iseniz evde bir takım eğersiz hareketleri sayesinde bileklerinizi güçlendirebilirsiniz. Bunların dışında bilek güçlendirmek için küçük pratik birkaç alet bulunmaktadır örneğin makas adında bir alet. Makas denilen bu aleti alıp dileğiniz her yerde kullanıp bileklerinizi güçlendire bilirsiniz. 


  Bilek GüçlendirmeBilek güçlendirmek için yapılabilinecek egzersiz hareketlerinden bazıları:
  • Birinci hareket: Öncelikle yerde dizlerimizin üzerine çöküyoruz. Ardından kolunuzun altına varsa spor salonlarında kullanılan üzeri yumuşak sehpa dan alıyoruz yoksa evdeki herhangi bir puf da olabilir. Dizler yerde kollar pufun üzerinde elimize uzun demirin iki uzuna takılmış 2 şer kiloluk dambılı iki elimizle tutuyoruz ve bilek kaslarımızı kullanarak dabılı kaldırıp indiriyoruz. Bu harekette avuçlarımız yukarı bakıyor ve dambılı yukarı kaldırırken bilek kaslarımıza kan pompalıyoruz. Dirsekler sehpada sabit sadece bileklerimizi kullanarak bu hareketi tekrarlıyoruz.
  • İkinci hareket:  İlk harekette olduğu gibi dizler yerde kollar pufun üzerinde dambıl önümüzde. Bu harekette farklı olan kısım ise bileklerin iç kısmı aşağıya bakacak ve elimizde dambıl elimizin üstü yukarı içi aşağıya bakacak ve bu şekilde dambılı kaldırıp indiriyoruz. İlk harekette olduğu gibi dirsekler sabit sadece bilek kaslarımızı kullanarak bu hareketi gerçekleştiriyoruz. 
  • Üçüncü hareket: İki elimizin parmak uçlarını birleştirip karşılıklı direnç egzersizi olarak hareketi oluşturuyoruz. Yani parmak uçlarımız karşılıklı birbirini itiyoruz. Burada yapmamız gereken tek şey en az 30 saniye beklemek olacaktır. Bu hareketi yaparken parmaklarımızı bir birinden ayırmadan açıp kapatabiliriz. 
  • Dördüncü hareket: Bilek güçlendirmek için yapacağımız bu hareket ne kadar basit görünse de oldukça zor bir harekettir. Bu harekette zamana bir nevi zamana karşı duracağız. Ayakta durup kollarımızı serbest bırakıyoruz avuçlarımızı açıp kapatarak kaslarımızı ısıtıyoruz. Ardından kaldıra bileceğimizi düşündüğümüz bir kaç adet dambıl ağırlığını birleştirip elimizi alıyoruz ve sımsıkı tutarak bileklerimizi sıkıyoruz ön kol kaslarımızın kasıldığını hissetmemiz kaçınılmazdır. Bu hareketi en az 30 saniye yapıp zamanla artıra biliriz. 
  • Sizlerle paylaştığım bu hareketleri 3 set 12 tekrar olarak yapıp ve her gün düzenli yaptığınız taktirde istediğiniz sonuca kısa sürede erişecek sinizdir. 
  ]]>
  Ayak Bileği Kemikleri https://www.bilek.gen.tr/ayak-bilegi-kemikleri.html Fri, 30 Nov 2018 02:51:11 +0000 Ayak bileği kemikleri, Ayak bileği yaradılış gereği bedenimizin en sağlam yerlerinden biridir. Ayakta durduğumuz sürece bedenimizin bütün yükü üzerinden geçer. Spor yaparken, düşerken, koşarken, atlarken ve yük kaldır Ayak bileği kemikleri, Ayak bileği yaradılış gereği bedenimizin en sağlam yerlerinden biridir. Ayakta durduğumuz sürece bedenimizin bütün yükü üzerinden geçer. Spor yaparken, düşerken, koşarken, atlarken ve yük kaldırırken ayak bileğimize binen yük daha fazladır. Günlük aktivitelerimizi yaparken aşırı ayak bileğimizi aşırı zorlamadan kullanmalı ve burkulmaya yol açacak davranışlardan kaçınmalıyız.

  Ayak bilek yapısı bacağın sonlandığı uzun kaval kemiği ucu tibia ve incik kemiği de denilen fibula’nın ayağın üstünde bulunan talus kemiği ile birleşmesi sonucu ortaya çıkar. Fibula, Kaval Kemiği, Tibiofibüler bağ, Bilek Kemiği, Ayak bileği eklemi ve Deltoid bağlar’ın uyumlu çalışması ile ayak bileği ve eklemi yeterli hareket yeteneğine sahip olur. Kemiklerin birleşim yerleri ve sürtünmeye uygun yerleri kıkırdak dokusu ile kaplıdır. Kıkırdak sayesinde kemik om uçları korunarak esnek ve kolay çalışmaları sağlanmış olur.

  Ayak bileği kemikleri nasıl hareket eder

  Ayak bileği ekleminin parçalarını bir arada tutan bir çok bağ dokusu vardır. Bunlar kemiklerin birbirine yaklaşık durmalarını sağlar. Talus kemiği ve Topuk kemiğini bağ dokusu birbirine bağlar, bir başka yapı da ise aşil tendonu kemikler ile kasların birbirlerine bağlanmasını sağlar, böylece ayak bileği ve eklem bir birine sağlam bir yapı da bağlanır. Ayrıca ayak bileği ekleminde yer alan kirişler ise kemik ve kasların birlikte çalışması için uygun bağı oluşturur, kasların kasılması ile ayak bileği hareket eder ve görevini yerine getirir.

  Ayak Bileği Kemikleri Ayak Bileği Kemikleri Rahatsızlıkları;

  • Ayak bileği burkulmaları;  ayak bileği burkulmaları sık sık karşılaştığımız bir sorundur. Birçok kişinin hayatı boyunca en az bir kez karşılaştığı bu sorun başta futbolcular olmak üzere özellikle aktif olarak spor yapanlar ayak bileği burkulmalarına sürekli maruz kalabilirler. Ayak bileği kemiklerinin burkulması çoğu zaman ilk önce sıcağı ile fark edilmez, ayak bileği soğudukça burkulma hissedilmeye başlar. Burkulmalar; ayak bileklerinde hareket kaybı, ağrı, şişlik olarak kendini gösterir, burkulmaya maruz kalındığında yapılacak ilk yardım soğuk buz presidir.
  • Ayak bileğinde kırık; trafik kazaları, futbol oynamak, yüksekten düşmeler, atlama ve sıçramalar ayak bileği kırığına yol açabilir. Ayak bileği kırığında beyanınıza göre hekiminizin değerlendirmesi sonucu ilk önce bir kaç açıdan röntgen çekilmesi gerekecektir. Röntgen sonuçlarına göre açık cerrahi müdahele, çivili sistem veya dışarıdan alçı ile sabitleme uygulamasına gidilerek tedaviye başlanır. Tedavi kırığın parçalı, ezik, küt kırık, dikey kırık oluşuna göre değişir. Tedavi sürecinde ayak bileği zorlanmamalıdır. Tedavi süreci başlangıcından yaklaşık bir ay kırkbeş gün içinde doktorun belirleyeceği bir sürede iyileşme görüldüğünde bitirilebilir.
  • Aşil tendonu rahatsızlıkları; topuk kemiği ve baldır kasının birbirine bağlanmasını sağlayan bölüme verilen isimdir. Yükseğe sıçramak istendiğinde meydana gelen ağrı aşil tendonu ağrısının habercisidir. Bu tendon kas ve kemik yapısından farklı kiriş görevi gören bir yapıdadır. Aşil tendonunda meydana gelen hasarın artmaması için zorlanmaması gerekir. Böyle durumlarda ortopedi hekiminizden randevu almanız gerekecektir.

  ]]>
  Kesilmiş Bilek https://www.bilek.gen.tr/kesilmis-bilek.html Fri, 30 Nov 2018 15:26:59 +0000 Kesilmiş bilek, Bileğin yapısında sinir hücreleri ve kalbe giden damarlar bulunmaktadır. El bileği kesilmesi durumunda hayati durumlar söz konusu olabilir. Çünkü kalbe giden damarlar geçtiği için damarların kesilmesi durumunda Kesilmiş bilek, Bileğin yapısında sinir hücreleri ve kalbe giden damarlar bulunmaktadır. El bileği kesilmesi durumunda hayati durumlar söz konusu olabilir. Çünkü kalbe giden damarlar geçtiği için damarların kesilmesi durumunda ölüm ile sonuçlanabilir. Bileğin yapısı o kadar hassastır ki en ufak bir kesilme durumunda bile kan kaybı çok fazla olur. Kan kaybının fazla olmadı durumunda tehlike artabilir. 

  Bileklerin yapısında bulunan kılcal damarlarda zarar gördüğü zaman bilek eski işlevini yerine getiremeyebilir. Bilek kesilmesi durumunda bileğin kesilme derecesine göre tedavi edilir ve bilek eski halini almayabilir. Damarların kesilmesi durumunda ölme gibi bir durumun yanı sıra bilek bir daha kullanılmaz hale gelebilir. Kesilmiş bir bileğin tedavisi kolay olmayabilir. Çünkü kan kaybı fazla olur.Kesilmiş Bilek 

  Camın kesmesi, bıçağın kesmesi, jiletin kesmesi, herhangi kesici bir aletin kesmesi durumunda meydana gelir. Bilek kesilmelerinde kesilen yerin üzerine bir havlu veya bir bez parçası bastırılarak hemen doktora başvurulmalıdır. Bilek kesilmeleri durumunda kanın durması için cerrahi işlemler uygulanır ve sonra dikiş atılır. Bilek kesilmelerinde sinir damarlarının zarar görmesi sonucunda bileğin sakat kalma olasılığı vardır. Kesilmiş bileğe dikiş atmak oldukça zordur. Çünkü çoğu insanın vücudu dikişi tutmaz. Zaten jilet kesiklerinde dikiş tutmaz. Cerrahi operasyon ile yapıştırılır. Kesilen bilek de kalbe giden damar kesilir ise, ölüm sonuçlanır. 
  ]]>
  Bilek Ağrısı https://www.bilek.gen.tr/bilek-agrisi.html Sat, 01 Dec 2018 00:11:11 +0000 Bilek Ağrılarından bahseden önce  el ve ayak bileklerinin yapısından bahsetmek istiyorum. El bileklerimiz kemik ,eklem ve kas bağları bakımından oldukça karmaşıktır.. El ve ön kol arasında bulunan diğer yapılara göre daha d Bilek Ağrılarından bahseden önce  el ve ayak bileklerinin yapısından bahsetmek istiyorum. El bileklerimiz kemik ,eklem ve kas bağları bakımından oldukça karmaşıktır.. El ve ön kol arasında bulunan diğer yapılara göre daha dar  ve oldukça esnek bir yapılardır. Çifter kemik diziliminden oluşan ve sarmal yapıdaki kaslardan oluşan yani karpallardan oluşan karmaşık bir sistemi vardır. Ayak bilekleri ise el bileğine oranla daha az karmaşıktır. Yedi farklı kemiğin birbiriyle birleşmesiyle oluşan mekanik bir topluluktur. Bu var olan kemikler ve sitemin tamamı olan bilekler hareket fonksiyonumuz için oldukça önemlidir. Bileklerimiz de meydana gelebilecek her türlü kalıcı veya geçici hasarlar hayat kalitemizi düşürebilir.

  Bilek AğrısıKadınlarda Bilek Ağrısı,

  Bilek ağrıları genellikle bayanlarda ve sık sık görülür. Bunlar vücutta ödem toplaması sonucu kısa süreli zayıf ağrılardır. Bunların herhangi bir zararı yoktur. Fakat bu ağrılar geçmeyecek cinsten ve sancılar halinde ise en kısa sürede ortopedi ve travmatoloji hekimine görülmelidirler. Eğer bileklerinizden  ellerinize doğru giden yada bileklerinizden kollarınıza giden bir ağrı var ise bu var olan tendomlarda hasar yada kopmanın göstergesidir. El bilek ağrılarında görülen şikayet yada vakalar ayak bileklerinde de görülür. Fakat ayakta görülecek olan  bilek ağrıları daha büyük önem arz eder. Çünkü ayak bileklerimiz vücudumuz taşıyan ve hareketini sağlayan yapı olduğu için el bileğine göre daha çok zarar görür. Küçük bir kaza sonucu burkulmalarda ayak bileği ağrısı daha çok ağrı yapabilir. 

  Bilek Ağrıları Tedavisi, 

  Eğer kısa süre içerisinde geçmezse kesinlikle hekime gidilmelidir. Bu tedavilerin yanında bitkisel tedavilerde yapılabilir. Bunlar daha çok masaj kapsamında yapılan yardımcı tedavi seçenekleridir. Bunun yanında ciddi ağrılar olduğu zaman hekimin kararıyla küçük çaplı operasyonlar yada ameliyat yapılabilinir. Hekimin teşhisi ve tedavisi yanında hasta kendini fazla yormamalı ve uzun sure el ayak bileğini kullanabileceği aktivitelerde bulunmamalıdır.
  ]]>
  Ayak Bileği https://www.bilek.gen.tr/ayak-bilegi.html Sat, 01 Dec 2018 22:58:32 +0000 Ayak bileği vücudun alt bölümünde yer alan kısıma verilen addır. Yürüme faaliyetine yardımcı olmasının yanı sıra aynı zamanda insanların koşma ve oturma gibi devimin halinde olan durumlarında da yardımcı olan bir insan Ayak bileği vücudun alt bölümünde yer alan kısıma verilen addır. Yürüme faaliyetine yardımcı olmasının yanı sıra aynı zamanda insanların koşma ve oturma gibi devimin halinde olan durumlarında da yardımcı olan bir insan organıdır. Bu organın insan yaşamı üzerinde ne kadar etkili olduğunu anlamak için yapılan çalışmalarda görülmüştür ki insan ayak bileği eşine az rastlanır bir yapıda olması ve işlevi itibariyle oldukça gelişmiş bir yapıya sahip olması ayak bileklerinin etkin bir şekilde hareket etmesini ve insan bedeninin bütün yükünün çok rahat bir şekilde taşımasına yardımcı olduğu görülmüştür. Bu sebepten ötürü insan ayak blieklerini kullanırken oldukça dikkat etmelidir. Ayak bileklerinin alabileceği en ufak bir darbe ya da yaralanma durumunda ise belki de geri dönüşü olmayan uzun süreli sakatlıklar ile ve hatta ölüme bile sebep olacağı unutulmamalıdır. Bu yüzden ayak bileklerine gereği kadar yüklenmeli, aşırı yüklenmelerden ve ağır yük taşımalardan kesinlikle uzak durulması gerekmektedir. Ayak bileklerinden oluşabilecek en ufak bir ağrı yada sızıda dahi bir an önce uzman bir hekimin denetimi altında yürütülmesi gereken bir tedavi uygulaması yapılması hayati bir önem taşımaktadır.

  Ayak bileği ağrısı, ayak bileğinin çevresinde yer alan bağ dokularının zarar görmesine sebep olmaktadır.

  Ayak bileği ağrısının muhtemel sebepleri

  Ayak bileğindeki çatlaklar,


  Ayak bileği çatlaklarının birçok türü vardır ve bu türlerin her birinin ayrı ayrı tedavi edilmesi gerekmektedir. Ayakta meydana gelen bazı bilek kırıkları ve burkulmalar tedavi edilebilirken, bazı kırıklarda ameliyat etme durumu gerektirir.

  Ayak BileğiKıkırdakta meydana gelen hasar,


  Eğer daha öncesinde yaşadığınız ayak bileğinde burkulma, kırılma veyahut da buna benzer başka bir travma etkisi yaratacak sakatlık varsa ayak bileği ekleminde yer alan kıkırdağınız sakatlanmaya daha da yatkın hale gelmiştir. Kıkırdak sakatlanmaları başta belirli hasar vermek olmak üzere oldukça geniş kapsamlı olan ayak bileği artritine sebep olabilmektedir.

  Ayak bileği ağrılarında uzman hekimlere ne zaman başvurmak gerekir

  Eğer belirtilerin neler olduğundan emin değilseniz veyahut da sıkıntınızla alakalı uygulanabilecek belirli bir tedavi bilmiyorsanız, alanında uzman olan hekimler tarafından tıbbi bir müdahale almanız gerekmektedir. Ayak bileğindeki ağrının tedavisi hastanın söylediği şikayetler doğrultusunda gerçekleşmektedir.

  Aşağıda yer alan belirtileri görmeniz halinde acilen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir:

  • Rahatsızlık hissedilen tarafta rahat yürüme konusunda sıkıntı yaşama
  • Eklemin çevresinde meydana gelen ve bozunum oluşmasına sebep olan bir sakatlık durumu
  • Geceleyin ya da dinlenme esnasında ortaya çıkabilen ayak bileği ağrıları
  • Günlerce sürebilen ayak bileği ağrısı
  • Ayak bileğini rahat bir şekilde bükememek
  • Kızarıklık, ateş ve sıcaklık gibi durumların yaşanması
  •  Normalin dışında oluşabilecek başka semptomlar görülmesi halinde doktora gidilmelidir.
  ]]>
  Bilekte Sinir Sıkışması https://www.bilek.gen.tr/bilekte-sinir-sikismasi.html Sun, 02 Dec 2018 00:19:31 +0000 Bilekte sinir sıkışması, Bu hastalık ile el parmaklarının hareketleri ve elde bulunan hissiyatın önemli bir şekilde kaybolması ile ortaya çıkan hastalık şekildir. Bilekte bulunan sinir sıkışması el kaslarının çalışmas Bilekte sinir sıkışması, Bu hastalık ile el parmaklarının hareketleri ve elde bulunan hissiyatın önemli bir şekilde kaybolması ile ortaya çıkan hastalık şekildir. Bilekte bulunan sinir sıkışması el kaslarının çalışması ve hissedilmesini sağlayan üç tane sinir aracılığı ile sağlanmaktadır. El bileğinde bulunan sinirlerin en büyüğü olan media sinir, elin orta bölümünde bulunan el ayası tarafında bir tünel içinde avucunun içine doğru olan bölümde yer almaktadır.
  Bu sinirin el bileği içerisinde sıkışması ile birlikte karpal tünel sendromu olarak adlandırılan bilekte sinir sıkışması meydana getirir. Bu hastalık elin içinde parmakları hareket ettirmeye yarayan 9 tane tendon ile birlikte karpal tünel adındaki tünelden geçmektedir. Bu sinirin görevi işaret parmağını, orta parmağının iç tarafını, baş parmağını, yüzük parmağının dış bölümünü hissetme duyusunu sağlar. Bunun yanında parmakların hassas işler ve hareketler yapmasını bu sinirler sağlamaktadır.

  Bilekte Sinir SıkışmasıBilekte sinir sıkışmasının belirtileri,

  Birlikte yer alan sinir sıkışmasının belirtileri arasında kişide genel olarak el kısmında güçsüzlük, ilk üç parmakta hissiyat eksikliği, karıncalanma, sızlama hali ve kısa sürede yorulma gibi belirtiler ile kendini belli eder. Bu rahatsızlık ilerledikçe parmaklarda uyuşma ve şiddetli ağrılar gözlenir. Özellikle de karpal tünel sendromu geceleri kişiyi uyandıracak şekilde kramp türü ağrılar yaşanmasına sebep olur. Bilekte bulunan sinir sıkışması özellikle gebelik döneminde bu hastalıkta kilo alımı sebebiyle sık olarak rastlanır. Bu hastalığın oluştuğu kişilerde elini salladığında yada bileğinin hareket ettiği esnada ağrılarda azalmalar yaşanabilir. Bu ağrıların daha fazla ilerlemesine göz yumulan rahatsızlıkları, baş parmağın tabanlarına ve etrafında olan kaslarda erime ya da baş parmakta güçsüzlük gibi belirtilere de sebep olur. Bilekte sinir sıkışması belirtileri arasında el parmaklarında his kaybı oluştuğundan dolayı acı ve ağrı duymadıklarından farkında olmadan parmaklarda oluşabilecek kazalara sebep olmaktadır. El bileğinde bu rahatsızlıklar olan kişilerin vakit kaybetmeden doktor muayenesi olması son derece önemlidir. Bilekte bulunan sinir sıkışma hastalığının erken aşamada tedavisi mümkündür.

  Bilekte sinir sıkışmasının teşhisi ve tedavisi,

  Bilekte sinir sıkışmasının tanısını koymak için klinik bulgular ve hastanın yaşadığı problemleri dinlenmek yeterli olacaktır. Ayrıca bu hastalarda bulunan bilek içindeki elektrik sinyallerinin taşındığı yada taşınamadığı durumlarda EMG yöntemi ile hasta da bulunan sinir sıkışmasının saptanması sağlanır. Bu hastalık başlangıç döneminde el bileğinin hareketlerinin kısıtlanması ya da antienflamatuar ilaç kullanımı ile kişide bulunan rahatsızlıklarda azalmalar gözlenir. Ayrıca bu hastalık erken dönemde fizik tedavi yöntemi ile başarılı sonuçlar elde edilir. El bileğinin sinir etrafındaki şişkinliğinin azaltılması için yapılan steroid enjeksiyon sayesinde hastalığın azalmasına sebep olur. Bu hastalık bir kaç hafta süren tedaviler sonrasında hastada bulunan sinir sıkışma şikayetlerinde azalmalar gözlenmez ise bilek arasında yapılan bir kesi ile karpal tünele ulaşılarak; tünelin çatısındaki bölgede bulunan sinir sıkışıklığının giderilmesi sağlanır. Böylelikle bileğindeki sinir açılmış olur ve ilerleyen rahatsızlıkları da sinirin kalınlaşan kılıfına mikroskop altında sinir serbestleşmesi uygulanarak; bu hastalığın tedavi edilmesi sağlanır. Ameliyat sonrasında bir ay el bileğinde şişkinlikler devam edeceğinden, sinirdeki sıkışma ağrıları artarak devam edebilir. Bu hastalıkta çok geç kalınmış hastalar da ameliyat sonrasında şikayetlerde ki azalmalar gözlense de tam olarak bu hastalıkların iyileştiği söylenemez. Ameliyatın başarısı hastanın doğru beslenmesi ve yaşı ile orantılı olarak değişiklik gösterir. Ayrıca ameliyat sonrasınd]]> Bilek Geliştirme https://www.bilek.gen.tr/bilek-gelistirme.html Sun, 02 Dec 2018 21:14:24 +0000 Bilek Geliştirme, kişilerin günlük aktivitelerini uygulamaları esnasında yaşamsal önemi olan eşya veya malzemelerin taşınması veya kaldırılması sonrasında yaşanan bazı sakatlıkların oluşmaması adına bilek kasların Bilek Geliştirme, kişilerin günlük aktivitelerini uygulamaları esnasında yaşamsal önemi olan eşya veya malzemelerin taşınması veya kaldırılması sonrasında yaşanan bazı sakatlıkların oluşmaması adına bilek kaslarının sağlıklı ve güçlü olması oldukça önem taşımaktadır. Bilek geliştirme amaçlı özellikle spor salonlarında uygulanan hareketlerin yanı sıra kişiler evdede rahatlıkla bilek geliştirme hareketleri kolaylıkla yapılabilir. Spor solanlarında bilek geliştirme adına kullanılan destek noktaları ile dambıl yerine evde kullanılacak küçük sehpa ve içi dolu pet şişeler sayesinde yapılacak işlemler kolaylıkla uygulanabilir. Evde yapılabilecek bilek güçlendirme çalışmaları esnasında dambıllarda rahatlıkla kullanılmaktadır. Bilek ve kol kaslarının geliştirilerek güçlendirilmesi ve farklı vücut organlarının fonksiyonlarının ve işlevlerinin yapılabilmesi adına oldukça önem taşımaktadır. Evde kolaylıkla uygulanabilecek ve ufak bir sehpayı destek noktası haline getirerek uygulanabilecek kolay bilek egzersizleri esnasında destek noktasına yerleştirilen kol orada sımsıkı sabit bir halde hareket ettirilmeden ele yerleştirilen dambılın aşağı yukarı hareket ettirilmesi halinde bilek kasları gereği şekilde çalıştırılmış olur. Vücut kaslarının ana damarı olarak bilinen bilek kasları, özellikle uzun zaman internet ve bilgisayar kullanımı sonrasında zayıflayarak gücünü kaybetmektedir. Bu yüzden gücünü kaybeden bilekler yük ve ağırlık kaldırmak şöyle dursun günlük  mutlaka yapılması gereken işlevlerin uygulanması halinde bile büyük sıkıntılara sebep olabilmektedir.Bilek Geliştirme 

  Ayrıca bilek geliştirme ve güçlendirmek diğer bir yöntem ise kişinin ayakta yapabileceği basit bir hareketle dambıl avuç içine alınarak sımsıkı kavranıp aşağı yukarı uygulanacak hareketlerle yapılabilmektedir. Spor salonlarında bilek güçleştirmek için yapılan dambıl yardımıyla ters bilek uygulamaları da genellikle ev ortamında kolaylıkla yapılabilmektedir. Bilek kasları ile ön kolların çalıştırılarak geliştirildiği bilek kası çalıştırma egzersizleri rahatlıkla yapılabilmektedir. Bilek güçleştirme egzersizleri sayesinde bilek kasları ve ön kol kaslarının daha da güçlenmesi ve daha sağlam bir vücuda sahip olmak için oldukça önemlidir. Herkesin ev ortamında kolaylıkla uygulayabileceği birçok egzersiz ve fitness yöntemlerinin yanında bilek geliştirme uygulamaları da evlerde çok kolay bir şekilde uygulanabilmektedir. Ayrıca dambıl yardımıyla uygulanabilen hareketlerin dışında farklı ağırlıklarla veya yarım kg'lık pet şişelerlede günlük uygulanan faaliyetler esnasında kolay egzersizler yapılabilmektedir. Ayrıca vücudu etkin bir şekilde geliştirmek için biraz daha ağırlığı yüksek aletler tercih edilerek düzenli olarak çalışılmalıdır. Belirli sürelerle üçlü setler şeklinde yapılan egzersizler çok daha güzel neticeler vermektedir.


  ]]>
  Bilek Egzersizleri https://www.bilek.gen.tr/bilek-egzersizleri.html Mon, 03 Dec 2018 20:19:37 +0000 Bilek Egzersizleri, Birçok kişi günlük hayatta bilek egzersizleri yapmayı tercih etmez veya yaparkende çok zorluk çeker. Bileklerimizi günlük hayatta birçok hareketi yapmak için kullanırız. Bu nedenle bilek kaslarımızı güçle Bilek Egzersizleri, Birçok kişi günlük hayatta bilek egzersizleri yapmayı tercih etmez veya yaparkende çok zorluk çeker. Bileklerimizi günlük hayatta birçok hareketi yapmak için kullanırız. Bu nedenle bilek kaslarımızı güçlendirmenin bize hareketlerimizi doğru yapmak için oldukça faydası olacaktır. Bilekler vücudumuzun en hareket eden noktası olduğu için bu bölgede sakatlık olması iyileşme süresini oldukça uzatacaktır. Bu nedenle bilek egzersizleri yapmadan önce mutlaka bileklerinizi esnetmeniz gerekmektedir. Bilek egzersizleri yaparken ilk olarak yüksek ağırlıklar kaldırmamalı ve hareketlerin doğru yapılmasına dikkat etmeliyiz. Hareketlere başlamadan önce hareketin tam olarak nasıl yapıldığını iyice öğrenip önce düşük ağırlıklarla belli bir süre devam edip daha sonra yüksek ağırlıklara geçilmelidir. 

  Bilek EgzersizleriBileği Kuvvetlendiren Egzersizler,
  •  Öncelikle iki tene 5 kg ağırlığındaki dambılı elinize alıp avuç içiniz aşağı bakacak şekilde tutun. Daha sonra dambıl elimizde sıkarak yavaş yavaş biletlerinizi yukarıya doğru çevirip tekrar aşağı indirin ve bu hareketi 10 defa tekrar ettikten sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün.
  • Önünüze bir sehpa ya da sandalye alarak yere çömelip üzerine iki kolunuzu 90 derecelik açı oluşturacak şekilde sehpanın üzerine koyun ve avuç içleriniz yukarıda pozisyonda iken elinize bir barı alın ve 90 derecelik açıyı bozmadan sadece bileklerinizi yukarı kaldırıp aşağıya indirin bu hareketi 10 defa tekrar ettikten sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün.
  • Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve elinize barı alarak avuç içleriniz yere bakacak pozisyonda iken barı dirseklerinizin yardımı ile yukarı aşağı hareket ettirin ve bu hareketi 10 defa tekrar ettikten sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün.
  • Ayaklarınızı yine omuz genişliğinde açarak bu defa barı elleriniz arkaya dönük olacak şekilde vücudunuzun arkasına alın. Bileklerinizin yardımı ile barı yukarı aşağı hareket ettirin ve bu hareketi 10 defa tekrar ettikten sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün.
  ]]>
  Bilek İncinmesi https://www.bilek.gen.tr/bilek-incinmesi.html Tue, 04 Dec 2018 05:17:30 +0000 Bilek incinmesi, kaslara ani bir şekilde yapılan ağır yüklenmelerden ve egzersiz yapmaya başlamadan önce yeteri kadar ısınmamaktan dolayı olmuş olabilir. Vücutta yer alan lifler gerilebilir. Hatta bu lifler yırtılab Bilek incinmesi, kaslara ani bir şekilde yapılan ağır yüklenmelerden ve egzersiz yapmaya başlamadan önce yeteri kadar ısınmamaktan dolayı olmuş olabilir. Vücutta yer alan lifler gerilebilir. Hatta bu lifler yırtılabilir ve zarar görmüş olan bölgenin kanamasına sebep olur.

  Diz bölgesinde ya da ayak bileğinde ortaya çıkan bağ zedelenmeleri (ya da yırtılmalar) futbol, basketbol ve benzeri spor dallarının kendileriyle beraber getirdiği risklerdir. Bedenin tüm ağırlığını taşıyan bacakta yer alan eklemlerin ani bir durumda çevrilme ve bükülmesi oldukça büyük zararlar doğurmaya sebep olabilir. Tendinit (diğer ismiyle kiriş iltihabı), belli sporları yaparken ya da çalışırken sürekli aynı hareketleri tekrarlanma sonucunda oluşmaktadır.

  İncinmenin belirtileri; Şişme, ağrı ve morarma genel anlamda incinmenin belirtileri arasında yer almaktadır.

  Burkulmanın belirtileri; Katılık, ağrı, hareketsizlik ve ani bir şekilde şişme meydana gelmişse genel burkulmanın belirtileri arasında yer alır.

  Diz bölgesinde ve ayak bileği bağlarında zedelenme (ya da yırtılma) belirtileri; Şiddetli bir şekilde gerçekleşen ağrı, diz ya da ayak bileğinde normalin dışında görüntü oluşturması, ağrı oluşan bacağın üzerine basamamak ve benzeri genel belirtiler vardır.

  Tendinit rahatsızlığının belirtileri; Ağrı ya da incinme, kası özgür bir şekilde hareket ettirememek türündeki belirtiler, genel tendinit belirtileri arasında sayılabilmektedir.

  Bilek İncinmesiBilekte incinme durumunda doktorun önerileri nelerdir

  İncinme durumunda, doktorlar genellikle dört temel işlem tavsiye edilir; Dinlenme, incinme olan bölgeye buz takviyesi, varsa iç kanamayı ya da bilekte herhangi bir şişme oluşmasını engellemek maksadıyla zarar görmüş olan bölgeye uygulanır. Kompres (dikkatli bir şekilde sarılmış elastik bandaj) yükseğe alma yani şişmenin oluşumunu engellemek için ağrı bulunan bölgeyi kalp hizasının üzerinde tutmak gerekir. Bunlarla beraber, iltihap önleyici özelliği olan ağrı kesicilere de ihtiyaç olunabilir.

  Bağ yırtılmaları ameliyat yapılarak onarılabilir veyahut da eklemi sabit bir şekilde tutmaya yarayacak biçimde alçıya alınması gerekebilmektedir. Tendinit, genellikle ağrıya ya da zarara sebep olan hareketten uzak durularak iyileştirelebilir. Bunlarla beraber hareket esnasında sıklıkla duruşu ve oturuşu düzeltme, esneme hareketi yapma, kısa süreli iltihap önleyici ilaçlar da tendinite iyi geldiği bilinmektedir.

  Rotator tendiniti, omzun arka tarafında, kafa üstünün hareketlerine bağlı şekilde gelişir (tenis maçında servis kullanmak gibi).

  Bilek incinmesi, kemikleri birbiriyle bağlayan dokuların zarar görmesi sonucu oluşmaktadır.

  Bilgisayarın yoğun bir şekilde kullanılması sonucunda bilekte ortaya çıkan ağrılar da hızlı bir şekilde artıyor. Ekranın başında çok çalıştığınız zamanlarda bileklerinizin ağrıyıp incinmesinden şikayetçiyseniz bu durumu engellemek için egzersiz yapmanız gerekmektedir. Bazı bilek ağrıları da düşmenin sonucunda oluşabilir. Çünkü düşme esnasında birey bilekten destek alınır ve bu durum da ciddi bir travmaya sebep olabilmektedir. Bu ve buna benzer olan sakatlanmaların iyileşme süreci uzun sürer. Uzman hekimler böyle durumlar karşısında bilek kısmında bulunan kan dolaşımını hızlandıracak  bazı özel egzersiz yöntemleri önermektedir.

  • Ellerinizi yumruk biçimi getirin ve sağ tarafa doğru döndürün.
  • Bu hareketi yaklaşık olarak 10 kez tekrar edin ve sonrasında yönü değiştirin.
  • Ellerinizi olabildiğince açın ve parmaklarınızı esnetin. Bu egzersizi her iki elinizde de üç sefer tekrar ediniz.

  Bilekte incinme olduğunu düşündüğünüz zaman doktora danışınız

  Hasar görmüş kas ya da eklemi kullanamıyor veyahut da kullandığınız zaman çok acı çekiyorsanız, sorunlu olan eklemin (el, diz ve ayak bilekleri türünde) bozuklu]]> El Bileği Anatomisi https://www.bilek.gen.tr/el-bilegi-anatomisi.html Wed, 05 Dec 2018 00:15:48 +0000 El Bileği Anatomisi, El bileğimiz; kaslar, tendonlar, damarlar, kemikler ve sinirlerden oluşan komplike bir yapıdır, el bileğimizin çatı sistemini oluşturan kemik yapısı bileğin temel yapısını oluşturur. Kemiklerin birbir El Bileği Anatomisi, El bileğimiz; kaslar, tendonlar, damarlar, kemikler ve sinirlerden oluşan komplike bir yapıdır, el bileğimizin çatı sistemini oluşturan kemik yapısı bileğin temel yapısını oluşturur. Kemiklerin birbirlerine güç aktardıkları bölgeler eklemleri oluşturur. Eklem yerlerinde kemiklerin sürtünmeden dolayı erozyona uğramaması için kemik uçları kıkırdak bir yapı ile kaplanmıştır. 


  El Bileğimizde bulunan kemikler,

  El bileğinin ön kol kısmında başparmağa uzanan bölümde radius kemiği, kolun arka kısmında ise radiusa göre daha ince olan ulna kemiği bulunur. Bu kemikten başka el bileğinde sekiz adet daha küçük kemik bulunur. Elimizin üstünden çekilen röntgen görüntüsüne bakıldığında ayak tarak kemiklerine benzer yapıda metakarp adı verilen tarak kemikleri bulunur. Parmaklarımızı oluşturan kemiklere ise falaks kemikleri adı verilir. İşaret, orta parmak, yüzük parmağı ve serçe parmağın üçer falanks kemiği bulunur. Başparmağın ise iki falanks kemiği bulunur. Bu kemikler parmak kökünden ucuna doğru, proksimal falanks, orta falanks ve en uçta ise distal falanks şeklinde yerleşik durumdadır.

  El bileğimizin bir arada sağlam durmasını sağlayan elemanlar,
  • El bileği kasları, bileğimizin ve dolayısı ile elimizin hareketini sağlayan el bileği kasları, çizgili kas grubundan oluşmuş olup, tendonlar ile kemiklere bağlanmıştır. Tendonlar ve kaslar esnek yapı dokularıdır. Kısman tendonlar daha serttir, rengi beyazdır, kaslarımızın rengi ise kırmızıya yakındır. Kas ve tendonlar açma, germe, bükme, yakınlaştırma, uzaklaştırma ve bekletme hareketi yapabilirler. Bu hareketlerin her biri için ayrı kas grupları görevlendirilir.
  • El Bileği AnatomisiEl bileğinde bulunan bağlar, el bileğinde bulunan küçük kemik ve eklem yapılarının birbirleri ile set halinde sağlam bir yapıda çalışması için bağlar ile bağlanmıştır.
  • El bileğinde bulunan sinirler, bedenimizin tamamını saran sinir sisteminin küçük bir kısmı da el bileğinde bulunur, kas yapısının güç üretip hareket kazanması için beynin talimatı sinirler yolu ile kaslara iletilir ve hareket sağlanır. El bileği sinir yapısının hasar görmesi durumunda ilgili bölüm hareket edemez ve his kaybı olmaya başlar. Ayrıca sinirlerde meydana gelen sıkışıklık te sinirin hareket kabiliyetini yitirmesine neden olabilir. El bileğimizde hareket komutlarını veren lif şeklinde ki sinirlere motor sinir, dokununca hissetmemize neden olan sinirler ise duyu sinirleri denir. Aynı zamanda kimi sinirler hem duyu hem motor sinir görevi görebilir.
  • El bileğinde bulunan damarlar, kalbimizin pompaladığı kanı bedenimizin değişik bölgelerine dağıtılması ve toplanmasını sağlayan kanallardır. Kanın bedenimizde ulaşmadığı nokta yoktur. Dolaşım sisteminin bu denli kusursuzluğu bedenin her bölgesinin canlı kalmasını sağlar. Dolaşım sistemi damarları genel olarak iki damar sistemine sahiptir, Atar damarlara Arter, Toplar damarlara Ven denir. Kol bilek üzerinde brakiyal arter, ön kolda radial ve ulnar arter bulunur. Bu damarlar ana arter damarlar olup, bunlardan yanlara ayrılan daha küçük damarlar bulunur. Avuç içinde ve parmaklar içinde de radial ve ulna arter damarlarından gelen kan birleşip tekrar her noktaya ulaşması sağlanır.
  El Bilek Rahatsızlığı (Karpal Tünel Sendromu)

  Karpal Tünel, elin başparmağının başladığı yer ile serçe parmağın başladığı yer arasında bulunan el sinirlerinin serçe parpak hariç buradan geçtiği tendon benzeri bir yapı ile oluşturulmuş bölümdür. Bu bölge de meydana gelen sorun Karpal Tünel Sendromu diye adlandırılır. El parmaklarının his ve hareket sağlamasında temel görevi bulunan bu bölüm Medyan siniri sıkıştırmasıyla ortaya çıkar.

  ]]>
  Bilekte Ödem https://www.bilek.gen.tr/bilekte-odem.html Wed, 05 Dec 2018 20:57:58 +0000 Bilekte ödem, vücudumuzda en hareketli eklemler arasında bulunan bilekte sıvı birikimi nedeniyle oluşan şişliklerdir. Ayak bileği ve el bileği bu olumsuzluğa her zaman maruz kalabilir. Ancak en fazla ayak bileğinde ödem sorununa r Bilekte ödem, vücudumuzda en hareketli eklemler arasında bulunan bilekte sıvı birikimi nedeniyle oluşan şişliklerdir. Ayak bileği ve el bileği bu olumsuzluğa her zaman maruz kalabilir. Ancak en fazla ayak bileğinde ödem sorununa rastlanmaktadır. Bu bölgede oluşan sıvı birikimi çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Ancak alınacak önlemler sayesinde kolayca bu sorundan kurtulabilirsiniz. Bu nedenle öncelikle bilekte ödeme neden olan etkenin tespit edilmesi gerekir. Ödem oluşması en fazla lenf sistemi ve toplardamarlarla alakalı sorunlardan kaynaklanır. Vücutta bölgesel şişlikler yanında, genel bir şişlikte söz konusu olabilir. Bilekte ödem meydana geldiğinde bilek normalden daha kalın görünür. Kılcal damarlar etrafındaki dokulara sıvı sızdırmaya başladığı zaman, bu alanda şişlik oluşur. Bunun sebebi kılcal damardaki basınç ya da hasar olabilir. Sıvı kaçağıyla beraber böbreklerde daha fazla sodyum ve su biriktirmeye başlar. Bu durum bilekte ödem oluşmasına neden olur. Döngünün bu şekilde devam etmesine engel olmak için, mutlaka doktora gidilerek ödem oluşmasının nedeni öğrenilmelidir. Bu bir hastalık olmasa da, önemli bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

  Bilekte ödem etkisi yapan etkenler
  • Uzun süre hareketsiz kalmanın etkisiyle ödem sorunu yaşanabilir.
  • Geçirilen bir ameliyatın etkisiyle ödem oluşabilir
  • Sıcak havalarda harcanan fiziksel güç sıvı atımını zorlaştırdığından, bilekte ödem etkisine yol açabilir.
  • Hamilelik döneminde bilekte ödem sorunu yaşanabilir, aynı şekilde kadınlarda menopoz dönemi de ödem sorununun yaşandığı bir süreçtir.
  • Kullanılan bazı ilaçlarda bilekte ödeme yol açabilir. Özellikle tansiyon ilaçları, şeker hastalığı, kemoterapi, kalsiyum kanal blokerleri, damar genişleştirici, östrojen içeren ilaçlarda bu etki görülebilir.
  • Beslenme tarzında yapılan hatalar, diyetlerin uygunsuz olması gibi etkenlerde ödem sorununun bir nedeni olabilir. Albümin eksikliği, B vitaminlerinin eksikliği, tusz tüketiminin fazla olması bilekte ödeme yol açabilir.
  Bilekte ÖdemBilekte ödem etkisi yapan hastalıklar

  Kalp yetmezliği rahatsızlığı olan kişilerde özellikle alt bacak bölgesinde, ayak bileğinde ödem meydana gelebilir. Bunun dışında böbrek, karaciğer, akciğer hastalıkları da ödem sorunu yaşamanıza neden olabilir. Artrit hastalığı da en fazla bilekte ödem oluşmasına neden olur. Alerjiler, diyabet hastalığı, travmalarda ödem oluşmasına yol açabilir. Bacak damarlarında tıkanıklık olması, varis olması gibi etkenler ayak bileğinde ödeme sebep olabilir. Lenfödem hastalığı, enfeksiyonlar, çeşitli iltihaplanmalarda ödem oluşmasına yol açabilir.

  Bilekte ödem nasıl giderilir

  Gerek ayak bileği, gerekse el bileğinde meydana gelen ödemin atılması için bazı önlemler alınabilir. Özellikle hastalıkların etkisiyle oluşmayan şişkinlikler bu önlemler sayesinde giderilebilir. Öncelikle bilekte ödem oluşmasına neden olan ilaçlardan kullanıyorsanız, bunları doktorunuzla görüşerek değiştirilmesini isteyebilirsiniz. Beslenmede tuz tüketimini mümkün olduğu kadar azaltmalı, hatta kesmelisiniz. Tuzlu besinlerden uzak durmalısınız. Tuzlu peynir, cips, turşu, hazır gıdalar tuz oranı yüksek yiyeceklerdir. Bilekte ödem yakınması olan kişiler sigara, alkol ve kafeinli içeceklerden uzaklaşmalıdır. Besinlerden alerji yapanları tüketmemelisiniz. Lifli besinler tüketerek, sebze ve meyveye ağırlık vermelisiniz. Bu arada içtiğiniz suyun miktarını da arttırın. Suyun ödem yaptığını düşünenler, bu konuda yanılırlar. Çünkü ödem sıvı birikiminden kaynaklansa da, en iyi ilacı su içmektir. Günlük hareketlerinizi arttırmalı, düzenli yürüyüş yapmalısınız. Böylece kilolarınızdan da kurtulabilirsiniz. Ayrıca ödem giderici bitkisel çaylarda size yardımcı olacaktır. Özellikle maydanoz, karahindiba çayı bu konuda oldukça başarılıdır. Eğer bilekte ödem bir hastalık]]> Bilek Kası https://www.bilek.gen.tr/bilek-kasi.html Thu, 06 Dec 2018 06:54:10 +0000 Bilek Kası, El bilek hareketlerini yaptıran kaslar ön kolun ön ve arka bölgede bulunur. El bileği iki uzun kısa eklem ile kola bağlanan el ile kol arasındaki bölgedir. El dokunma,  kavrama organı olup el bileğin inse günlü Bilek Kası, El bilek hareketlerini yaptıran kaslar ön kolun ön ve arka bölgede bulunur. El bileği iki uzun kısa eklem ile kola bağlanan el ile kol arasındaki bölgedir. El dokunma,  kavrama organı olup el bileğin inse günlük yaşamda her alanda kullanma yeteneği olan uzuvdur. Bilek kasları hareketli kuvvetli iş görmemizi sağlayan kaslardır. Ön kol ve kolun arkasında bulunan kaslar el parmaklarını, bilek hareketlerini yaptıran kaslardır.

  El bileğinde bulunan kaslar ön koldaki kaslar 5. Kas diye adlandırılan ele hareket yaptıran el bileğinin içe yana bükücü kasıdır. 2. Kas el tarağında bulunur el parmaklarının hareketini sağlar. 3. Kas ise koldan başlayıp el içine kadar uzanır başparmak hareketini sağlar. El taraklarında bulunan kaslar kolda başlar el kemiklerinde sonlanır.

  Bilek kasları el tarağı kemiklerinin arasında başlayan parmak kemiklerinde son bulan solucansı araya eklenmiş kaslardır. Kollarda bulunan kasları incelersek mükemmel bir düzenlemeyle dizilmiş basit görünür fakat kavrama, kaldırma, bükme gibi işleri yapan kol ve bilek kaslarıdır.

  Yapısal olarak içeride bulunan kaslar parmakların açılıp kapanma, oynatma, bükülme hareketlerini yaptırır. El başparmağındaki kaslar en önemli kaslardır bas parmaktaki kaslar başparmağın el parmakların ucuna değmesini sağlar her yöne hareket edebilmesi için kolaylık sağlar.

  Bilek kasları sadece ön kol, bilek ve parmak çalıştırmanın yanı sıra günlük hayatta yapılan işlerin ellerle bilek kuvvetiyle yapılmasında kolların sürekli kullanılmasında tüm genel hareketlerini desteklemektedir. Bilek kaslarının güçlü kuvvetli olması halter kaldırırken, tarlalarda çapa yaparken, inşaat işlerinde çalışırken, bayanların ev işlerinde günlük yapılan ağır işlerde bilek kaslarının kuvvetli olması işleri kolaylaştırır.

  Kol bilek kaslarının karmaşık yapısında dolayı bilek incinmeler inde bilekteki kaslarda fonksiyon bozukluğuna yol açabilir. Ön kolların güçlenmesi için kasların kuvvetlendirecek kol egzersizleri yapmak kasları güçlendirecek kalsiyum almak gereklidir. Kaslara günlük gereken vitamin mineral kalsiyumu alınmaz ise kaslarda güçsüzlük ve erime gibi hastalıklar olabilir.

  Bilek KasıKas güçlendirme, Kol bilek kaslarını güçlendirmek için spor salonlarına gitmek gerekmez evde kendi imkanlarımızla yapabiliriz. Evde kendi imkanlarımızla Kasları güçlendirmek için ağırlık kaldırma çalışmaları yapılır, ele alınan ağır bir cismi aşağı yukarı kaldırılır, ağırlık eldeyken ön kol arkaya doğru kıvırıp aşığı yukarı kaldırma işlemi yapılır, 50 santimlik sert bir kabloyu veya sporcuların kullandığı ağırlık kablolarının iki ucunda tutarak iki eli birleştirip açmaya uğraşma, bilek güreşleri yaparak bilek kol kaslarını güçlendirebiliriz.

  ]]>
  Bilek Şişmesi https://www.bilek.gen.tr/bilek-sismesi.html Thu, 06 Dec 2018 07:59:29 +0000 Bilek şişmesi, birçok zaman çok ciddi nedenlere bağlı olarak meydana gelmeyen bir durumdur. Yetişkinlerde bu durum son derece sık karşılaşılır. Çünkü yetişkin insanlar gün içerisinde, yaşlılara göre ve çocuklara göre ç Bilek şişmesi, birçok zaman çok ciddi nedenlere bağlı olarak meydana gelmeyen bir durumdur. Yetişkinlerde bu durum son derece sık karşılaşılır. Çünkü yetişkin insanlar gün içerisinde, yaşlılara göre ve çocuklara göre çok daha fazla zorlayıcı hareketlerde bulunurlar. İnsanlarda eklem bölgeleri oldukça güçlüdür. Fakat her ne kadar güçlü olursa olsun oynar bölgeler olduğu için ve bu bölgeler bağlardan oluştuğu iççin son derece hassas olurlar. Bu nedenle yapılan en küçük ağır işlerde bile el bileği ya da ayak bileği şişmektedir. Kişilerde eğer ayak bileği şişmesi görülüyorsa bu durum el bileğine göre çok daha basit nedenlerden kaynaklanır. Çünkü ayak bileği, kişinin uzun süre ayakta durmasına bağlı olarak bile ortaya çıkabilir. Genel olarak bilek şişmesi sorunlarına bakıldığında kişilerin bu durumdan hemen endişelenmelerine gerek yoktur. Özellikle aşırı egzersiz yapan, işten yeni gele ve aşırı kilolu olan kişilerin yürüyüşleri sonrasında bu gibi durumlar meydana gelebilmektedir. Fakat bilek şişmesi, gün geçtikçe daha da kötü oluyorsa ya da morarma gibi daha anormal durumlar görülüyorsa bu durumda kesinlikle kişilerin bir doktor kontrolüne ihtiyaçları vardır. Çünkü nadir de görülse insanlarda müdahale edilmesi gereken farklı bilek şişmesi sorunları ortaya çıkabilir. Şimdi, insanlarda meydana gelen bilek şişmesi sorunlarının neden kaynaklandığına bir göz atalım.

  Bilek şişmesinin nedenleri nelerdir
  • Bilek şişmesinin en büyük ve en çok görülen nedeni kişilerin uzun süreler boyunca hareketsiz kalmalarıdır. Bu durum özellikle herhangi bir işte çalışmayan insanlarda görülmektedir. Eklemler, yapısı gereği gün içerisinde az da olsa hareket etmelidir. Bu durumda kişilerin uzun süreler boyunca hareket etmemeleri, bilek şişmesi sorunuyla birlikte ağrı problemlerini ortaya çıkaracaktır. 
  • Bir diğer bilek şişmesi nedeni ise biraz daha ciddi bir neden olan lenfödem adındaki hastalık nedeniyle oluşabilmektedir. Bu hastalıkta kişilerin kollarında ya da bacaklarında oluşan ödemler bileklere vurarak şişme sorunlarına neden olacaktır. Bu gibi durumlarda doktor kontrolü ve aynı zamanda tedavi şarttır. Aksi durumlarda bu ödemlerde hızlı bir artış görülebilir.
  • Yine basit bir neden olarak hamilelik durumlarında el bileklerinde ve ayak bileklerinde bu gibi çeşitli şişlikler ve ağrılar meydana gelebilmektedir. Eğer bu durumdan dolayı, kişi çok rahatsız olmuyorsa doktora bile gitmeye gerek yoktur. Hamilelik dönemlerinde kişilerin vücutlarındaki hormonal değişiklikler bu gibi durumları ortaya çıkarabilir
  • Özellikle yaşlılarda ilaç kullanımına bağlı olarak bilek şişmesi problemi ortaya çıkabilir. 
  • Bilek zedelenmesi, yaralanmalar, enfeksiyonlar, kemik hastalıkları, romatizma hastalıkları, venöz yetmezliği, yaşlanma ve daha birçok nedenle bilek şişmesi görülebilir. 
  Bilek ŞişmesiTedavisi nasıldır

  Bilek şişmesi tedavisinde aslında kişinin kendi yapacağı tedaviler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi, şişen bilek üzerine ara ara buz uygulamalarının yapılmasıdır. Bu sayede insanlarda tedavi süreci ve iyileşme dönemi çok daha kısa olacaktır. Bunun yanı sıra kişinin bol bol ayaklarını yukarı kaldırması gerekir. Bu sayede kan akışı iyileşecek ve şişlikler biraz daha hızlı düzelecektir. 

  Bu durumun yanında kişinin yapması gereken şeylerden bir diğeri, şişen bileğe yavaş yavaş egzersizler yatırmaktır. Böylece sizlerde çok rahatlayacaksınız. Egzersizler vücuttaki kan pompalama hızını yüksek tutacaktır. Bu sayede sorunlar çok daha hızlı bir şekilde düzelecektir. 
  doktorlar ise genellikle kişilerde antibiyotik tedavileri uygulamaktadır. Eğer gerekirse kişideki bilek şişmesi sorunu için destekleyici alet kullanımı önerilebilir.
  ]]>
  Bilek Kırığı https://www.bilek.gen.tr/bilek-kirigi.html Fri, 07 Dec 2018 01:00:30 +0000 Bilek Kırığı, Kırık kemiklerde bütünlüğün bozulduğu yumuşak doku yaralanmaları olarak adlandırılır. El bileğimiz 8 adet 2 sıra halinde dizilmiş bu kemiklerle birlikte eklem yapan ön kol kemiklerden oluşur. Ön kol kemi Bilek Kırığı, Kırık kemiklerde bütünlüğün bozulduğu yumuşak doku yaralanmaları olarak adlandırılır. El bileğimiz 8 adet 2 sıra halinde dizilmiş bu kemiklerle birlikte eklem yapan ön kol kemiklerden oluşur. Ön kol kemiklerimiz ''Radius''ve ''Ulna''  olarak adlandırılır. Radius kemiği baş parmağımızda yer almaktadır.

  Ulna kemiği ise beşinci parmak tarafında yer almaktadır. El bileğimizde en sık rastlanan kırık radius kemiğinin alt ucunda görülür.
  Bu kırıklar genellikle açık el düşmesiyle meydana gelir. Bu bölge kırıklıkları genellikle uygulanan kuvvet ve alçıyla iyileştiği görülmektedir.
  Kırık el bileği hattının eklemine uzandığı durumda ve çok parçalı kırıklarda uygulanacak kapalı yöntemlerle uygun kırık dizilimi sağlanabilir.
  Bu dizilim el bileği hareketlerinde kireçlenmeye ve ağrıya sebep olacaktır. El bileğindeki ufak kemiklerimiz arasında en sık görülen kırık
  ''Skafoid''kemiklerden oluşur. Skafoid kırıklarda kaynamama görülebilir bu durum bazı kişilerde sorun yaratmasa da genellikle el bileğinde ağrı ve hareket etmekte kısıtlama yaratabilir. Tedavi kemiğin taze kemik aşıları ile desteklenir ve çeşitli vidalarla sabitlenmesi ile yapılır. 

  Kırıklarda Takip Edilecek Yöntemler Şunlardır: Yapılacak olan ilk iş hastanın genel durumunu kontrol altına almaktır yani hasta şok içinde yada kırık dışında ciddi yaralar almışsa, kırıktan önce bunlar tedavi edilmelidir. Kırılan kemik parçaları tam iyileşmesi için gerekli şekilde yerleştirilmesi gerekmektedir. Kemik parçalarının normal pozisyona getirilmesi kemiğin düzeltilmesi demektir. Kemikte iyileşme oluncaya kadar kemik parçalarının yerleştirildiği gibi yerinde kalması gerekmektedir.

  Bilek Kırığı
  Yerlerine Oturtmak İçin Kullanılan Metotlar: Kapalı kemiği normal yerine getirtme yöntemi bu yöntem ile kırılan parçalar dış manipülasyon ile yerine getirilir ve ameliyata gerek duyulmaz. Açık kemiği yerine getirtme ameliyatı bu metotta kırılan kemik ameliyatla açılır operatör elleriyle kırılan kemikleri normal pozisyonlara getirir kırık uçlarını birbirine oturtmaktadır.

  ]]>
  Diz Kapağı Ve Ayak Bileği Ağrısı https://www.bilek.gen.tr/diz-kapagi-ve-ayak-bilegi-agrisi.html Fri, 07 Dec 2018 20:33:22 +0000 Diz kapağı ve ayak bileği ağrısı, bir sürü tıbbi nedeni olabilmekte ama takip ettiğimiz hastalardan edindiğimiz verilere yönelik hareketsiz bir hayat ve bunun sonucu olarak meydana gelen çok kilolarda diz ve ayak bileğine b Diz kapağı ve ayak bileği ağrısı, bir sürü tıbbi nedeni olabilmekte ama takip ettiğimiz hastalardan edindiğimiz verilere yönelik hareketsiz bir hayat ve bunun sonucu olarak meydana gelen çok kilolarda diz ve ayak bileğine binen yükü artırarak bu bölgelerde dejeneratif farklılıklar yapmakta ve ağrıyla kendini gösterebilmektedir. 

  En fazla görülebilen diz ağrısı nedeni 'zorlama ve burkulmalar' (%42). Bundan daha sonra osteoartrit (%34) görülüyor. Bunu menüsküs yaralanmaları (%9), kollateral (%7) ve çapraz bağ yaralanmaları (%4), gut (%2) ve kırıklar (%2) takip etmekte. Romatoid artrit (%0.5), enfeksiyöz artrit (%0.3) ve pseudogut (%0.2) çok az görülüyor. Vücudumuzdaki kasların ve eklem yapılarının hareketleri bakımından belli bir fiziksel kapasiteleri bulunur ve bu kapasitelerinin daha çok çıkan hareketler veya bu kapasitelerinin daha çok aşılmasına neden meydana gelen yüksek  şişman olma, yaşlılık benzeri durumlar bu yapılarda afak yaralanmalara veya enflamatuar proseslerin oluşmasına neden olabilmektedir. Bu yaralanmalar eklem ve adale hareketlerinde kısıtlılık ve ağrılı hareketliliğe neden olabilmektedir. Bir insanda bacak damarlarının tıkalı olması aterosklerozun çoğunlukla meydana geldiğini gösterir. Bu çeşit hasta olanların tahmini yarısında kalp damarlarında, dörtte birinde, beyin damarlarında tıkanma bulunur.  Fakat artık enfarktüs veya inme oluşmadığından hasta bu tıkanıklıklardan bihaber olabilmektedir. 

  Bacak damarları tıkalı meydana gelen, başka bir deyişle periferik damar rahatsızlığı olanlarda yapılmış olan çalışmalar, bu hasta olanlarda vefat oranının tahmini 4 kat arttığını ve bu artışın da kalp ve beyin damar tıkanıklıklarıyla da ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu sebeple, periferik damar rahatsızlığı tanısı bütün bireylerde, yaygın ateroskleroza karşın ilaç rehabilitasyonu verilmeli, hastanın kilo vermesi ve sigarayı bırakması sağlanmalı ve kesinlikle kalp ve beyin damarları analiz edilmelidir. Zira hastalarda, birtakım durumlarda bacak damarlarından öncesinde kalp veya beyin damarlarına müdahale etmek gerekebilir. Bacak damarlarındaki tıkanıklıklar hastada bazı durumlarda hiçbir yakıntı yaratmayabilir. Tıkanıklıklar damar çapının %50 sinden az meydana gelen darlıklar şeklindeyse, ana damarda değil de hemen yan dallarda ise veya hastada kuvvetli tıkanıklığa nazaran vücudun ürettiği kollateral damarlar yeterli ise bu durum görülebilir. Bunun dışarısında bacak damar tıkanıklıkları 2 farklı muayenehane tablo oluşturabilir. 

  Diz Kapağı Ve Ayak Bileği Ağrısı
  Yürüme ağrısı (klodikasyon): Damardaki daralmanın şiddetli olmadığı veya daralma-tıkanmanın yavaş geliştiği durumlarda meydana gelir. Bacaklara giden kan ölçüsü hasta istirahat ederken yeterli miktardadır, dolayısıyla hasta otururken veya yatarken ağrı duymaz. Fakat hasta yürümeye başladığında bacak adalelerinin kan ihtiyacı artar ve bacağa giden kan eksik kaldığından ağrı oluşur. Bu ağrı, çoğunlukla hasta belli bir uzaklık yürüyünce başlar, oturup dinlenince geçer. Hasta yine yürümeye başlayınca ağrı yine başlar. Bu tipik ağrı şekline Latince topallama manasında "klodikasyon" adı verilir. 

  Kritik iskemi: Tıkanıklıkların sayısı ve şiddetinin yüksek olduğunda veya kollaterallerin eksik meydana geldiği durumlarda görülür. Bu hastalarda, bacağa giden kan ölçüsü oldukça azalmıştır. Bu miktar, bacağın istirahatteki kan gereksinimini dahi karşılayamadığından hastada otururken veya yatarken de kuvvetli bacak ağrısı bulunur. Hastalık tedavi edilmezse bu durum çoğunlukla bacakta yara veya kangren oluşmasına yol açar. 
   

  ]]>
  El Bileği https://www.bilek.gen.tr/el-bilegi.html Sat, 08 Dec 2018 14:48:48 +0000 El bileği, vücut için son derece önemli bir organdır. Çünkü el yapabileceğimiz işleri yani yiyeceğimiz yemekleri, giyeceğim kıyafetleri, kısaca uygulayacağımız bütün hareketlerin yapılması için en büyük görevi üstlen El bileği, vücut için son derece önemli bir organdır. Çünkü el yapabileceğimiz işleri yani yiyeceğimiz yemekleri, giyeceğim kıyafetleri, kısaca uygulayacağımız bütün hareketlerin yapılması için en büyük görevi üstlenen bölümdür. El bileği eklemi vücudun en karmaşık eklemlerinin başındadır. Üç boyutlu düzlemde son derece hareket genişliğine sahip olan bir organdır. El bileği 8 gemi kemikten oluşmuştur ve kemiklerin dört tanesi ön kola yakın bir yerde bulunmaktadır. Diğer dört kemik ise parmaklara yakın yerlerde bulunmaktadır. Ön kola yakın bulunan dört kemik dıştan içe doğru söyle isimlendirilmektedir.

  Kola yakın olan ekmekler: Lanatum kemiği, skafoideum kemiği, pisiform kemiği, trapezoideum kemiği olarak vücudun ön kol kısmında yer almaktadır. Elde bulunan kemiklere döner kemik ve el tırnağı kemikleri ile birlikte bağlanarak eklemleşirler.

  El bileğinin işlevi
  El bileği insan anatomisinde ön kol ile el arasında bulunan esnek ve doğal yapıda bulunur. El bileği temel olarak karpal ile birbiri üzerine sarılı şekilde menteşe gibi görev üstlenen çift sıra kısa kemiklerden oluşur. Elde bulunan başparmak ve parmaklar ile kavramayı gerçekleştiren ulnar tarafı parmaklar ve avuç içi arasında güçlü kavramayı sağlanmaktadır. Bu kemikler stabilite için merkezi ve sabit bir şekilde sıkıca bağlanmış olup, sekiz karpal kemik ile birbirine bağlıdır. Burada bulunan başparmak birinci eklem ve kuvveti tutma ince manipülasyonlar için ekstansiyon, fleksiyon, aksiyon ve abduksiyonu izin vermektedir. Başparmağın vücutta bulunan işlevi ile bağlantısının yanında diğer işaret parmağı bağımsız ekstrinsik ve feleksör ile bağlantıda olup, güçlü intrisk kasların yardımıyla hareketleri baş parmağı ile birlikte uygularlar.

  El Bileği
  El bileğinde bulunan orta, yüzük ve küçük parmaklar elin hafif hareketlerine katkı sunduğu güçlü kavrama sırasında diğer parmaklara yardımcı olurlar. El bileği nötral pozisyondayken radiusun, longitudial aksı doğrultusunda bulunur. Ön kol pronasyonu ve supinasyonu ile el pozisyonları değiştiği için birlikte bulunan yerleşimleri volar, dorsal, ulnar, radikal olarak anterior, lateral, posterior, medial olarak işlevini bahsetmek daha doğrudur. El bileğinde iki tane ark vardır. Burada bulunan longitudinal ark el ayasının ortasında bilekten parmaklara doğru yer alır. Ayrıca Transvers ark ise el ayası ortası boyunca bulunur. İstirahat süresinde parmaklar normalde mkf ve ıf eklemlerden hafif fleksiyondadır. Bu parmakların istirahat fleksiyon kaskatı olarak ifade edilir. Elin karmaşık yapısından dolayı incelemeler ve fonksiyon bozukluklarında tedavisi zordur ve biraz zaman alır. El ağrıları en yaygın üst ekstremite şikayetleri bulunur.

  El bileğindeki kırık
  El açık olarak yere düşünüldüğünde eldeki kemiklerin herhangi birisinde kırıklar oluşabilir. Bu sebepten dolayı yüksekten düşme, yüksek enerji ile oluşan travmalar ciddi kırıklar el bileğinde parçalı hasarlar oluşturabilir. İlerleyen zamanlarda ise Osteoporoz kemik erimesi gibi hastalıklar ile el bileğinde hasar olmasına sebep olur. El bileğinde kırık oluştuğu zaman el bileği etrafında şişlik, ağrı, zorluk ve morarma gibi durumlar gözlenebilir. Bileğin şekli genellikle bozulmuştur ve kırıklar daha basit yerinden ayrılmamıştır. Bazı kırıklar çok parçalı, elinden ayrılmış, bileğin şeklinde bozukluklar oluşabilecek tarzda parçalanmalar meydana getirmiş olabilir. Bu sebepten dolayı el bileği eklem yapısının düzensizliğine neden olan kırıkların açık yaralarla beraber, enfeksiyon dahil birçok hastalığa neden olabilir. Yapılan muayene sonucunda ve uygulanan bilgisayarlı tomografi ile kırığın ayrıntılarıyla ortaya konulması ve yumuşak dokunun aldığı zararım varlığının tespit edilmesi son derece önemlidir. El bileği kemiğinin bütünlüğünü kaybetmesinin yanı sıra, bağ ve kapsüllerde yumuşak dokuların, tendonların, sinirimi kaslarının yaralanma ihtimalleri bulundu]]> Bebeklerde Bilek İncinmesi https://www.bilek.gen.tr/bebeklerde-bilek-incinmesi.html Sat, 08 Dec 2018 15:08:59 +0000 Bebeklerde Bilek  incinmesi, Daha çok bebeklerin ayak bileklerinde görülen bilek incinmesi eklemlerde bulunan tıp da adına kitenton bağları zorlama sonucu yırtılmasına ve doku yapısının koparak bozulması ile ortaya çıkar.Burk Bebeklerde Bilek  incinmesi, Daha çok bebeklerin ayak bileklerinde görülen bilek incinmesi eklemlerde bulunan tıp da adına kitenton bağları zorlama sonucu yırtılmasına ve doku yapısının koparak bozulması ile ortaya çıkar.Burkulan eklem yerinde aşırı ağrı ve şişlik meydana gelir.Bazı durumlarda kanama sonucu dokularda morarma da görülebilir. Bu durumda doktora gidene kadar ağrı ve şişliği hafifletmek için burkulan bölgeye buz konulmalı yada ıslak bir bez örtülmelidir. Bu süre zarfında hasta mümkün olduğunca hareket ettirilmemelidir. Olaydan 21 gün bileğin hareketsiz tutulması zorlanmaması hatta üzerine baskı uygulanmaması iyi olacaktır. Bileğin sarılması yada uzman hekim tarafından alçıya aldırmakta faydalı olacaktır. 

  Bilek incinmesi, burkulması olduğunu anlamak için bölge izlenerek katılık ağrı ve olay anından kısa bir süre sonra şişlik olduğu tespit edilmiş ise bilekte burkulma olduğu anlaşılır. Yeni doğmuş bir bebeğin vücudun da 300 den fazla kemik bulunmaktadır. Büyüdükçe kıkırdak dokuları birleşerek erişkinlerde daha düşük bir sayıya dönmektedir.Bebeklerde Bilek İncinmesi Yetişkin bir bireyde 206 tane kemik bulunmaktadır. Bebeklerde kemik sayısının 300 üzerinde olmasının sebebi gelişimin henüz olmamasından dolayıdır gelişim olmadan kemik sayısı daha fazladır gelişim sürecinde kemikler birbiri ile birleşir. Gelişim sürecinde kemikler birleştiği için yetişkinlerdeki kemik sayısı yeni doğanlara göre göre daha az olur.  ]]>
  Bilek Kası Geliştirme https://www.bilek.gen.tr/bilek-kasi-gelistirme.html Sun, 09 Dec 2018 09:44:37 +0000 Bilek Kası Geliştirme, birçok erkeğin büyük bir problem olarak gördüğü ince bilek probleminin nedeni genel olarak kalıtsaldır. Bilek problemi nedeniyle birçok erkek kısa kollu gömlek ya da giysileri giyememekten şikayetçidir. Bilek Kası Geliştirme, birçok erkeğin büyük bir problem olarak gördüğü ince bilek probleminin nedeni genel olarak kalıtsaldır. Bilek problemi nedeniyle birçok erkek kısa kollu gömlek ya da giysileri giyememekten şikayetçidir. Ancak hemen ümitsizliğe kapılmayın çünkü anlatacağımız yöntemler sayesinde bilek kasınızı geliştirerek güzel bir görünüme sahip olabilirsiniz.

  Bilek kası geliştirme egzersizleri 

  Bilek ile dirsek arasında bulunan bölgeye ön kol kas grubu denir. Bu ön kol kas grubunu geliştirmek bileğinizi de kalınlaştırmayı sağlamaktadır. Bilek kası geliştirme egzersizlerini bayanlarda kullanılabilir.
  Bu egzersizlerde kullanılmak üzere kilosu sizin tarafınızdan belirlenen iki tane dumbbell gerekmektedir. Bilek bölgesi kolay sakatlanan bir bölge olduğu için ilk önce hafif kilolu dumbbell tavsiye edilmektedir. Ayrıca bar denilen iki tarafına ağırlık plakaları takılan alete de ihtiyaç olacaktır. Eğer bar aletini bulmakta zorlanırsanız evde bulunan bir uzun sopa üzerine 5 litrelik su şişelerini takarak kullanabilirsiniz. Şimdi egzersizleri açıklayalım.

  Palms-up barbell wrist curl over a bench

  Harekete başlamadan önce bilekleri ısıtmak için sağa sola doğru çevirin. Düz bir sehpaya oturarak elinize iki dumbell alın. Dumbell, omuz genişliğinde ve avuç içi yukarı bakacak şekilde kavranmalıdır. Kolların alt tarafını sehpaya dayayın. Nefes vererek bilekleri aşağı ve nefes vererek baştaki pozisyona dönün. Bu hareketi 3 set halinde 10' dan geriye sayarak yapabilirsiniz.

  Seated dumbbell pulms-up wrist curl

  Yine avuç içi yukarıya bakacak şekilde elinize bir dumbbell alın. Dumbelle bileğiniz dizinizin üstünden sarkacak şekilde sabit ve düz bir şekilde tutun. Sadece bileğinizi kullanarak dumbbellı aşağı yukarı kaldırın. Bu hareket esnasında kolunuzun alt bölgesinin oynamaması gerekir. 

  Radial flexion ve ulnar flexion

  Tek tarafında ağırlık plakaları bulunan bir bar ayakta iken tek elle tutulur. Dirsek, kol ve bilek sabit kalmalı ve elinizi bilekten öne arkaya yavaşça hareket ettirin. Hareketin en üst noktasında bar yere paralel olmalıdır.

  Bilek Kası Geliştirme
  Reverse barbell curl

  Ön kollarda önemli şekilde bir kas grubu bu hareket ile oluşturulur. Bir barı ayaktayken iki avuç da yere bakacak şekilde kavrayın ve barı omuz yönüne nefes vererek kaldırın. Dirseklerin sabit olarak vücuda dayalı şekilde olması gerekir. Bu hareketi kolunuzun alt bölgesinde ağırlık hissedene kadar devam ettirin.

  Towel pullups

  Bu hareket için barfiks barına bir havlu asın. Havlu kenarlarından tutarak barfiks çekin. Hareket oldukça zor olduğu için daha önce barfiks demirinde ellerinizi ısıtmanız tavsiye edilir. 10 defa 3 set halinde yapmanız gerekmektedir
  ]]>
  Bilek Çıkması https://www.bilek.gen.tr/bilek-cikmasi.html Sun, 09 Dec 2018 16:59:25 +0000 Bilek Çıkması, ayaktaki diğer kemiklerin yer değiştirilmesi ve bu kemiklerin birbirinden ayrılmasıyla ortaya çıkan bir ayak bileği sorunudur. Ayak bileği çıkmaları daima burkulmalar (ayak bağların zarar görmesi Bilek Çıkması, ayaktaki diğer kemiklerin yer değiştirilmesi ve bu kemiklerin birbirinden ayrılmasıyla ortaya çıkan bir ayak bileği sorunudur. Ayak bileği çıkmaları daima burkulmalar (ayak bağların zarar görmesi durumu) ve kırıklarla beraber ortaya çıkar.

  Bilek çıkığının belirti ve bulguları:

  • Sakatlanma durumunda meydana gelen şiddetli ağrı
  • Ayak bileği hareketinde oluşan şiddetli ağrı ve ayak bileği faaliyetlerinde oluşan kayıplar
  • Çıkma kemiklerin normal olmayan bir pozisyonda kitlenmesi ya da kendiliğinden düzelmesi  anormalliğin ortadan kalkışı
  • Çıkma, burkulma ya da kırığın üzerinde oluşan hassasiyet 
  • Şişme çürüme 
  • Sinirlerin kesilmesi ya da kan damarları basıya uğraması veyahut da ezilmişse ayakta his kaybı uyuşma ya da felç durumu görülür.

  Ayak bileği çıkmasının oluşma nedenleri:

  Bileğin yan tarafına aşırı yüklenme bileği yapamayacağı bir hareket için zorlamak, bileği zorlayarak uygulanan aşırı şekilde baskı ayak bileği burkulması sonucunda bağlantıların ve liflerin kopması, burkulmaların ve yırtılmaların tekrar etmesi durumunda bağların zayıflaması, kaslardaki kuvvetli kasılmalardır.

  Ayak bileği çıkma riskini arttıran sebepler: Kötü bir zeminde koşmak ya da hızlı yürümek, ağır sporlar, tekrar eden bilek sakatlanmaları, bacakların zayıf kas şekli, Artrit

  Bu durum nasıl önlenebilir; Elastik bandaj tarzında yöntemlerle ayak bileğine dikkat edilmesi. Ayağın ya da Alt bacak bileği dayanıklılığının kondisyonla arttırılması. Fiziksel bir aktiviteden önce muhakkak yeterli ısınma yapılmalıdır. Kötü zeminlerde antrenman yapılmamalıdır.

  Tanı Şekilleri: Bireyin gözlem ve bulguları, tıbbi yaşanmışlıklar ve doktorun muayenesi, çekilen röntgenler

  Olası sorunlar:

  • Ameliyat sonrası enfeksiyon ya da Yaygın kanama
  • Faaliyetlere erken dönüş yapıldığında iyileşme sürecinin daha da uzaması
  • Tekrar eden bilek sakatlanmaları sonrasında artritik ya da stabil oluşan ayak bileği eklemi

  Ayak bileğindeki sıkıntıların tahmini iyileşme süreleri:
  Kırıkla beraber oluşan bir ayak bileği çıkması durumunun tamamen iyileşmesi için yaklaşık olarak 18-20 haftaya ihtiyaç duyulur. Ameliyat ardından konulan metal ya da teller büyük ihtimalle 8-12 hafta içerisinde çıkarılmaktadır. İlk olarak gerçekleşen sakatlanmaysa uygun bakım ve yeterli iyileşme süreci bireyde kalıcı bir sakatlanmanın oluşmasını önler. Hasta eğer cerrahi bir müdahaleyi tercih etmiyorsa zorlamadan ya da ağırlıktan uzak kalması şartıyla iyileşme süreci tahminen 12 aydır. Doktorunuzun önerilerini takip etmek daha net sonuçlar uyandırmaktadır. İlk yardımda; kompresyon dinlenme Buz  yükseltme aşamaları gerçekleştirilmelidir.
  Bilek Çıkması
  Tedavinin devamında yapılacak olanlar:

  Doktor çıkık olan kemikleri mümkün olduğunca eski haline getirmeye çalışır. Bu durum sakatlanmadan sonra mümkünse en kısa zamanda yapılması gerekir. Çıkma olduktan 6 saat kadar sonra kanama ya da beden sıvısının hareket etmesi şoka sebebiyet verebilir. Bazı dokular elastik özelliğini kaybeder ve eski hallerine dönmeleri zorlaşır. Ameliyat ardından dizin altından parmağa kadar splint kullanabilmektedir. Bu siplint alçının neden olabileceği şişme sıkıntılarından daha az probleme sebep olabilir.Bu splint bireyin koltuk değnekleriyle yürüdüğünde ayak bileği için yeterli desteği vermektedir.Fakat sakatlanmış olan bileğe hiç yük vermemelidir. 7-11 gün geçip şişlik inince dikişler alınıp splint çıkarılarak yürüme için uygun alçı yapılabilir. Bu alçının 3 haftadan daha uzun bir süre kalmasına gerek yoktur. Alçı çıkarıldıktan sonra mutlaka 6 ay kadar bir zaman bandajlamaya gerek vardır. Alçı ve dikişler a]]> Bilek https://www.bilek.gen.tr/bilek.html Sun, 09 Dec 2018 23:56:23 +0000 Bilek, Bileklerimiz el ve ayaklarımızı kol ve bacaklarımıza bağlayan tendonlar, kemikler, kaslar ve sinirlerden oluşan kompleks bir yapıdır. El ve ayak bileklerimizin temel çatısını kemikler oluşturur. Kolumuzun elimize, ba Bilek, Bileklerimiz el ve ayaklarımızı kol ve bacaklarımıza bağlayan tendonlar, kemikler, kaslar ve sinirlerden oluşan kompleks bir yapıdır. El ve ayak bileklerimizin temel çatısını kemikler oluşturur. Kolumuzun elimize, bacağımızın ayağımıza güç aktardığı nihai bölge bileklerimizdir. Bileklerimizin bulunduğu bölgede esnek yapısı ile bilek eklemleri bulunur. Bilek eklemlerinin birbirine sürtünerek aşınmalaları için çalışan kemik uçlarının hepsi kıkırdak dokusu ile kaplıdır. Kıkırdağın içinde bulunan burslarda ise eklem sıvıları bulunur, bu sıvılarda bilek hareket ettikçe salgılanarak kemiklerin birbiri üzerinden rahatça kaymalarını sağlar. Vücudumuzda bilek iki bölgede bulunur. Bunlar El ve Ayak bilekleri;


  El Bileğinin yapısı,

  El bileği ön koldan baş parmağımıza doğru uzanan kısımda radius kemiği bulunur, kolun arka bölgesinde ise radius'tan daha ince olan döner kemik olarak ta isimlendirilen ulna kemiği mevcuttur.  El bileğimiz de bu iki kemikten başka sekiz adet küçük kemik daha vardır. Parmak kemiklerimizin oluşumuna ise falanks kemik yapısı ismi verilir. Baş parmağın hareketini sağlayan iki adet falanks kemiği vardır. Diğer dört parmağa ait ise üçer falanks kemiği vardır. Falanks kemikleri uçtan köke doğru; parmağın ucunu distal falanks, ortasını orta falanks ve ele bağlanın kısmını ise proksimal falanks oluşturur.

  Ayak bileğinin yapısı,

  Ayak bilek yapısında Topuk kemiği, sandal kemiği, üç konik kemik, aşık kemik (incik), sandal kemiği ve zar kemik olmak üzere toplam yedi kemikten oluşur. Ayak bileği ayak üzerinde Talus kemiği ile başlar yukarı doğru tibia ve fibula kemiği ile sonlanır devamında tibia'nın yukarı doğru uzantısı başlar. Kaslar, damarlar, bağlar ve tendonlarla birlikte kompleks bir yapıdır. Ayak bileğinin arkasında bulunan fibula esnek yapısı ile tendona benzer fakat ilerleyen yaşlarda sertleşerek kemikleşir. Bu nedenle ilerleyen yaşlarda spor yaparken korumalıyız.

  Bilek
  El ve ayak bileğimizin elemanları,
  • Kaslar; el ve ayak bileğimizin hareketini sağlayan bilek kasları çizgili istemli kas grubundan oluşur. İnsan bedeninde en güçlü kaslar bu bölgeler de bulunur. Kasların uçları tendonlaşarak kemiklere kaynak yapmıştır. El ve ayak bileği kasları esnek yapıları ile istemli kas grubuna dahildir. Renkleri kırmızıya yakın renkleri vardır. Bileklerin açma, kapama, germe, uzaklaştırma, yakınlaştırma ve durma hareketini yapmasını sağlarlar. Bileğimiz de bulunan kas yapısı büyük küçük bir çok gruptan oluşur. 
  • Tendonlar; kas istelet sistemimizin her noktasında olduğu gibi el ve ayak bileğimizde de esnek yapılı kaslara benzer ancak sağlam yapısı ile biraz daha özeldir. Şöyle ki hem güç üretebilir, hemde kasların ucuna bağlanarak diğer ucu ile de kemik yapısını tutunur, böylece kemiğin hareketinde önemli yer tutar. Tendonların yapısal rengi beyaza yakındır. Kaslar kadar esnek olmadığı gibi kısa yapılarından dolayı kaslar gibi istemli hareketleri tam olarak yapamazlar biraz esneyebilirler. 
  • Bağlar; bu bağlar bilekte bulunan küçük kemik yapılarının kompleks yapı içinde sağlam ve sağlıklı çalışması için kemikten kemiğe bağlayan esnek ve sağlam yapılardır. Yapısal görünümü tendonlara benzer fakat görev bakımından kemikten kemiğe bağlandığından tendondan ayrılır. İnce ve sağlam yapıları ile el ve ayak bileklerinin içinde ve dışında yeterli miktarda bulunurlar.
  • Sinirler; El ve ayak bileklerimiz merkezi sinir sistemine doğrudan bağlı sinir uçlarının kontrolü altındadır. Bileklerimizi yönlendiren kas yapısının beyin tarafından verilen görevleri yerine getirmesi için sinirler aracılığı ile el ve ayak bileklerimize bu görev talimatının bildirilmesi gerekir, bu bildirim sinirler ile bildirilir. Kaslar sinirler aracılığı ile aldıkları görevleri yerine getirirler. El ve a]]> Ayak Bileği Artroskopisi https://www.bilek.gen.tr/ayak-bilegi-artroskopisi.html Mon, 10 Dec 2018 13:50:54 +0000 Ayak Bileği artroskopisi, ayak bileğinin ön dış kısım ve ön iç kısımlarında açılan 1 er cm lik iki delik yardımıyla yapılmaktadır. Ayak bileği artroskopisi genel yada epidural anestezi ile gerçekleştirilmek Ayak Bileği artroskopisi, ayak bileğinin ön dış kısım ve ön iç kısımlarında açılan 1 er cm lik iki delik yardımıyla yapılmaktadır. Ayak bileği artroskopisi genel yada epidural anestezi ile gerçekleştirilmektedir. 

   Günümüzde var olan ayak bileği artroskopisi tanıdan ziyade tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Ayak bileğinin ön tarafında açılan 2 adet delikten girilerek bazı özel  cihazlar yardımıyla yapılan bu tedavi yöntemi ayak bileğine ait bir çok rahatsızlığı giderebilmektedir. Bu işlem genellikle ayak bileğindeki kıkırdak lezyonları, yumuşak doku ve kemik sıkışması ağrıları, eklem içinden serbest cisim çıkartma, romatolojik hastalıklarda ve sinovit temizliği yapma gibi sebeplerden dolayı kullanılmaktadır. Ayak bileği artroskopisi ameliyatlarındaki en önemli avantaj ayağın alçıya alınmaması ve dolayısıyla ayak bileğinin serbest hareketinin kısıtlanmamasıdır. Bir çok kez hastanın ameliyat sonrasında en erken 3. günden sonra ayağın üzerine basmasına izin verilirken, kıkırdak lezyonlarında ki ameliyatlarda, ameliyat sonrasında 1 aylık süreçten sonra ki dönemde ayağın kullanılması(lezyonun büyüklüğüne göre), kırık ameliyatlarından sonra ise 6 hafta hastanın kırık ayağının üzerine basmasına izin verilmez.

   Son yıllarda ayak bileği artroskopisinde bayağı ğelişmeler olmuştur. Bu gelişmelerden biri de artık ayak bileğinin arka kısmına artroskopik olarak müdahele yapılıyor olabilmesidir. Bu işlemin diğerine göre başlıca iki farklı özelliği vardır. Birincisi hastanın ameliyat sırasında ki yatış pozisyonudur. İşlem sırasında hasta ameliyat masasında yüzüstü yatmakta ve aşil tendonunun her iki tarafından açılan 2 adet delikten işlem uygulanmaktadır. Diğeri ise bu işlem diğerine göre daha risk içermektedir. Ameliyat esnasında, açtığımız deliklerden iç kısımda olanına çok yakın mesafede bulunan damar ve sinirler vardır ve bu damar ve sinirlere zarar gelmemesi gerekmektedir. Tecrübeli olmayan bir doktorun bunlara zarar vermesi olası bir durumdur. Bunun için özellikle ayak bileği arkasının artroskopisi, artroskopik cerrahide belli bir tecrübeye sahip olan ortopedik cerrahlarca yapılmalıdır.

   Ayak Bileği artroskopisi ile tedavi edilen başlıca hastalıklar

   Aşil yapışma yerindeki sıkıntılar, tendinitler, sinovitler, bursitler, kemik ve yumuşak doku sıkışma ağrıları, kemik ve yumuşak olan doku kistleri, iyi huylu olan bazı tümörleri, ayağın ön tarafından ulaşılamayan arka kısımdaki kıkırdak lezyonları bu yöntemle tedavi edilen ve genellikle olumlu sonuçlanan başlıca hastalıklardır.

   Bunun dışında ayak bileği artroskopisi; eklem içi serbest kemik ve kıkırdak parçalarının çıkarılması,artrofibrosizte, ayak bileği sıkışma hastalıklarında başarı ile uygulanmaktadır

   Ayak Bileği Artroskopisi

   Talar osteokondritis dissekans hastalığında, Ayak bileği artroskopisi ile kıkırdakta ki hasarlı alan saptanarak artroskopik shaver olarak bilinen mini traşlayıcı ve küretler yardımı ile temizlenmektedir. Daha sonrasında kıkırdak defektli bu alan 1 cm ve altında ise ince tellerle artroskopik olarak kemikte delikler açılarak ve bu bölgenin kanlanması sağlanarak yeni kıkırdak oluşumu stimule edilmektedir. 1.5 cm üstündeki kıkırdak defektlerinde ise bu alana sıklıkla diz gibi bir eklemden alınan tüp şeklinde kıkırdak ve kemik grefti uygulanmaktadır ve yapılan bu işleme mozaikplasti denilir. İkinci bir bölgeden greft alımı mümkün olmayan hastalarda ise; kıkırdak oluşumunu uyaran ağsı özel materyaller kıkırdak kaybı olan kısımda delikler açıldıktan sonra kıkırdak kaybı olan kısma özel emilen çivilerle tutturularak tedavi yapılmaktadır. Günümüzde kök hücre alanındaki gelişmeler ayak bileği kıkırdak kayıplarının tedavisini de olumlu yönde etkilemektedir. Hastalardan artroskopi yardımı ile alınan kıkırdak hücreleri özel merkezlerde 5-6 hafta içinde üretilir ve daha sonraki süreçte üretilen bu yeni kıkırdaklar kıkırdak kaybı olan alana uygulanmaktadır. Son zamanlarda sı]]> Bilek Fıtığı https://www.bilek.gen.tr/bilek-fitigi.html Tue, 11 Dec 2018 02:39:02 +0000 Bilek fıtığı, el bileğinin üst kısmındaki şişliktir. Bu şişlik ganglion kisti olarak isimlendirilmektedir. Bu şişlikler yalnızca el bileği üstünde değil yanı sıra ayak, parmak ve ellerde de görülebilir. Bu kistler kapal Bilek fıtığı, el bileğinin üst kısmındaki şişliktir. Bu şişlik ganglion kisti olarak isimlendirilmektedir. Bu şişlikler yalnızca el bileği üstünde değil yanı sıra ayak, parmak ve ellerde de görülebilir. Bu kistler kapalı, içi sıvı/akışkan dolu ve genelde eklem veya tendon kılıfı çevresinde oluşum işaret etmektedir. El ve bileklerdeki narin doku kitleleri yaygın olarak görülür. Bayanlarda erkeklere nispeten 3 kat fazla ek olarak görülmektedir. Ek olarak çok ortada ve ileri yaşlardaki bayanlarda görülür. 


   Elin başı parmağında, işaret parmağında, ortada parmakta ve yüzük parmağının yarısında ağrı olabilir. Ağrı genelde yanıcıdır, geceleri ek olarak şiddetlidir. Hasta Kişi ağrıdan ötürü ellerini fazla sallar. Tek veya her 2 elde görülebilir. Sağ elde ek olarak belirgindir. Daktilo, PC kullanmak, içerik yazmak, el işi yerine getirmek, benzeri fizyolojik aktiviteler hastanın ağrısını arttırır. Ağrılar geceleri ek olarak huzursuz edicidir. Şayet sinirdeki zedelenme oldukça çok ise yakıntılar zaman boyu sürer. El ayası ve parmaklarda uyuşma, karıncalanma, ve güç kaybı olabilmektedir. Dikiş dikme, içerik yazma, yerden ince bir şey alma benzeri duyarlı aktivitelerde güçlük çekilebilir. 
     
   Nedenleri nelerdir
   Ganglion kistinin neden ortaya çıktığına işaret eden belirtiler yeterlidir teori bulunmamaktadır. Çoğu çağdaş kuram, ganglion kistinin bağ doku içerisinden yükseldiğine dayanmaktadır. Ganglion kistlerinin önemli bölümü, 1-3 cm içinde değişim gösteren minik ağrısız şişlikler model belirir. Çoğu katı veya lastik benzeri olup aktif hareket eden olabilirler. 

   En sık görülebilen semptomlar şunlardır: 
    
   Ağrı: Genellikle ağrı donuktur ve bileğin zorlanmasını imkanı sunan hareketler ağrıyı kötüleştirir. Ek Olarak sık olarak, ağrı, dorsal gangliyon ve ek olarak minik ganglion boyutu ile ilişkilidir. 
   Zayıflık: Bazen tek ganglion eklemlerden geçtiğimiz tek sinirlerin üzerilerine bası yapabilir. Bu bası sonucu eklem hareketi etkilenir, el gücü zayıflar, parmaklarda veya ön kolda karıncalanmaya neden olabilmektedir. 

   Bilek fıtığı tanı yöntemleri 

   Teşhis amaçlı çoğu vakit ganglion kistinin yeri ve görünümü yeterlidir.  
   Aspirasyon: Kist sıvısı tanıyı doğrulamak amaçlı alınabilir ve kontrol edilebilir. 
   Röntgen: Genellikle osteoartrit, kemik dikeni, kemik tümörleri veya kırıklar benzeri başka sebeplerle kuşku meydana geldiği vaziyetlerde röntgen çekilebilir. Bununla beraber, x-ışınları, bununla beraber bilek kemiği ilişkili hasarı kesinleştirmek amaçlı de kullanılabilir. 
   MRI veya Ultrason: Nadiren ganglion kist tanı etmek amacıyla kullanılır. 

   Bilek Fıtığı
   Bilek fıtığı tedavisi

   Çoğu ganglion rastgele tek rehabilitasyona sebep kalmadan gidebilir bazıları da rehabilitasyona nazaran tek ek olarak yenilenebilir. şayet tek ganglion semtomatikse, infekte olmuşsa veya bitişik kemik veya dokuları etkilemişse ek olarak saldırgan iyileştirme gerekebilir. Iyileştirme alternatifleri şunlardır: 

   Aspirasyon Kist içerisinde bulunan tek sıvı/akışkan enjektör ile çekilir. Bu kimi zaman daimi tek çözümdür. 34 hasta kişi ile yapılmış durumda olan tek çalışmada, kistlerin % 59'u üç ay içerisinde tek ek olarak oluşmaya başlamıştır. 

   Steroid enjeksiyonuyla aspirasyon: En sık kullanılan yaklaşımlardan biridir. Tek başına aspirasyondan ek olarak gösterişli meydana geldiği düşünülmektedir. % 57-79 içinde değişim gösteren oranda gösterişli olmaktadır. 

   Cerrahi olarak müdahale: Operasyonda etki ganglion kisti ile beraber ilişkili dokuları da eşliğinde çıkarmaktır. En daimi çözüm bu olsa da,% 5-10 içinde tekrarlama rizikosu bulunur. El ve parmaklard]]>