Bilek Ameliyatı ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bilek Ameliyatı ve Sonrası

Bilek Ameliyatı, Bilek ameliyatları çoğunlukla bilekte aşırı ağrı, bilek de gözlenen fıtık ve kırıklardan kaynaklı olarak ameliyatlar ayak bileği ve el bileğinde gerçekleşen olaylardır. Bir kısım hastalarda bilekte görülen ağırların nedenleri ağır kaldırma ve darbelerden kaynaklı ezilmeler, bilek üzerinde görülen şişkinlik ve fıtıksı yapı bilek üzerinde oluşan kırılmalardan kaynaklı rahatsızlıklardan dolayı Uzman hekimlerin kim durumlarda ağırların giderilmesi amacıyla yapılan bir kısım bilek ameliyatı ile ağrılar sonlandırılır. Bilek ameliyatındaki temel amaç hastanın rahatsızlığının giderilmesi amacıyla ağır materyallerin kaldırılması, ayak üzerinde rahat durabilme ve ani hareketlerden kaynaklı rahatsızlıklar bu ameliyatlar yardımı ile giderilebilir.

Bilek Ameliyatı Gerektiren Komplikasyonlar

Bilek ameliyatının gerektiren durumlar ani ağır kaldırma, ters hareket ve bilek kırılmasından kaynaklı olarak doktorun uygun gördüğü zaman aralığında yapılan ameliyatlara denilir. Uzman hekimlerin yapmış olduğu gözlemlerde el bileği kırıkları acil servislerde en fazla görülen kırık türlerinden biridir. El bileği kırıkları dıştan ulna (Ulna alt ucu) ve distal radius (Radius alt ucu) bilek kırılmalıdır. Bunun yanı sıra el bileği gerektiren navikuler ya da skafoiid olarak adlandırılan bilek kemiği kırıklarıdır. El bileği kırıkları çoğunlukla, yüksekten düşme, yolda ayağın kayması veya bisiklet çarpmasından kaynaklı olarak oluşur. Burada distal radius kırıkları büyük kısmı el bileği sırtı doğrultusunda açılma göstererek Colles kırıkları olarak ifade edilir. Eğer el bileği aşağı doğru bükülerek veya bilek üzerine doğru düşmede gerçekleşiyor ise distal radius kırığından kaynaklı avuç içi yönünde açılma göstererek Smith ya da tip kırıkları oluşturmaktadır. El bileği kırıklarında ağrıyla birlikte bilek üzerinde şişkinlik, el bileğini oynatmama ve diğer elle kırık bölgenin bileği sabitleme ihtiyacı ve bilek üzerinde şekil bozukluğu gözlemlenmektedir. Bu komplikasyonlar ayak bileğinde de aynı şekilde komplikasyonlar görülerek bilek ameliyatları gözlemlenmiştir. El ve ayak bileği kırığında tanı fizik muayenesi ve çekilen filmler ve bilgisayarlı tomografisi ile belirlenerek tedavi işlemine başlanılır.

Bilek Ameliyatının Yapılması ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bilek üzerindeki dizilimi bozulmamış, distal radius-ulna ve kırık uçlarda ayrışma ve değişme olmayan durumlarda bilek alçı ile tedavi edilmektedir. Bu alçı yaklaşık olarak 6 hafta boyunca hastanın rahatsızlığının giderilmesi için kol ve ayak üzerinde bekletilir ancak bazı durumlarda bilek üzerindeki kırık uçlarda kayma, açık yaraya bağıl açık kırık gibi durumlarda kırık uçların dizilmesi ve düzelmesi açısında tedavi başlatılır. Yapılacak bu işlem ameliyat ile gerçekleştirilir. Bilek ameliyatı yapılacak hastaya bölgesel, lokal ve genel anestezi uygulanarak ameliyat başlatılır. Açılan bilek bölgesi 2 ince çivi yardımı ile teller ile kırık uçlar tutturularak sabitlenir bundan sonra sabitlenen kırık yapı kapatılır. Akabinde ameliyat bölgesi komple alçı ile kapatılır. Eğer el bileğinde kırık var ise dirseğe kadar bilek hareketini engellemek amacıyla alçı işlemi yapılır. Şayet yapılan ameliyat ayak bileğinde ise bu alçılama işlemi diz üstüne kadar yapılır. Buradaki temel amaç dirsek ve diz oynatımından kaynaklı hareketleri engellemek amacıyla yapılır. Yaklaşık olarak 1,5 ay kadar alçı içerisinde kalan bilek bölgesi alçıdan çıkartılır. Bundan sonraki 2 ay çok önemlidir. Hasta kesinlikle ani hareket etmemeli ve ağır kaldırmamalıdır. Bu süreci dikkatli geçiren hasta üzerinde kemiklerdeki kaynamadan dolayı rahatlıkla kaynama işlemi görülerek hasta sağlığına kavuşur. Bu dönemde bir kısım ufak ağrılar ve şişkinlikler normal olup zamanla geçecektir. Eğer ağrı durumu gittikçe artıyor ve şişmeler azalmamış ise konu Uzman bir ortopedi uzmanına veya ameliyatı gerçekleştirilen doktora bildirilmelidir.

Bilek Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayak Bileği Burkulması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileği Burkulması Belirtileri ve Tedavisi

Bileği Bükmek Belirtileri ve Tedavisi

Bileği Bükmek Belirtileri ve Tedavisi

İnce Bilek Türleri ve Özellikleri

İnce Bilek Türleri ve Özellikleri

Bilek Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Bilek Kırığı Belirtileri ve Tedavisi

Bilek İncinmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bilek İncinmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bilekte Kist Belirtileri ve Tedavisi

Bilekte Kist Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

El Bileği Anatomisi Nelerdir?

El Bileği Anatomisi Nelerdir?

Güncel

Bilek Kalınlaştırma Egzersizleri ve Tedavisi

Bilek Kalınlaştırma Egzersizleri ve Tedavisi