Bileği Bükmek Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bileği Bükmek Belirtileri ve Tedavisi

Bileği Bükmek, vücutta bulunan kemikler elastik bir yapıya sahiptir. Güç lif yapıları sayesinde birbirlerine bağlıdır. Vücutta bulunan her eklemi bir bütün olarak bir arada tutan bağlar vardır. Bu bağlar kemiklerin hareket imkânlarını düzenler. Eklemin normal hareket edebilme sınırının üzerinde zorlanması veya herhangi bir kaza sonrası darbe görmesi bükülmelere sebebiyet verir. Bükülme sonucunda bağlarda gerilme ya da kopmalar meydana gelir. Ayrıca bazı durumlarda liflerle birlikte bazı küçük damarlarda kopabilir. Bileği bükmek ayak ve el bileklerinde yaşanabilir. Vücuttaki en hareketli bölge olması ve vücudun bütün yükünü taşıması sebebiyle ayak bileği en hassas bükülmeyle karşılaşan en hassas bölgelerden bir tanesidir. Bilek bükülmesi yanlış bir hareket sonucunda aniden olabilir. Ayrıca aynı bölgede sürekli tekrarlanan gerilmeler ve kopmalar sonucu kronikleşerek de ortaya da çıkabilir.

Bilek Bükülmesi Belirtileri Nelerdir?

Kaslar, tendon ve liflerde meydana gelecek zorlanmalarda bazı belirtilerle birlikte iltihaplanmalar da görülebilir. Bu belirtiler bilekte görülen kızarma, şişme ve yaşanan ağrı ve ateştir. Bileği bükmenin sonucunda meydana gelen hasar belirtilerin şiddetini doğru orantıda artırabilir. Hasar oluşan bölgede kan akışı artmaya başlar. Artan kan akışı da sinir uçlarına baskı yaptığı için ağrılar yaşanır. Bükülme sonucu küçük damarların kopmasıyla deride kızarıklıklar görülebilir. Hasar görmeyen damarlar dokuyu iyileştirici maddelerin ve besinlerini akış hızını artırmak için genişler. Yaşanan bu kan akışı sayesinde yaralı bölgede oluşan zehirli maddeler atılır. Bu olayda o bölgenin şişmesine neden olur. Yaşanan şişmeden kaynaklı morluklar da gözlenebilir.

Bilek Bükülmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bileği bükmenin ciddiyetine göre tedavi yöntemleri uygulanır. Yaşanan bükülme hafif olmuşsa eklem bir süre sabit bir şekilde tutulur. Hareket etmesine izin verilmez. Soğuk kompres en çok işe yarayan yöntemlerden bir tanesidir. Bir bezin içine sarılmış buz parçaları hasara uğrayan bölgeye 15-20 dakikalık aralıklarla uygulanır. Soğuk kompres ile damarların daralması sağlanır. Bu sayede bükülen bölgeye kan akışı yavaşlatılmış olur. Sinir uçlarında biriken fazla miktarda sıvı nedeniyle bilekte acı hissedilebilir. Acının dindirilmesi için hasar gören bölgeye esnek bandaj bantlardan sarılmalıdır. Bandaj sarılırken, bandajın deriye hafif olarak baskı yapabileceği şekilde sarılmasına dikkat edilmelidir. Sarılan bandajın çok sıkı olması deriye baskı sonucu bölgede oluşabilecek kan dolaşımını olumsuz şeklide etkiler. Bükülen bileğin iyileşmesi için biraz zaman ihtiyaç vardır. Oluşan hasar ciddi bir bükülme sonucu meydana gelmişse tedavi süreci birkaç ay sürebilir. Yaşanan ciddi hasar ayak bileğinde olmuşsa hasta yatağa yatırılır. Ayakta kan birikmesini önlemek için de ayağın altına yastık yerleştirilir. El bileğinde meydana gelmişse kolun bir süre hareketsiz kalmasını sağlamak için özel bir askı ile boyuna asılır. Bilekte yaşanan bükülmenin şiddeti ne olursa olsun uygulanacak yumuşak bir mesaj her zaman olumlu sonuçlar verecektir.

Bileği Bükmek Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kırık Bilek Belirtileri ve Tedavisi

Kırık Bilek Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileği Bağ Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileği Bağ Kopması Belirtileri ve Tedavisi

El Bileği Anatomisi Nelerdir?

El Bileği Anatomisi Nelerdir?

Ayak Bileği Güçlendirmei Egzersizleri ve Teknikleri

Ayak Bileği Güçlendirmei Egzersizleri ve Teknikleri

Diz Kapağı ve Ayak Bileği Ağrısı Belirtileri

Diz Kapağı ve Ayak Bileği Ağrısı Belirtileri

Güncel

Bilekte Ödem Belirtileri ve Tedavisi

Bilekte Ödem Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bilek İncinmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bilek İncinmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Bileği Ameliyatı ve Sonrası

Ayak Bileği Ameliyatı ve Sonrası